Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Specjalna jednostka policji wybuduje swoją siedzibę w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (CBZC) szykuje się do przełomowej inwestycji, której koszt szacowany jest na imponujące 42 134 882 zł. W Rzeszowie powstanie siedziba policji od cyberbezpieczeństwa.
Specjalna jednostka policji wybuduje swoją siedzibę w Rzeszowie
W Rzeszowie powstanie policja od cyberbezpieczeństwa.

Źródło: CBZC

Firmą, która zaoferowała najkorzystniejszą cenę, jest Baudziedzic z Głogowa Młp, oceniając swoją ofertę na 28 677 231 zł. Firma Adamietz ze Strzelc Opolskich nie ustępuje, prosząc o 28 677 231 zł. Krakowski Texom oczekuje już 29 500 000 zł, Climamedic z Reguł postawiła swoją cenę na 31 596 021 zł, a Erbud International na 36 742 277 zł.

Koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy przyszłego obiektu zostały już przygotowane przez firmę MW Technic. Nowa siedziba CBZC będzie mieścić się przy ul. Podkarpackiej, a cały proces inwestycji będzie realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj".

Budynek "tajne/poufne".

Budynek planowany jest na kilka kondygnacji, a na parterze znajdą się m.in. garaże na pojazdy służbowe, w tym jeden przeznaczony dla mobilnego laboratorium. Przed budynkiem powstanie strefa parkingowa dla interesantów i pracowników, a w strefie „zamkniętej zewnętrznej” znajdzie się parking służbowy z placem manewrowym.

Co do wewnętrznego układu przestrzennego, zdaje się, że przyszła siedziba CBZC będzie pełna pomieszczeń typu „tajne/poufne". W dokumentacji koncepcji mówi się o pokojach przesłuchań, salach ze ścianami multimedialnymi, pomieszczeniach wyposażonych w sprzęt informatyczny, pokojach do odpraw i koordynacji działań, a także specjalnych pomieszczeniach zabezpieczonych klatkami Faradaya. W planach znajduje się także rusznikarnia, wydziały wywiadu kryminalnego czy wydział informacji śledczej.

Dodatkowo powstanie nowy dojazd do ul. Podkarpackiej, chodniki, oświetlenie terenu oraz cała niezbędna infrastruktura techniczna, takie jak przyłącza czy oświetlenie. Cały projekt zakłada 26-miesięczny czas trwania, z nadzieją na rozpoczęcie prac pod koniec marca 2024 roku, co spotyka się z oczekiwaniami policji. Wszystko wskazuje na to, że nowa siedziba CBZC stanie się nie tylko symbolem bezpieczeństwa, ale także nowoczesności i funkcjonalności.

Policja od cyberbezpieczeństwa

Cyberprzestępczość stanowi jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Jest zjawiskiem narastającym i niebezpiecznym. Skuteczna walka z zagrożeniami płynącymi z sieci możliwa jest wyłącznie w warunkach, gdy organy ścigania nie ustępują cyberprzestępcom zarówno w technologii jak i w umiejętnościach.

Zwalczanie cyberprzestępczości powinno się opierać na ograniczaniu skutków jej wpływu na społeczeństwo oraz identyfikowaniu zagrożeń pochodzących z sieci. Głównym celem jest tworzenie bezpieczniejszej cyberprzestrzeni.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) jest jednostką organizacyjną policji służby zwalczania cyberprzestępczości. CBZC odpowiedzialne jest za realizację na obszarze całego kraju zadań w zakresie:

  1. rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw; 
  2. wspierania w niezbędnym zakresie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tych przestępstw.

Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości kieruje Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który podlega Komendantowi Głównemu Policji. 

Do służby w CBZC przyjmowane są przede wszystkim osoby z wiedzą i umiejętnościami z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariusze CBZC mogą prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze oraz dochodzeniowo-śledcze na zasadach wynikających z ustawy o Policji. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama