Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Zmiany w egzekucjach długów. Komornik zabierze znacznie więcej

Podziel się
Oceń

Od stycznia 2024 roku doszło do istotnych zmian w zakresie zajęć komorniczych z kont bankowych. Komornik zajmie dużo więcej pieniędzy.
Zmiany w egzekucjach długów. Komornik zabierze znacznie więcej

Źródło: pixabay

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów, zaległości finansowe w Polsce sięgają obecnie 45 miliardów złotych, a liczba osób z nieuregulowanymi zobowiązaniami wynosi aż 2,2 miliona. Średnie zadłużenie jednej osoby wynosi 20 tysięcy złotych, obejmując nie tylko niezapłacone rachunki i faktury, ale również raty kredytów, alimenty oraz mandaty za naruszenia przepisów.

Zajęcie konta bankowego. Jakie zmiany od stycznia 2024?

Procedura zajęcia konta bankowego stała się jednym z popularnych narzędzi w rękach komorników, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. Zmiany wprowadzone od stycznia 2024 roku dotyczące zajęcia konta bankowego nakładają nowe reguły na sposób, w jaki komornicy mogą przeprowadzać egzekucję.

Zajęcie konta może nastąpić po uzyskaniu nakazu zapłaty przez wierzyciela. Komornik, po otrzymaniu takiego dokumentu, może przystąpić do zajmowania środków finansowych dłużnika na jego rachunku bankowym. Nowe przepisy nie ograniczają komornika do jednego rodzaju konta - może to być zarówno rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, lokata, konto oszczędnościowe czy walutowe.

Jak długo komornik może zajmować konto bankowe?

Jedną z kluczowych zmian jest brak ograniczenia czasowego, kiedy komornik może zajmować konto bankowe. Zgodnie z prawem, komornik ma prawo pobierać pieniądze z konta aż do spłacenia całego długu. Jednak istnieją dwie opcje, które pozwalają na odblokowanie środków: pełna spłata zadłużenia lub zawarcie ugody z wierzycielem.

Kwota wolna od zajęcia od 2024 roku

Nowe regulacje wprowadzają również zmiany w kwocie wolnej od zajęcia na koncie bankowym. Zgodnie z obowiązującym prawem, komornik nie może zająć środków przekraczających 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wzrost płacy minimalnej do 4242 zł brutto spowodował zwiększenie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego do 3 181,50 zł. Zajęciem objęte są zarówno obecne środki na koncie, jak i te, które wpłyną w przyszłości. W przypadku rent i emerytur kwota zajęcia wynosi 20 proc. świadczenia netto. 

Od zajęcia wolne są zasiłki dla dzieci, w tym 800 plus, zasiłek rodzinny, stypendia i zasiłki dla bezrobotnych, oraz trzynaste i czternaste emerytury. 

Dłużnicy alimentacyjni - wyjątek od zasady

W przypadku dłużników alimentacyjnych, nowe przepisy wprowadzają odmienny scenariusz. Tutaj nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń, a komornik może zabrać aż 60% wynagrodzenia dłużnika. To podejście ma na celu zaostrzenie egzekucji w przypadku osób zalegających z płatnościami alimentacyjnymi.

Podsumowując, nowe zasady dotyczące zajęcia konta bankowego przez komornika wprowadzone od stycznia 2024 roku mają na celu zwiększenie skuteczności egzekucji, jednocześnie dbając o pewne zabezpieczenia dla dłużników. Przyrost zadłużenia w Polsce sprawia, że te regulacje stają się kluczowym elementem walki z zaległościami finansowymi.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama