Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Komisja Heraldyczna przy MSWiA ustanowiła herb gminy Świlcza. Co oznacza?

Podziel się
Oceń

Gmina Świlcza z dumą zaprezentowała swój nowy herb, nawiązujący do bogatej historii i unikatowego dziedzictwa tego samorządu. 12 lutego Komisja Heraldyczna przy MSWiA zaakceptowała wniosek.
Komisja Heraldyczna przy MSWiA ustanowiła herb gminy Świlcza. Co oznacza?
Herb gminy Świlcza.

Prace nad herbem Gminy Świlcza samorząd rozpoczął w 2016 roku, pod okiem ówczesnego wójta Adam Dziedzica. Ostateczna wersja „Wniosku o zaopiniowanie wzoru herbu, flagi, pozostałych symboli i insygniów, w tym odznaki honorowej Gminy Świlcza” została przesłana elektronicznie w dniu 12 października 2023 roku do Przewodniczącego Komisji Heraldycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zatwierdzenia. 12 lutego br. Komisja zatwierdziła projekt. Warto zaznaczyć, że gmina Świlcza jako jedyna w tzw. obwarzanku Rzeszowa, nie posiadała swojego godła. 

Herb Świlczy łączy przeszłość z teraźniejszością

Herb, przedstawiający skrzyżowaną szablę i rusznicę, odwołuje się do „Statutu dla wsi Świlczy i Woliczki” z 1628 roku, wydanego przez ówczesnego właściciela wsi, Mikołaja Spytka Ligęzę.

Dokument ten, który powstał po niszczycielskim najeździe Tatarów w 1624 roku, regulował wiele aspektów życia wsi, w tym stosunki pańszczyźniane, władzę sądowniczą, a co najważniejsze - obronność. Szczególny nacisk położono na ten ostatni aspekt, co odzwierciedla artykuł 1. statutu.

Artykuł ten przyznawał mieszkańcom prawo posiadania rusznicy, zwanej "kobyłą", na każde gospodarstwo. Alternatywnie, gospodarstwa mogły posiadać fundusz w wysokości 6 zł na zakup takiej broni. Do rusznicy należało również wyposażenie, takie jak miartuch do prochu, kule, knot, hubka i proch. Dodatkowo kmiecie mieli prawo posiadać szable.

To właśnie do tego "artykułu obronnego" nawiązuje nowy herb gminy Świlcza. Skrzyżowana szabla i rusznica symbolizują siłę, odwagę i gotowość do obrony, wartości szczególnie ważne dla mieszkańców w czasach ciągłego zagrożenia.

Herb gminy Świlcza jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje znaczenie historyczne, ale również ze względu na swój unikalny charakter. Jest to prawdopodobnie pierwszy herb samorządowy w Polsce, który przedstawia broń palną.

Warto podkreślić osobiste zaangażowanie w pracach przy projekcie Sławomira Styki, aktualnie pełniącego funkcję wójta gminy, który miał istotny wpływ na ostateczny kształt herbu (zasugerował ukazanie szabli i rusznicy, pierwotny projekt zakładał bowiem skrzyżowane dwie rusznice).


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: samson-1212Treść komentarza: To nie nasza wojna i nie nasz problem!Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:00Źródło komentarza: Adam Dziedzic, poseł PSL: należy przystąpić do żelaznej kopuły [WYWIAD]Autor komentarza: KoneseriaTreść komentarza: Szkoda człowieka. Uczciwe pracował i porządną firmę zamknęli.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 23:18Źródło komentarza: Nielegalna bimbrownia w Dynowie k. Rzeszowa. Blisko tysiąc litrów alkoholu w rękach KAS!Autor komentarza: bghjTreść komentarza: Kuriozalne wytłumaczenie...wypuścili pacjenta z tętniakiem nie wiedząc co mu dolega... zwykłe ustabilizowanie zamiast dogłebna diagnoza i do domu. Prokuratura powinna jak najszybciej zgłębić temat!!!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 20:27Źródło komentarza: Rzeszów. Znamy nieoficjalną przyczynę śmierci pacjenta szpitala MSWiA!Autor komentarza: Marek OTreść komentarza: Właśnie gdzie jest dyrektor profesor konsultant Krzysztof Gutkowski. Czemu znowu robi uniki? Niszczy inne szpitale wysyła paszkwile na kolegów. Panie Krzysztofie pokaż Pan klasęData dodania komentarza: 10.05.2024, 12:57Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: gdfgdfhTreść komentarza: przecież zmarł chłopak a kobieta to świadek zdarzenia...czytać ze zrozumieniem nie potrafisz?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 07:29Źródło komentarza: Śmierć pacjenta MSWiA. NFZ i służby wojewody badają sprawęAutor komentarza: AdrianTreść komentarza: Pytam ponownie gdzie jest Dyrektor Szpitala niejaki Profesor Krzysztof Gutkowski. Mistrz uników jak zawsze ! Panie Krzysiu Weź za to odpowiedzialność nie zasłaniaj się delegacjamiData dodania komentarza: 10.05.2024, 07:03Źródło komentarza: Śmierć młodego człowieka pod szpitalem MSWiA w Rzeszowie. Rozmowa ze świadkiem, który zgłosił się do prokuratury
Reklama
Reklama
Reklama