Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

RAZEM OD 20 LAT. Jubileusz Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów

Podziel się
Oceń

Publikujemy tekst autorstwa pana Ryszarda Zatorskiego, który ukazał się w lutowym wydaniu miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom Rzeszów". Niniejszy tekst opublikowaliśmy na łamach HaloRzeszow.pl dzięki uprzejmości Redakcji miesięcznika. W jubileuszu również wzięli udział radni Miasta Rzeszowa Sławomir Gołąb i Mateusz Maciejczyk.
RAZEM OD 20 LAT. Jubileusz Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów

Autor: Henryk Nicpoń

26 stycznia 2024 roku w gościnnym Zodiaku świętowaliśmy uroczyście jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów, przedłużając ten radosny akcent, czego daliśmy świadectwo już w grudniowym wydaniu czasopisma w roku ubiegłym. Bo to wszak tamten rok był znaczony dwudziestoletnią już historią aktywnego istnienia stowarzyszenia, które jest wydawcą miesięcznika społeczno-kulturalnego o tożsamej nazwie „Nasz Dom Rzeszów”. A personalnie łączy je Jerzy Maślanka, prezes stowarzyszenia i redaktor naczelny czasopisma. I to on niezaprzeczalnie jest nie tylko twórcą organizacji, ale prowadzi ją skutecznie i wytrwale, organizując grono osób, które go najbardziej od początku w tym zadaniu wspomagają. By wspomnieć tylko Edwarda Słupka, przewodniczącego rady programowej, Małgorzatę Prokop, sekretarza zarządu, czy prawnika Bogusława Kobisza. Znamy ich też doskonale z naszych łamów, jako systematycznie publikujących tu autorów.

Zgodnie z temperamentem lidera stowarzyszenia uroczystość miała charakter poniekąd artystycznej opowieści o przeszłości, o tym, co przed nami, i związkach nierozerwalnych z miastem. Edward Słupek, przypominając sam moment rodzenia się pomysłu tej wspólnoty podczas wycieczkowego rejsu na Kretę, przedstawił to również lekko i dowcipnie, zaznaczając trafnie, że jubileusz jest jakby zarazem benefisem twórczym Jerzego Maślanki. Zamiast referatu to filmowe obrazy, które za sprawą Bartosza Maślanki pojawiały się na ekranie, objaśniała słowem prowadząca spotkanie aktywistka stowarzyszenia, poetka Dorota Kwoka, przy aktywnej obecności w tym wydarzeniu Jerzego Maślanki, również poprzez jego wierszowane obrazowanie, znane z łamów czasopisma, co na scenie w Zodiaku zaprezentowali recytacyjnie uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie, któremu przez 35 lat dyrektorował właśnie Jerzy Maślanka. Wystąpili, nagradzani brawami, Dorota Wilk, Julia Zaborowska, Oskar Rybka, Maksymilian Rejman i Konstanty Podzis, przywiedzeni tu przez swoje opiekunki artystyczne, nauczycielki ZST Joannę Haluk-Słapińską i Magdalenę Kołodziej. Takim zapamiętanym na pewno akcentem był też koncert zespołu Klang, który zagościł na scenie ze swym liderem Sławkiem Gołąbem, członkiem stowarzyszenia i radnym Rzeszowa. Poczuli się wszyscy w tej poetyce żeglarskich piosenek, jakby nasze miasto było portem morskim, o czym żartobliwie zapewniali wokaliści muzycy, dowodząc, że wszak z Rzeszowa mamy równie niedaleko do Bałtyku, co i do Morza Czarnego i Adriatyku. A ten klimat artystyczny budowały też obrazy z plenerów inicjowanych przez stowarzyszenie, o czym opowiedziała Jadwiga Kupiszewska. Prace malarskie na tej wystawie były autorstwa Wiesławy Tais, Heleny Jasieniak, Doroty Kwoki, Ewy Wilskiej, Krystyny Perlak, Marii Drzał-Grych, Jadwigi Kupiszewskiej, a rzeźby Józefa Pałaca. Na spotkaniu była też poetka Teresa Glazar, która brała udział w plenerze.

Tych, którzy współtworzyli stowarzyszenie i odeszli na zawsze, wspomniano i uczczono chwilą ciszy. Wymieniał ich prezes Maślanka w kolejności jak odchodzili: Wacław Sobol (1946–2008), nauczyciel ZST, Józef Gajda (1933–2014), fotoreporter, Edward Winiarski (1959–2015), aforysta i publicysta, Kazimierz Obodyński (1941–2015), profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Alicja Borowiec (1940–2016), menadżerka chóru Cantilena, Wiesław Sipowicz (1940–2017), nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej, Zbigniew Domino (1929–2019), pisarz sybirak, autor Syberiady polskiej, Władysław Serwatowski (1949–2020), znawca sztuki i jej popularyzator, Jerzy Dynia (1935–2020), dziennikarz i artysta muzyk, Czesław Piotr Kondraciuk (1933–2021), Grażyna Repetowska (1954–2021), poetka, publicystka, Edward Walicki (1943–2021), przedsiębiorca budowlany, Marek Bartosiewicz (1943–2022), przedsiębiorca budowlany, Jolanta Niżańska (1959–2022), dyrektor ZSM nr 1, Dariusz Dubiel (1938–2022), reżyser, znawca teatru, Ryszard Szetela (1938–2022), aktor, reżyser. 

Zobacz fotorelację:

Było też jubileuszowe honorowanie zasłużonych osób dla stowarzyszenia i zarazem miesięcznika, który jest takim najbardziej wymiernym dowodem na istnienie tej społecznej organizacji w promowaniu, dokumentowaniu i kształtowaniu tradycji kulturalnych miasta. Wnioski o ordery i odznaczenia jeszcze czekają na decyzje prezydenta RP, ale skierowane przez prezesa Maślankę wnioski do ministra kultury o nadanie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” literatkom i działaczkom kultury, autorkom naszego czasopisma Ninie Opic oraz Reginie Nachacz, zostały zaakceptowane i pierwszej z nich Wiesław Buż, I wicewojewoda podkarpacki, wręczył uroczyście odznakę, a gratulując wyróżnionej nie omieszkał wyrazić uznania dla Jerzego Maślanki i stowarzyszenia, którego sam również jest członkiem. Prezydent Rzeszowa nagrodził jubileuszowo za osiągnięcia w kulturze i promocji miasta Małgorzatę Prokop, Dorotę Kwokę i Ryszarda Zatorskiego, co dobrym słowem, gratulacjami i upominkami wyraziła wiceprezydent Krystyna Stachowska, wspomagana przez kierownika referatu kultury Agnieszkę Kielar. Sam prezydent Konrad Fijołek przybył nieco później, wprost ze spotkania z mieszkańcami osiedla Budziwój, i nie szczędził zebranym pochwał i słów uznania za wszystko, co aktywiści stowarzyszenia czynią dla budowania dobrego wizerunku miasta. Dodajmy, że jeszcze w ubiegłym roku także podobne nagrody w ratuszu otrzymali Jadwiga Kupiszewska i Józef Ambrozowicz. Prezydent Fijołek oznajmił, że osobiście zawnioskuje o specjalną nagrodę dla szefa naszego stowarzyszenia, który też odebrał okazjonalny upominek.

Na jubileuszowe spotkanie prezes Jerzy Maślanka przygotował specjalne akcydensy z podziękowaniem dla prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca oraz partnerów – osób, instytucji, firm, które pomagają od lat stowarzyszeniu, wspierając przede wszystkim miesięcznik – adresowane do ich szefów, prezesów i dyrektorów: Zygmunta Haliniaka z Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edwarda Słupka ze Spółdzielni Zodiak, Kazimierza Bajowskiego ze Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto, Krystyny Plichowskiej ze Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani, Anny Ochalik-Pęcak ze Spółdzielni Mieszkaniowej Geodeci, Jerzego Kordasa ze Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec, Katarzyny Marszałek ze Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk, Adama Węgrzyna ze Spółdzielni Mieszkaniowej Projektant, Anny Kowalskiej z Zakładu Transportu Miejskiego, Kazimierza Kopcia z Korporacji VIP, Roberta Stefanowskiego z Firmy Greinplast, Janusza Golemy z Zakładu Remontowo-Budowlanego, Bartosza Maślanki z Enformatic System, Andrzeja Kraski z Enformatic Sp. z o.o., Jadwigi i Jana Niwów z Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjno-Handlowego Niwa, Emila Kunysza z Izby Rzemieślniczej, Benedykta Czajkowskiego z Firmy ERBI, Tadeusza Gratkowskiego z Inżynierii Rzeszów S.A., Jerzego Wiącka z Zapel Service w Boguchwale, Jerzy Grabosia z Kruszgeo SA, Dariusza Kotowicza z MPEC, Marka Ustrobińskiego z MPWiK, Grażyny i Ryszarda Świątoniowskich z RS DRUK, Haliny Bajor z RESHAL, Grzegorza Sipowicza – właściciela restauracji Niebieskie Migdały, Marty Wierzbieniec z Filharmonii Podkarpackiej, Jana Nowary z Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Moniki Szeli z Teatru Maska, Piotra Rędziniaka z BWA, Józefa Sówki – właściciela Firmy SÓW-POL, Wojciecha Borkowskiego – właściciela Firmy WBX Studio Graficzne, Wiesława Kwaśniaka – właściciela Firmy Nieruchomości, Bogusława Kobisza z Kancelarii Notarialnej. Elżbiety Winiarskiej z TKT w Rzeszowie. I dyrektorów rzeszowskich szkół: Andrzeja Szymanka z II LO, Stanisława Sienki z ZSE, Tadeusza Bajdy z VI LO, Danuty Stępień z IV LO, Edyty Niemiec z ZST, Moniki Welc, z ZSM nr 1, Jolanty Tomkiewicz z ZSM nr 2, Marcina Purgacza z ZSG, Wojciecha Wilka z V LO. A także Zofii Paściak i Tomasza Kozłowskiego z klubu Zodiak.

Prezes Maślanka podziękował też najaktywniejszym autorom miesięcznika, wolontariuszom, osobom współtworzącym i w niektórych przypadkach wiernym czasopismu od początku, ponad osiemnaście już lat. Są to Małgorzata Prokop, Dorota Dominik, Edward Słupek, Bogusław Kobisz, Piotr Rędziniak, Roman Małek, Zbigniew Grzyś, Andrzej Szypuła, Andrzej Piątek, Zofia Stopińska, Józef Ambrozowicz, Adam Decowski, Stanisław Dłuski, Jan Belcik, Dorota Kwoka, Nina Opic, Wit Hadło, Jadwiga Kupiszewska, Andrzej Grzywacz, Henryk Nicpoń, Bogusław Kotula, Aleksander Baranowski, Dagmara Duran, Krystyna Leśniak-Moczuk, Sylwia Chodorowska-Kozień, Jadwiga Szumska, Katarzyna Lubas, Marta Daraż, Alicja Ungeheuer-Gołąb, Regina Nachacz, Renata Kątnik, Mirosław Welz, Zofia Brzuchowska, Ryszard Mścisz, Mieczysław A. Łyp, Janusz Grochala, Bartosz Cyganik, Tadeusz Milanowski, Ewa Pękala, Anna Szubert. Także zasłużonym członkom stowarzyszenia, w tym m.in. Januszowi Halukowi, autorowi muzyki hymnu stowarzyszenia, który napisał Jerzy Maślanka. 


Ten i inne artykuły znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom Rzeszów".  Bezpłatny dostęp do e-wydania miesięcznika uzyskasz na naszej stronie głównej.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: policjantTreść komentarza: Tak mu dobrze było w życiu że postanowił je zakończyć. Kolejna smutna statystyka o których mało się pisze i mówi bo olbrzymi problem. Upolitycznione media w tym kraju nie ruszają takich tematów, przecież to Uśmiechnięta Polska Tuska i jego bandy !!!Data dodania komentarza: 22.07.2024, 08:49Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: szokmenTreść komentarza: A to cos zmieni w Podkarpackiej służbie zdrowia? Nie sądzę ! Pracuje w tym środowisku i zapewniam że to żadna pociecha ani powód do radości i ulgi, to dobrze że będą nowe pielęgniarki, ale to tylko statystyka.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 08:46Źródło komentarza: 51 nowych pielęgniarek i pielęgniarzy na Podkarpaciu! [ZDJĘCIA]Autor komentarza: rzeszowiakTreść komentarza: Miasto Innowacji !!! :):):):):):)Data dodania komentarza: 21.07.2024, 18:50Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: laskaTreść komentarza: Ruska prowokacja !:):):):):):):):):):):)Data dodania komentarza: 21.07.2024, 18:49Źródło komentarza: Pożar na terenie dawnego marketu Majster przy Przemysłowej!Autor komentarza: SamTreść komentarza: Ale kogo to obchodzi?Data dodania komentarza: 21.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Globalna awaria Microsoft. Problemy także na lotnisku Rzeszów-JasionkaAutor komentarza: rzeszowiakTreść komentarza: Nie dziwi ten fakt, ja nawet za kasę nie wszedłbym do tej kałuży!Data dodania komentarza: 21.07.2024, 11:37Źródło komentarza: Miejskie kąpielisko na Żwirowni zamknięte! W wodzie wykryto bakterie coli
Reklama
Reklama
Reklama