Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Komisja Heraldyczna przy MSWiA ustanowiła herb gminy Świlcza. Co oznacza?

Podziel się
Oceń

Gmina Świlcza z dumą zaprezentowała swój nowy herb, nawiązujący do bogatej historii i unikatowego dziedzictwa tego samorządu. 12 lutego Komisja Heraldyczna przy MSWiA zaakceptowała wniosek.
Komisja Heraldyczna przy MSWiA ustanowiła herb gminy Świlcza. Co oznacza?
Herb gminy Świlcza.

Prace nad herbem Gminy Świlcza samorząd rozpoczął w 2016 roku, pod okiem ówczesnego wójta Adam Dziedzica. Ostateczna wersja „Wniosku o zaopiniowanie wzoru herbu, flagi, pozostałych symboli i insygniów, w tym odznaki honorowej Gminy Świlcza” została przesłana elektronicznie w dniu 12 października 2023 roku do Przewodniczącego Komisji Heraldycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zatwierdzenia. 12 lutego br. Komisja zatwierdziła projekt. Warto zaznaczyć, że gmina Świlcza jako jedyna w tzw. obwarzanku Rzeszowa, nie posiadała swojego godła. 

Herb Świlczy łączy przeszłość z teraźniejszością

Herb, przedstawiający skrzyżowaną szablę i rusznicę, odwołuje się do „Statutu dla wsi Świlczy i Woliczki” z 1628 roku, wydanego przez ówczesnego właściciela wsi, Mikołaja Spytka Ligęzę.

Dokument ten, który powstał po niszczycielskim najeździe Tatarów w 1624 roku, regulował wiele aspektów życia wsi, w tym stosunki pańszczyźniane, władzę sądowniczą, a co najważniejsze - obronność. Szczególny nacisk położono na ten ostatni aspekt, co odzwierciedla artykuł 1. statutu.

Artykuł ten przyznawał mieszkańcom prawo posiadania rusznicy, zwanej "kobyłą", na każde gospodarstwo. Alternatywnie, gospodarstwa mogły posiadać fundusz w wysokości 6 zł na zakup takiej broni. Do rusznicy należało również wyposażenie, takie jak miartuch do prochu, kule, knot, hubka i proch. Dodatkowo kmiecie mieli prawo posiadać szable.

To właśnie do tego "artykułu obronnego" nawiązuje nowy herb gminy Świlcza. Skrzyżowana szabla i rusznica symbolizują siłę, odwagę i gotowość do obrony, wartości szczególnie ważne dla mieszkańców w czasach ciągłego zagrożenia.

Herb gminy Świlcza jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje znaczenie historyczne, ale również ze względu na swój unikalny charakter. Jest to prawdopodobnie pierwszy herb samorządowy w Polsce, który przedstawia broń palną.

Warto podkreślić osobiste zaangażowanie w pracach przy projekcie Sławomira Styki, aktualnie pełniącego funkcję wójta gminy, który miał istotny wpływ na ostateczny kształt herbu (zasugerował ukazanie szabli i rusznicy, pierwotny projekt zakładał bowiem skrzyżowane dwie rusznice).


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama