Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Oszustwa "na wypadek": rzeszowscy policjanci ostrzegają seniorów

Podziel się
Oceń

Rzeszowscy policjanci zostali powiadomieni o wzmożonych przypadkach oszustw, których celem są oszczędności seniorów. Przestępcy posługują się wyrafinowaną metodą „na wypadek”, próbując wyłudzić znaczne sumy pieniędzy od starszych osób.
Oszustwa "na wypadek": rzeszowscy policjanci ostrzegają seniorów

Źródło: pixabay

Jeden z najnowszych incydentów miał miejsce w zeszłą środę, gdy 84-letni mieszkaniec Rzeszowa odebrał telefon od kobiety podającej się za jego córkę. Kobieta przekonała starszego mężczyznę, że jest w areszcie i potrzebuje natychmiastowej wpłaty 150 tysięcy złotych na kaucję. Opowiadała ona zmyśloną historię o wypadku, w którym zginęła ciężarna kobieta. Jednocześnie inny oszust, podający się za policjanta, dzwonił na komórkę seniora, potwierdzając tę fałszywą narrację. Dzięki czujności i kontaktowi z rodziną, starszy mężczyzna uniknął utraty swoich oszczędności.

Podobne próby oszustw miały miejsce również wobec innych seniorów. 76-letnia kobieta skutecznie przerwała połączenie i skontaktowała się z numerem alarmowym 112, gdy fałszywy policjant żądał od niej 150 tysięcy złotych na rzekomą kaucję dla znajomej. W innym przypadku, 73-letnia kobieta padła ofiarą przestępców, którzy pod pretekstem wypadku swojego syna próbowali wyłudzić od niej 180 tysięcy złotych. Niestety, oprócz pieniędzy, kobieta przekazała oszustom swoje i męża dane osobowe oraz numery dokumentów tożsamości.

Rzeszowscy policjanci przypominają o kilku zasadach ostrożności:

  • Jeżeli otrzymasz telefon od osoby twierdzącej, że ktoś z twoich bliskich ma kłopoty i potrzebuje pieniędzy, rozłącz się natychmiast.
  • Skontaktuj się szybko z bliskimi lub dyspozytorem numeru alarmowego 112, aby potwierdzić informacje.
  • Nie przekazuj żadnych pieniędzy nieznajomym osobom.
  • Policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy telefonicznie.
  • Każdy telefon, w którym nieznane osoby namawiają cię do przekazania pieniędzy lub podania danych osobowych, to potencjalna próba oszustwa – zakończ rozmowę natychmiast.

Oszustwa tego rodzaju są coraz bardziej wyrafinowane, dlatego też społeczność, a zwłaszcza osoby starsze, powinny być szczególnie czujne i stosować się do przekazanych zasad bezpieczeństwa. Rzeszowscy policjanci apelują o współpracę i informowanie o podejrzanych sytuacjach, aby wspólnie przeciwdziałać przestępstwom tego typu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama