Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Ulicami Rzeszowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Tłumy mieszkańców połączone w radosnym świętowaniu [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Po trzech latach przerwy w sobotę, 6 stycznia 2024 roku, ulicami Rzeszowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie, cieszyło się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta i okolic.
Ulicami Rzeszowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Tłumy mieszkańców połączone w radosnym świętowaniu [ZDJĘCIA]

Autor: Łukasz Kotulak

Orszak wyruszył z Hali Podpromie przed godz. 12. Na czele kroczył Gwiazdor, za nim orszaki owieczek, a następnie kolejno orszaki królewskie wiedzione przez Trzech Króli. W tym roku w rzeszowskim orszaku wzięło udział kilka tysięcy osób. Trasa orszaku prowadziła przez Aleję pod Kasztanami, ulicę 3 Maja i zakończyła się na placu Farnym. Po drodze uczestnicy mogli podziwiać występy artystyczne, w tym przedstawienia jasełkowe, występy muzyczne i taneczne.

W tym roku Orszak miał nieco inny scenariusz

W tym roku Orszak Trzech Króli w Rzeszowie miał nieco inny scenariusz niż do tej pory. Przede wszystkim, wydarzenie powróciło po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19.

Ponadto, w tym roku orszak był bardziej różnorodny pod względem kulturowym. Oprócz występów polskich artystów, uczestnicy mogli podziwiać także występy grup z Ukrainy, Białorusi i Rumunii. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI W RZESZOWIE:

 

Podmiotem organizacyjnym Orszaku Trzech Króli 2024 w Rzeszowie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a tegorocznym koordynatorem wydarzenia jest Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia. - Przystąpiliśmy do organizacji, bo wiedzieliśmy, że Orszak spotykał się ze wspaniałym przyjęciem, był kwintesencją świąt, pokłonieniem się Nowonarodzonemu - mówiła. 

Podczas orszaku mogliśmy zobaczyć następujące sceny:
  • „Niegościnna Gospoda” – u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza
  • „Pastuszkowie w polu” – ul. Szopena przy zamku
  • „Anioł Boży” – Radio Rzeszów, al. Lubomirskich
  • „Dwór Heroda” – kościół św. Krzyża, ul. 3 Maja
  • „Walka dobra ze złem” – NBP

Autorem scenariusza tegorocznego orszaku jest Agnieszka Przywara. - Hasło ogólnopolskie to w tym roku „W jasełkach leży!”, ale w naszym rzeszowskim Orszaku zawsze mieliśmy swoje hasła, lokalne i wierszowane. I tak będzie tym razem. Główne brzmi „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Nawiązujemy w tym roku do pierwszych Jasełek i św. Franciszka, a także do tradycji staropolskiej i średniowiecznej. Postaci występujące to przede wszystkim rodzice uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli. W tym roku będą delikatne zmiany w scenariuszu, aby nieco urozmaicić wydarzenie, ale wciąż chcemy być wierni Ewangelii – wyliczała.

Orszak Trzech Króli to ważne wydarzenie dla Rzeszowa. Jest to okazja do integracji mieszkańców miasta i promocji kultury chrześcijańskiej.

Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech króli przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać Pokłon Nowonarodzonemu. 

Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama