Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8

Podziel się
Oceń

Dawid Homa, były komisarz Świlczy, końcem 2023 roku aneksował porozumienie międzygminne z miastem Rzeszowem na organizację transportu publicznego po terenie kierowanej przez niego gminy. Zrobił to tak, że z rozkładów linii 8 zdjęto kilka kursów. Od 1 marca wrócą jednak zlikwidowane połączenia.
Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Od 1 stycznia, decyzją byłego już komisarza Świlczy, zlikwidowano kilka kursów na linii 8 do Rudnej Wielkiej. Nowy pełniący funkcję wójta sprostował tę decyzję...

Źródło: facebook.com/busMPKRzeszow

Linia 8 zaczęła kursować do podrzeszowskiej Rudnej Wielkiej wraz ze zmianami dokonanymi podczas wyborów samorządowych w 2014 r. To wtedy nowy wójt - Adam Dziedzic, mając za sobą odmienioną Radę Gminy, coraz śmielej dokonywał aktualizacji kursów. Dotyczyło to także linii 20 do Bratkowic oraz 3 i 22 do Świlczy, Mrowli Otoki i Trzciany. 

Mieszkańcy Rudnej Wielkiej skorzystali także na włączeniu Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa. To wtedy, z uwagi na brak możliwości wykonania nawrotu autobusów na terenie już nowego rzeszowskiego osiedla, autobusy linii 8 jechały do Rudnej Wielkiej. Samorząd gminy Świlcza części tych kursów nie musiał nawet opłacać, nazywano je "przejazdami technicznymi" wpiętymi w rozkład jazdy. 

Wszystko zmieniło się jednak w czwartym kwartale ubiegłego roku. Po zdobyciu mandatu poselskiego Adam Dziedzic musiał złożyć mandat wójta. Gmina Świlcza natomiast najpierw przez prawie miesiąc nie miała w ogóle gospodarza, a 7 listopada ówczesny premier mniejszościowego rządu tymczasowego, mianował Dawida Homę na tę odpowiedzialną funkcję. Stało się to wbrew licznym apelom do ówczesnej wojewody Ewy Leniart z PiS o mianowanie Sławomira Styki, wieloletniego zastępcy Dziedzica. 

W rozmowach mieszkańców gminy, tuż po mianowaniu Dawida Homy, czuć było entuzjazm. Młody człowiek, lubiany i szanowany działacz sportowy, były pracownik samego Urzędu Gminy Świlcza, który pomagał m.in. w tworzeniu systemu gospodarki odpadami w tym samorządzie, miał być twarzą powiewu nowości. Pierwszym sprawdzianem był m.in. problem z organizacją transportu publicznego. 

Chwalił się rozwiązaniem problemów z MPK. Tymczasem sam je stworzył?

Jedną z nielicznych decyzji stojących przez nowym komisarzem Świlczy było m.in. aneksowanie porozumienia międzygminnego z Rzeszowem na usługi MPK w 2024 r. To dokument, który określa rozkład jazdy danych linii autobusowych i wysokość dopłat, które samorząd musi zapłacić miastu. 

Sam Homa, chwalił się tym aneksem w rozmowie z zależnymi jeszcze od PiS-u Nowinami, mówiąc, że podczas jego dwumiesięcznego sprawowania urzędu pełniącego funkcję wójta Świlczy,  "Udało się skutecznie rozwiązywać pilne sprawy związane z m.in. (...) z tematem nieplanowanych wydatków związanych z kursami MPK".  

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, rzucił "na stół" aneks, który zawierał m.in. ograniczenie liczby kursów "ósemki". Miasto, zdaje się, chciało wykorzystać brak doświadczonego samorządowca w Świlczy i "ukrócić" bezpłatne kursy. 

Jak informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik ZTM w Rzeszowie "aneks do porozumienia międzygminnego ustalający warunki refundowania kosztu świadczenia przez Gminę Miasto Rzeszów usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Świlcza w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. został podpisany w dniu 5 grudnia 2023 r. przez Pełniącego Funkcję Wójta Gminy Świlcza – Pana Dawida Homę". Treść tego aneksu została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Można zatem w prosty sposób potwierdzić nasze ustalenia. 

Jak widać, aneks podpisano tylko na pół roku. Dawid Homa tłumaczył nam, że zawarł z MPK "dżentelmeńską umowę, że pod koniec stycznia 2024 r. strony wrócą do rozmów". Czyżby jednak nie miał świadomości, że w styczniu 2024 roku prawdopodobnie nie będzie już komisarzem, bo nowy wojewoda odwoła go z tej funkcji? Śmiemy wątpić. A gdyby został na tej funkcji? Co, by było dalej? Koniec komunikacji MPK Rzeszów do Gminy Świlcza? 
- Gmina została poinformowana o planowanych zmianach w funkcjonowaniu linii nr 8 i zmiany te zostały przez gminę zaakceptowane - tłumaczy rzecznik ZTM.

Zabrakło skutecznego włodarza, żeby wypracować porozumienie?

 - Końcem listopada 2023 r. ZTM zwrócił się do Urzędu Gminy Świlcza z propozycją wniesienia dopłaty do przejazdów na 2024 rok. Wskazana w piśmie kwota w wysokości blisko 470 tys. dotyczyła tylko linii nr 8 w tym zwiększenia częstotliwości kursów. Wydatek z tego tytułu nie był uwzględniony w zaopiniowanym już przez RIO i komisję finansów publicznych, gotowym do przyjęcia projekcje uchwały budżetowej na  2024 rok - twierdzi Dawid Homa. 

- Z tego powodu Skarbnik Gminy Świlcza nie wyraził zgody na zawarcie porozumienia w proponowanym przez przewoźnika kształcie.  Z uwagi na, już wcześniej przygotowany i uzgodniony przez właściwe organy oraz radnych Gminy Świlcza projekt uchwały budżetowej, nie podjąłem decyzji o jego zmianie. Każda ingerencja w ten projekt skutkowałby koniecznością dokonania rewizji planu inwestycyjnego uzgodnionego i przyjętego na 2024 rok - twierdzi. 

Dawid Homa przekazał także, że próbował zorganizować spotkanie z prezydentem Rzeszowa, aby rozwiązać problem z komunikacją publiczną - bezskutecznie. W rozmowie z naszą redakcją twierdzi, że poprosił o przekazanie przez ZTM raportu napełnienia autobusów linii 8. - Po dogłębnej analizie przesłanych dokumentów i kolejnych rozmowach z pracownikami merytorycznymi Urzędu oraz ZTM wypracowaliśmy stanowisko i podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu liczby kursów linii nr 8 o kursy, które „dublują" się w podobnym przedziale czasowym z linią nr 20, która przejeżdża przez Rudną Wielką - przekazał w mailu do naszej redakcji.

Sytuację trzeba było wyprostować

Dawid Homa w rozmowie z naszą redakcją, przekazał, że: "przedstawione wyliczenia ZTM ok. 236 tys. (już w zmniejszonej ilości kursów) po doliczeniu kwoty dotacji do linii nr 3, 20, i 22 również przekraczały wielkość środków finansowych, jakie zostały zapisane w projekcie na 2024 rok, stąd też osobiście rozmawiałem z przedstawicielem ZTM o możliwości podpisania umowy na pół roku, tak by nie zostawić mieszkańców Rudnej Wielkiej od stycznia 2024 roku bez możliwości skorzystania z transportu publicznego" - stwierdził. 

Efektem rzekomego rozwiązania problemów przez komisarza Homę, stały się nowe problemy. Mieszkańcy Rudnej Wielkiej szybko zauważyli niekorzystne zmiany. Zaczęły się telefony do gminy, zaczęto nawet zbierać podpisy pod petycją.  - Potwierdzam, że taka petycja od mieszkańców Rudnej Wielkiej wpłynęła na moje ręce - mówi Sławomir Styka, pełniący funkcję wójta Świlczy. 

Między innymi rozwiązanie opisywanej kwestii stało się priorytetem dla Sławomira Styki, powołanego z początkiem stycznia br. na pełniącego funkcję wójta. 26 stycznia spotkał się on z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem oraz pracownikami ZTM. Spotkanie zaowocowało konkretnymi rozwiązaniami. 

- Od 1 marca przywrócone zostaną zlikwidowane kursy linii 8. Dodatkowo, na wniosek mieszkańców Bratkowic, dokładamy dodatkowy kurs linii 20 - mówi nam Sławomir Styka. Oprócz tego gmina poprosiła miasto o przesunięcie kursu linii 22 z godz. 23:45 na 23:50, tak, aby pracownicy dojeżdżający ze stref ekonomicznych zdążyli na autobus. 

Niemniej za decyzje poprzednika, który zgodził się na likwidację bezpłatnych kursów technicznych do Rudnej Wielkiej, gmina musi za nie teraz zapłacić. Na szczęście nie będą to astronomiczne kwoty, bowiem 4,33 zł za każdy wozokilometr, kiedy standardowa stawka oferowana dla innych gmin sięga nawet blisko 10 zł. Aneks byłego komisarza Dawida Homy opiewał na kwotę 8,66 zł za wozokilometr. 

Dodatkowo Świlcza aneksowała porozumienie, zapewniające funkcjonowanie komunikacji MPK do końca 2024 r. Kursy linii 3, 8, 20 i 22 będą kosztować gminę łącznie 1 598 664 zł.


Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkanka gminy 02.03.2024 14:00
Ale się ktoś natrudził, oszkalowac przeciwnika Pana Styki-wszystko.Koniec z tymi układami w gminie mam nadzieję że Pan Homa wygra i ukroci ten folwarg .

abc 27.02.2024 14:27
Nie jest prawdą że przywrócono wszystkie kursy linii 8 do Rudnej Wielkiej. Praktycznie przez 2 godziny między 16 z minutami a 18 z minutami nie ma do Rudnej żadnego kursu MPK. Ani linii 8 ani 20

rudniok 27.02.2024 19:42
przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentuj

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama