Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszowskie zabytki - historia pełna tajemnic. Szczegóły poznasz w książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”

Podziel się
Oceń

Co łączy Palermo ze Zwięczycą? Ile w Rzeszowie było domów Edwarda Janusza? Jaką rolę w historii rzeszowskich piwnic odegrali alpiniści z Klubu Wysokogórskiego Kraków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”.
Rzeszowskie zabytki - historia pełna tajemnic. Szczegóły poznasz w książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”
Książka "Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach".

Źródło: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Pomysł publikacji zrodził się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Początkowo na miejskiej stronie internetowej www.erzeszow.pl zaczęły pojawiać się szkice o rzeszowskich zabytkach. Anonse o kolejnych wpisach ukazywały się na facebookowym profilu Rzeszowa i spotykały się z dużym odzewem internautów. To uzmysłowiło autorkom z Biura MKZ - dyrektor Edycie Dawidziak, Karolinie Chomiczewskiej i wspierającej je Dominice Ziębie - że jest zapotrzebowanie na takie informacje, że warto je zebrać i zaproponować miłośnikom nie tylko tzw. resovianów, ale i turystom poszukującym rzetelnej wiedzy o mieście, w postaci zwartej publikacji. 

- Przygotowane przez autorki teksty, zredagowane są językiem fachowym, ale i przystępnym. Ich wartość podnosi fakt, że nie stanowią kolejnej kompilacji informacji od dawna dostępnych, lecz są pokłosiem ustaleń dokonywanych w ramach bieżącej działalności biura, tj. podczas oględzin obiektów zabytkowych, opracowania dokumentacji konserwatorskiej lub rozmów z właścicielami – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór dwudziestu tekstów o wybranych obiektach zabytkowych z terenu Rzeszowa, ukazanych pod kątem ich złożonej i nie zawsze oczywistej historii. Publikacja uchyla ponadto rąbka tajemnic o historycznych technikach i technologiach zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju. Czytelnicy znajdą w niej informacje o rzadko podejmowanych zagadnieniach związanych z przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi, którym owe obiekty zawdzięczają swoją egzystencję i dzięki którym przetrwały w obecnej  formie. Są w niej również informacje o działaniach, które doprowadziły do ich przekształceń.

- Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia – podkreśla Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków. 

Publikacja ma na celu przybliżenie mieszkańcom Rzeszowa piękna i unikatowości lokalnych zabytków poprzez zwrócenie uwagi na cenne elementy stylu architektonicznego, zastosowanych technologii oraz walory wyposażenia i wystroju wnętrz.

Teksty zawarte w książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa (https://www.erzeszow.pl/pl/1073-zabytki-rzeszowa/68036-ciekawostki-o-rzeszowskich-zabytkach.html?srch=ciekawostki#ak0). Natomiast tych, którzy są zainteresowani książkowym wydaniem zachęcamy do regularnego śledzenia profilu Rzeszów Stolica Innowacji na Facebooku. Będą tam pojawiać się konkursy, w których nagrodą będą egzemplarze „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach”. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama