Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Komisja Heraldyczna przy MSWiA ustanowiła herb gminy Świlcza. Co oznacza?

Podziel się
Oceń

Gmina Świlcza z dumą zaprezentowała swój nowy herb, nawiązujący do bogatej historii i unikatowego dziedzictwa tego samorządu. 12 lutego Komisja Heraldyczna przy MSWiA zaakceptowała wniosek.
Komisja Heraldyczna przy MSWiA ustanowiła herb gminy Świlcza. Co oznacza?
Herb gminy Świlcza.

Prace nad herbem Gminy Świlcza samorząd rozpoczął w 2016 roku, pod okiem ówczesnego wójta Adam Dziedzica. Ostateczna wersja „Wniosku o zaopiniowanie wzoru herbu, flagi, pozostałych symboli i insygniów, w tym odznaki honorowej Gminy Świlcza” została przesłana elektronicznie w dniu 12 października 2023 roku do Przewodniczącego Komisji Heraldycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zatwierdzenia. 12 lutego br. Komisja zatwierdziła projekt. Warto zaznaczyć, że gmina Świlcza jako jedyna w tzw. obwarzanku Rzeszowa, nie posiadała swojego godła. 

Herb Świlczy łączy przeszłość z teraźniejszością

Herb, przedstawiający skrzyżowaną szablę i rusznicę, odwołuje się do „Statutu dla wsi Świlczy i Woliczki” z 1628 roku, wydanego przez ówczesnego właściciela wsi, Mikołaja Spytka Ligęzę.

Dokument ten, który powstał po niszczycielskim najeździe Tatarów w 1624 roku, regulował wiele aspektów życia wsi, w tym stosunki pańszczyźniane, władzę sądowniczą, a co najważniejsze - obronność. Szczególny nacisk położono na ten ostatni aspekt, co odzwierciedla artykuł 1. statutu.

Artykuł ten przyznawał mieszkańcom prawo posiadania rusznicy, zwanej "kobyłą", na każde gospodarstwo. Alternatywnie, gospodarstwa mogły posiadać fundusz w wysokości 6 zł na zakup takiej broni. Do rusznicy należało również wyposażenie, takie jak miartuch do prochu, kule, knot, hubka i proch. Dodatkowo kmiecie mieli prawo posiadać szable.

To właśnie do tego "artykułu obronnego" nawiązuje nowy herb gminy Świlcza. Skrzyżowana szabla i rusznica symbolizują siłę, odwagę i gotowość do obrony, wartości szczególnie ważne dla mieszkańców w czasach ciągłego zagrożenia.

Herb gminy Świlcza jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje znaczenie historyczne, ale również ze względu na swój unikalny charakter. Jest to prawdopodobnie pierwszy herb samorządowy w Polsce, który przedstawia broń palną.

Warto podkreślić osobiste zaangażowanie w pracach przy projekcie Sławomira Styki, aktualnie pełniącego funkcję wójta gminy, który miał istotny wpływ na ostateczny kształt herbu (zasugerował ukazanie szabli i rusznicy, pierwotny projekt zakładał bowiem skrzyżowane dwie rusznice).


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama