Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Sytuacja w ŚDS w Rzeszowie. Rodzice i opiekunowie prawni zajęli stanowisko

Podziel się
Oceń

W ostatnich dniach media obiegła informacja o kontrowersjach związanych z działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzeszowie, wywołanych listem otwartym byłej wicedyrektorki Renaty Sielskiej-Płonki. Mimo że wyniki kontroli nie są jeszcze znane, rodzice i opiekunowie prawni uczestników zajęć w ŚDS postanowili wyrazić swoje zdanie w sprawie funkcjonowania placówki.
Sytuacja w ŚDS w Rzeszowie. Rodzice i opiekunowie prawni zajęli stanowisko

Źródło: ŚDS w Rzeszowie

W oświadczeniu opublikowanym przez rodziców podkreślono pozytywny wpływ, jaki ŚDS ma na życie ich podopiecznych. Wskazują oni na różnorodność form terapii i opieki, które są realizowane w placówce. Są to m.in. zajęcia plastyczne, taneczne, stolarskie, a także spotkania integracyjne, wyjazdy turystyczne, sportowe i pielgrzymkowe. Dla uczestników tych zajęć to nie tylko sposób na rozwijanie umiejętności, ale również okazja do integracji społecznej.

Rodzice podkreślają również zaangażowanie kadry merytorycznej i obsługi, a szczególne uznanie wyrażają dla dyrektorki placówki, Teresy Piątek. Opisują ją jako osobę legitymującą się wysokim stopniem umiejętności organizacyjnych i kierowniczych. Jej codzienne działania są skierowane na dobro podopiecznych, ich rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie.

W oświadczeniu rodziców podkreśla się, że Teresa Piątek od lat poświęca się trosce o osoby niepełnosprawne. Jej działania mają na celu pełne funkcjonowanie podopiecznych w społeczeństwie, co sprawia, że rodzice wyrażają pełne zaufanie do działań dyrektorki oraz organu prowadzącego, czyli Gminy Miasto Rzeszów.

Poniżej publikujemy całość listu Rodziców i opiekunów  prawnych uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rzeszowie:

"W nawiązaniu do przedstawionego poniżej, opartego na faktach stanowiska, pragniemy wyrazić sprzeciw wobec treści zawartych w publikacji prasowej, która w naszym odczuciu nie jest nacechowana troską  o podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, nie opiera się na podmiotowości osób niepełnosprawnych, lecz, instrumentalnie wykorzystując ww. osoby, wynika jedynie  z niezadowolenia byłego pracownika ŚDS z powodu braku przedłużenia umowy o pracę. Powyższe odczucie potwierdza brak wcześniejszych reakcji ww. osoby na podawane przez nią fakty, gdy była zobowiązana służbowo do podejmowania stosownych, porządkujących działań,  w stosunku do podanych przez nią, nieprawidłowości. Ponadto, w naszym odczuciu, rzetelność publikacji wymaga, każdorazowo, sprawdzenia ich wiarygodności, w szczególności ze względu na szacunek dla osób niepełnosprawnych i ich rodziców/opiekunów. W tym konkretnym przypadku, publikowane treści zostały oparte na informacjach pojedynczej osoby i nie były weryfikowane z innymi rodzicami/opiekunami prawnymi podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

Rodzice i opiekunowie prawni uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rzeszowie, przy ul. Powstańców Styczniowych/ul. Ofiar Katynia, pragną wyrazić w pełni pozytywną opinię dot. funkcjonowania w zakresie opiekuńczym  i organizacyjnym ww. placówki. ŚDS przy ul. Powstańców Styczniowych/ul. Ofiar Katynia realizuje wiele różnorodnych form terapii i opieki dla swoich podopiecznych, m.in. arteterapię w formie zajęć plastycznych i tanecznych, zajęcia stolarskie rozwijające umiejętności manualne, i in. Ponadto w powyższej placówce są organizowane spotkania integracyjne z udziałem uczestników podobnych jednostek, które rozwijają ich kompetencje społeczne.  W ramach aktywności ŚDS są organizowane wyjazdy o charakterze turystycznym i pielgrzymkowym, aktywizujące podopiecznych, rozwijające ich możliwości intelektualne oraz umiejętności samoobsługi. Zainteresowani uczestnicy zajęć uczestniczą w czynnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i pracach porządkowych rozwijając poczucie odpowiedzialności i samodzielności w życiu codziennym. Podopieczni ŚDS wyrażają swoje zadowolenie i satysfakcję z uczestnictwa w organizowanych zajęciach i pracy w grupie rówieśników.

Na tej podstawie pragniemy stwierdzić pełną zasadność funkcjonowania oraz wyrazić satysfakcję z faktu finansowania i prowadzenia przez Gminę Miasto Rzeszów przedmiotowej placówki.

W nawiązaniu do powyższego wyrażamy również uznanie dla zaangażowania zatrudnionej w ŚDS kadry merytorycznej i obsługi. W szczególności wyrażamy uznanie dla Pani Teresy Piątek – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzeszowie, która już wcześniej jako pracownik tej jednostki wykazywała się codziennymi, zaangażowanymi działaniami, skierowanymi na dobro podopiecznych, na ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa w zespole ŚDS i w społeczeństwie. Pani Dyrektor Teresa Piątek legitymuje się wysokim stopniem umiejętności organizacyjnych i kierowniczych, czego potwierdzeniem są 
ww. aktywności uczestników ŚDS. W związku z tym wyrażamy, jako rodzice i opiekunowie prawni bezpośrednich beneficjentów pracy tej placówki, prowadzonej przez Gminę Miasto Rzeszów kierowaną przez Prezydenta Miasta, zaufanie do działań Pani Dyrektor ŚDS przy ul. Powstańców Styczniowych, jej kadry oraz do Pana Prezydenta jako osoby reprezentującej organ prowadzący.

Wyrażamy poparcie działań i decyzji organizacyjnych Pani Dyrektor Teresy Piątek, które w naszym odczuciu, od wielu lat wypełnione są troską o osoby niepełnosprawne i mają zdecydowanie na celu ich, jak najpełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie, w tym w społeczności mieszkańców Rzeszowa, miasta otwartego dla każdej osoby, bez względu na jej możliwości lub ograniczenia funkcjonowania w życiu codziennym.

W związku z powyższym oczekujemy publikacji naszego stanowiska".


Napisz komentarz
Komentarze
Lena 10.02.2024 17:15
Dużo zdrowia i siły dla Pani Dyrektor Teresy, wszystkich pracowników oraz rodziców.

Joda 06.02.2024 15:37
Strasxne. ciężko uwierzyć w to wszystko. Zobaczymy jak sprawa się skończy.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama