Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Stobierna. Pies berneński cierpiał, był głodny i zaniedbany. Pomogła policja

Podziel się
Oceń

W ostatnich dniach doszło do policyjnej interwencji w Trzebownisku, która zakończyła się odbiorem zaniedbanego psa rasy berneńskiej. Funkcjonariusze komisariatu w Trzebownisku odpowiedzieli na anonimowe zgłoszenie dotyczące niewłaściwych warunków życia zwierzaka na jednej z posesji w Stobiernej.
Stobierna. Pies berneński cierpiał, był głodny i zaniedbany. Pomogła policja
Piesek był głodny, zaniedbany.

Źródło: KMP Rzeszów

W poniedziałek (12.02.), po otrzymaniu doniesienia, policjanci zdecydowali się na wizytę na miejscu. Szybko potwierdzili zgłoszenie, zastając psa w dramatycznych warunkach. Berneński pies pasterski był przywiązany na krótkim łańcuchu, nie miał dostępu do świeżej wody i jedzenia. Jego kryty noclegowe nie chroniły przed warunkami atmosferycznymi, a podłoże było pokryte odchodami zwierzęcia. Wszystko to skłoniło mundurowych do podjęcia decyzji o odebraniu psa i przekazaniu go do schroniska dla zwierząt.

Interwencja ta stanowiła zaledwie jedno z wielu działań podejmowanych przez policję w ramach ochrony zwierząt zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt. Ustawa ta precyzyjnie reguluje prawa i obowiązki właścicieli zwierząt domowych, zwracając uwagę na warunki bytowe, karmę, i trzymanie psów na łańcuchu.

Art. 9 tej ustawy stanowi jasno, że każdy opiekun zwierzęcia ma obowiązek zapewnić mu miejsce chroniące przed warunkami atmosferycznymi, dostęp do światła dziennego, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Ponadto przepis reguluje trzymanie psów na łańcuchu, zabraniając tego przez dłuższy niż 12 godzin dziennie, i wymagając minimalnej długości łańcucha wynoszącej 3 metry.

Naruszenie tych przepisów wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Ustawa penalizuje wszelkie formy znęcania się nad zwierzętami, a także określa sankcje karne wobec opiekunów nieprzestrzegających przepisów.

Zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń, opiekun, który nie przestrzega środków ostrożności w trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych lub karze nagany. W przypadku, gdy zwierzę stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, kara może być surowsza.

Policja przypomina również o obowiązkach opiekunów zwierząt dotyczących usuwania zanieczyszczeń. Zgodnie z przepisami porządkowymi kodeksu wykroczeń oraz uchwałą Rady Miasta Rzeszowa, opiekun musi usunąć wszelkie zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzę na terenach publicznych.

Interwencja w sprawie berneńskiego psa to ważny sygnał, że społeczeństwo i organy ścigania są gotowe bronić praw zwierząt i karcić tych, którzy nie spełniają swoich obowiązków wobec nich. Ważne jest, aby każdy opiekun zwierzęcia zdawał sobie sprawę z przepisów prawa i stosował się do nich, dbając o dobrostan swojego podopiecznego.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama