Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Uroczyste przekazanie sprzętu dla strażaków z Podkarpacia

Podziel się
Oceń

W środowe (31 stycznia) popołudnie odbyła się narada podsumowująca działalność podkarpackich strażaków w 2023 roku. W jej drugiej części, na terenie komendy miejskiej PSP w Rzeszowie, odbyło się uroczyste przekazanie nowych pojazdów oraz sprzętów dla regionalnych jednostek. Akty przekazania odebrali komendanci miejscy i powiatowi PSP z Podkarpacia. W sumie zaprezentowanych zostało 25 sztuk pojazdów i sprzętu o łącznej wartości ponad 29 mln złotych.
Uroczyste przekazanie sprzętu dla strażaków z Podkarpacia

Autor: Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Jest to niezbędny sprzęt, który na pewno znacznie poprawi poziom wyposażenia naszych jednostek. To jest tylko wycinek tego, co zostało doposażone w zeszłym roku. Cieszę się, że są tutaj wszyscy komendanci powiatowi, a każda komenda otrzymała sprzęt, który jest niezbędny. Z kolei używany sprzęt z PSP będzie można przekazać do OSP. Podwójna radość, ponieważ nowej pojazdy trafią do PSP a używane z PSP do OSP, dlatego potencjał ratowniczy w naszym województwie będzie wyższy – powiedział nadbryg. Andrzej Babiec, podkarpacki komendant wojewódzki PSP.

Zobacz, jak strażacy powitali nowe pojazdy oraz sprzęt w swoich szeregach:

Była to jednak tylko część sprzętu zakupionego w ubiegłym roku. Całkowity koszt doposażenia podkarpackich strażaków w specjalistyczne pojazdy wyniósł blisko 40 mln złotych, a zasób sprzętu zwiększył się o 33 pozycje.

fot. Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

W uroczystości przekazania udział wzięli przedstawiciele władz województwa, kierownictwo PSP, przedstawiciele związków zawodowych, komendanci miejscy i powiatowi oraz dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych. Spotkanie było także doskonałą okazją do podziękowania strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęceń służby oraz niesienie pomocy mieszkańcom regionu. Ubiegły rok przyniósł wiele wyzwań, które podkarpaccy strażacy skutecznie pokonywali.

– Zaufanie społeczne do straży pożarnej jest ogromne. Stanowi solidny fundament, który umożliwia mieszkańcom województwa podkarpackiego spokojne życie, wiedząc, że niezawodni strażacy są zawsze gotowi, aby nieść pomoc w potrzebie. Państwa determinacja, profesjonalizm i poświęcenie są kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa. Razem stoimy przed wielką odpowiedzialnością, która wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa w naszym województwie. Wspólnie, z determinacją i oddaniem, kontynuujmy misję na rzecz Podkarpacia – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

OBEJRZYJ FOTORELACJĘ:

Intensywny rok

W 2023 r. strażacy wyjeżdżali do blisko 25 tysięcy zdarzeń. Prawie 80 proc. z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia niezwiązane z ogniem. Zanotowano ponad 1000 fałszywych alarmów.

Strażacy wyjeżdżali do działań średnio co 21 minut przez 24 godziny na dobę. W zdarzeniach, do których byli wzywani, zginęło 428 osób, a ponad 3 tysiące zostało rannych.

Ponad 4 tys. interwencji to pożary m.in. traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Blisko 20 tys. działań  to reakcje na tak zwane miejscowe zagrożenia dotyczące ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego.

Funkcjonariusze byli wzywani także praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagali na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Co istotne, odnotowano o blisko 20% mniej interwencji niż w 2022 r.

fot. Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Jakie pojazdy oraz sprzęt zostały oficjalnie przekazane?

  • KW PSP Rzeszów – Autobus do przewozu osób 
  • KM PSP Rzeszów – Samochód wsparcia dekontaminacji podczas działań medycznych przy zagrożeniach czynnikiem CBRNE 
  • KM PSP Tarnobrzeg – Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy SCANIA P-370 oraz samochód operacyjny SLOp SKODA Karoq 
  • KM PSP Przemyśl – Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego MAN TGM 18.320 4X4 BB 
  • KM PSP Krosno – Wielofunkcyjny pojazd typu UTV z alternatywnym napędem gąsienicowym oraz przyczepą do jego transportu 
  • KP PSP Dębica – Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, marki MAN TGM 18.320, napęd 4x4- Volvo FLD3C FL 
  • KP PSP Jarosław – Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, MAN TGM 18.320 GCBA 5/32, napęd 4x4 
  • KP PSP Jasło – Średni samochód ratowniczo-gaśniczy z systemem piany sprężonej, napęd 4x4 Volvo FLD3C FL 
  • KP PSP Lesko – Lekki samochód operacyjny Toyota Hilux z napędem terenowym 4x4, łódź ratownicza z przyczepką GOMAR 500 oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy 2 funkcja do ograniczania stref skażeń marki Renault MDB3 P napędem 4X4 
  • KP PSP Leżajsk – Zdalnie sterowany pojazd do gaszenia pożarów likwidacji zagrożeń CBRNE wraz z platformą do jego transportu oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, marki Volvo FLD3C FL, napęd 4x4 
  • KP PSP Lubaczów – Mikrobus do przewozu do 9 osób oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego (standard podstawowy), marki Volvo FLD3C FL, napęd 4x4 
  • KP PSP Łańcut – Samochód do przewozu osób Bus Renault Traffic (9-osobowy) 
  • KP PSP Mielec – Samochód z drabiną mechaniczną marki Magirus
  • KP PSP Nisko – Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego (GCBA) napęd 4x4 
  • KP PSP Przeworsk – Średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault MDB3 
  • KP PSP Ropczyce – Samochód operacyjny Toyota Corolla Cross 5SUV 2.0 
  • KP PSP Sanok – Średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego (standard podstawowy), napęd 4x4 
  • KP PSP Stalowa Wola – Samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki Toyota Hilux typu Pick-up 
  • KP PSP Strzyżów – Wielofunkcyjny pojazd typu CAN-AM OUTLANDER MAX z układem jezdnym 6x6 z alternatywnym napędem gąsienicowym oraz przyczepą do jego transportu
fot. Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Ambulans medyczny, który otrzymała rzeszowska jednostka, jest jednym z zaledwie 13 w Polsce. Pojazd ma być wsparciem dla specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego.

- Samochód będzie wykorzystywany głównie podczas działań tej grupy do zdarzeń dekontaminacyjnych, ale także wsparcie innych działań chemicznych. Będzie on zarówno dla osób poszkodowanych jak i też wsparciem dla ratowników – ewentualnie poszkodowanych – mówił st. bryg. Grzegorz Wójcicki, z-ca komendanta miejskiego PSP w Rzeszowie – Oprócz działań ten ambulans będzie też wykorzystywany jako zabezpieczenie wszelkiego rodzaju ćwiczeń i akcji długotrwałych. Tak, żeby nasi strażacy, a mamy też w naszych szeregach ratowników medycznych, mogli działania medyczne w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielać takim osobom poszkodowanym w takich bardziej komfortowych warunkach, czyli w środku w tym ambulansie – podsumował.

fot. Natalia Toropiła/Halo Rzeszów

Komenda w Leżajsku z kolei została właścicielem nowoczesnego, zdalnie sterowanego robota COLOSSUS wraz z platformą do jego transportu. Urządzenie jest wyposażone w gąsienice-baterie, które pozwalają na 6-godzinną pracę bez przerwy. Robot posiada działko z automatyczną regulacją strumienia wody lub innego środka gaśniczego i może pociągnąć za sobą 1500 kg. Z kolei przedni pług daje użytkownikowi sprzętu możliwość na pchanie przedmiotów do 1 tony. Dzięki podpiętemu wężowi o średnicy 75 mm sprzęt może dotrzeć wszędzie tam, gdzie człowiek nie będzie w stanie się znaleźć – na przykład w centrum ognia.

Nowy sprzęt pozwoli strażakom na jeszcze sprawniejsze i skuteczniejsze niesienie pomocy mieszkańcom naszego województwa. 

Doposażenie podkarpackich jednostek PSP sfinansowano z budżetu państwa, budżetu Wojewody Podkarpackiego, Województwa Podkarpackiego, środków unijnych, oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama