Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Mieszkańcy ul. Wołyńskiej nie chcą myjni samochodowej pod oknami

Podziel się
Oceń

Mieszkańcy ulicy Wołyńskiej w Rzeszowie są zaniepokojeni możliwą budową myjni samochodowej w bezpośrednim sąsiedztwie swoich bloków. Obawy dotyczą zarówno potencjalnych skutków dla jakości życia, jak i bezpieczeństwa mieszkańców.
Mieszkańcy ul. Wołyńskiej nie chcą myjni samochodowej pod oknami

Źródło: Czytelnik

W piątek, 9 lutego, mieszkańcy bloków nr 5, 6, 7, 8 i 10 przy ulicy Wołyńskiej zauważyli maszyny budowlane oraz pracowników na działce sąsiadującej z ich miejscem zamieszkania. Twierdzą, że planowana inwestycja to myjnia samochodowa, co wzbudziło ich ogólne niezadowolenie. Właścicielem działki, na której ma powstać myjnia samochodowa, jest rzeszowska firma deweloperska Apklan. Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że wcześniej zakupili mieszkania w okolicy, spodziewając się spokojnego i bezpiecznego otoczenia. Obecne wydarzenia budzą jednak obawy dotyczące spełnienia tych oczekiwań.

Mieszkańcy nie ufają deweloperowi

Pan Rafał, jeden z mieszkańców ulicy Wołyńskiej, obawia się, że myjnia może negatywnie wpłynąć na codzienne życie mieszkańców. Podkreśla, że może stać się źródłem uciążliwego hałasu oraz emisji szkodliwej chemii. Jego mieszkanie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji, co zwiększa obawy związane z potencjalnymi skutkami dla zdrowia i komfortu mieszkańców. 

- Kilka lat wcześniej (prawdopodobnie jeszcze przed powstaniem bloków) Apklan wystąpił i otrzymał warunki zabudowy dla myjni 2-stanowiskowej na tej działce. Na ten moment podobno "tylko" utwardza teren, do czego oficjalnie nie potrzebuje pozwolenia na budowę. Zarys "utwardzenia" terenu sugeruje jednak, że w sam raz zmieściłyby się tam właśnie 2 stanowiska myjni. Obawiamy się, że Apklan być może chce użyć jakiś prawnych rozwiązań, które mają nas 'zaskoczyć' i postawić przed faktem, że myjnia jednak powstanie - alarmuje pan Rafał. - Co więcej, ujawnione nieprawidłowości w procesie budowlanym, takie jak brak tablicy BIOZ, pozwolenia na budowę oraz nieodpowiednie ogrodzenie terenu, dodatkowo nas niepokoją - dodaje. 

Na zdjęciach mieszkańców widać, że prace prowadzone są nie tylko na części działki należącej do miasta, ale także tej, której właścicielem jest deweloper. fot. Czytelnik

Myjnia samochodowa tuż pod blokami? 

Inny mieszkaniec, pan Łukasz, zwraca uwagę na fakt, że okna i balkony wielu mieszkań są skierowane bezpośrednio na teren, na którym planowana jest myjnia samochodowa. Odległość niektórych mieszkań od miejsca inwestycji wynosi mniej niż 30 metrów, co budzi obawy związane zarówno z hałasem, jak i ewentualną emisją substancji szkodliwych. - Wystosowaliśmy pisma do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Miasta, Rady Osiedla Kotuli oraz zarządcy bloków 5, 6, 7, 8 i 10 tj. Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych - informuje mieszkaniec.

Mieszkańcy zauważają również problemy związane z infrastrukturą miejską. Chodnik należący do miasta, który znajduje się na terenie działki, został rozkopany, co utrudnia pieszym poruszanie się. Obawiają się oni także o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza że sytuacja ta stworzyła niebezpieczne warunki na drodze.

Miasto: nie ma pozwolenia na budowę myjni

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa zauważa, że na tym terenie przed kilkoma laty wydane zostały warunki zabudowy na budowę dwustanowiskowej, ekologicznej myjni samochodowej. - Jednak od tego czasu właściciel nie złożył żadnych innych dokumentów i nie wystąpił o pozwolenie na budowę takiej inwestycji - wyjaśnia. 

Urzędnik  przekazał także, że jedynym co zgłoszono Urzędowi Miasta, są prace przy utwardzeniu prywatnej działki oraz budowa zjazdu.

Radni PiS: luka w przepisach

Sprawę tą wykorzystali radni z Prawa i Sprawiedliwości. Na wtorkowej konferencji prasowej wskazali brak precyzyjnych uregulowań prawnych dotyczących tego typu inwestycji. - Istnieje luka prawna, która umożliwia, że otwarte myjnie samochodowe, generujące duży hałas, mogą być używane tuż pod oknami budynków mieszkalnych. Dopóki powstawały na terenach przemysłowych lub usługowych, np. przy stacji paliw, nikt się nad tym nie zastanawiał. Ostatnio jednak dochodzi do prób budowania myjni w pobliżu budynków mieszkalnych. W 2020 r. na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej została wydana WZ-tka na budowę myjni, a w ostatnim czasie mieszkańcy ul. Wołyńskiej byli zbulwersowani tym, że podobna WZ-tka została wydana na osiedlu Kotuli - mówił radny Robert Kultys. 

 - Na najbliższej sesji rady miasta występujemy z projektem uchwały zawierającej stanowisko podjęcia konsultacji ze Związkiem Miast Polskich i Unią Miast Polskich, aby te instytucje zajęły się problematyką zlokalizowaniem myjni samochodowych - zapowiedział szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa Marcin Fijołek.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama