Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Rzeszowski program in vitro. Patrycja Pawlak-Kamińska: 7 potwierdzonych ciąż

Podziel się
Oceń

Rok temu ruszył w Rzeszowie program in vitro, dając nadzieję wielu parom borykającym się z problemem niepłodności. Podczas podsumowania pierwszego roku jego funkcjonowania ogłoszono imponujące rezultaty: 7 potwierdzonych ciąż, 14 szczęśliwych rodziców i 7 nowych rzeszowianek lub rzeszowian w drodze.
Rzeszowski program in vitro. Patrycja Pawlak-Kamińska: 7 potwierdzonych ciąż
Główną inicjatorką rzeszowskiego programu in vitro jest Patrycja Pawlak-Kamińska (na zdjęciu) ze Stowarzyszenia Spójnik, współprzewodnicząca Nowej Lewicy. To dzięki niej finansowanie rzeszowskiego programu in vitro najpierw znalazło się w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim, a dziś nieprzerwanie zapisane jest w budżecie miasta.

Źródło: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślił znaczenie programu. - Zebraliśmy gigantyczną liczbę podpisów za przywróceniem programu, także tu na Podkarpaciu. I dziś mogę poinformować, że program in vitro w Polsce będzie od 1 czerwca 2024 r. znów refundowany. Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zabranie refundacji in vitro, co oznaczało, że pary biedniejsze nie mogły mieć dziecka z takiego programu. Z pomocą przyszły wtedy samorządy, takie jak Rzeszów, które dźwigały ten obowiązek za państwo - mówił. 

Barbara Nowacka, Minister Edukacji, dodała: "Dla rządu Donalda Tuska przywrócenie finansowania in vitro na szczeblu centralnym to jedno z najważniejszych zobowiązań, nie tylko dlatego, że jest on bardzo potrzebny i przynoszący szczęście Polkom i Polakom, ale także dlatego, że to ważny program obywatelski."

Program w Rzeszowie skierowany jest do par, w których kobieta ma między 20 a 40 lat, a oboje partnerzy są mieszkańcami miasta. Każda para może otrzymać dofinansowanie 3 zabiegów in vitro.

- Dla mnie jako matki trojga dzieci i babci dwojga wnucząt, to bardzo ważne, żeby ci, którzy marzą o posiadaniu dzieci, mogli to swoje marzenie zrealizować - mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, zauważając rolę programu.

Społeczny projekt sukcesów

Sukces rzeszowskiego programu in vitro pokazuje nie tylko jego potrzebę, ale też siłę lokalnych społeczności i samorządów w walce o ważne dla mieszkańców sprawy. Program stał się symbolem nadziei dla wielu par i inspiracją dla innych miast. Uruchomienie leczenia niepłodności w Rzeszowie było możliwe dzięki determinacji lokalnej działaczki Patrycji Pawlak-Kamińskiej, która zgłosiła in vitro do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dziś program jest finansowany z budżetu miasta i będzie tak przynajmniej do końca 2025 roku.

 - Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości uznał, że na dzieci zasługują tylko najzamożniejsi, likwidując finansowanie in vitro. Cieszę się, że wspólnie z prezydentem Rzeszowa zapiszemy się na kartach historii miasta, pozwalając 7 parom na wymarzone potomstwo. To wkrótce będą koleżanki i koledzy z klasy dzieci naszych mieszkańców. Nie można napisać piękniejszej historii, niż historia nowego życia - mówiła Patrycja Pawlak-Kamińska. 

- Stanie po stronie nauki i ludzkiego szczęścia zawsze się opłaca i przynosi piękne "plony". Wczoraj mój 6-letni syn powiedział do mnie: "mamo, ty jesteś moją walentynką". Cieszę się, że przynajmniej siedmioro nowych mam i tat będzie mogło to też wkrótce usłyszeć - dodała, nie kryjąc wzruszenia. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama