Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Ukrywali ok. 10 Żydów i przypłacili to życiem. Teraz IPN przygotował o nich film

Podziel się
Oceń

Historia II wojny światowej zna wiele przypadków Polaków ratujących Żydów przed Zagładą. Na youtubowym kanale IPNtv jest już dostępny film „Rozstrzelani na podwórku i cmentarzu", będący piątym odcinkiem realizowanego przez IPN cyklu „Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie". Tym razem twórcy serii skoncentrowali się na przypadku małżeństwa Krysiewiczów z Waniewa.
Ukrywali ok. 10 Żydów i przypłacili to życiem. Teraz IPN przygotował o nich film
Władysława i Stanisław Krysiewiczowie. fot. Kadr z filmu na kanale IPNtv

Źródło: YouTube

Władysławę i Stanisława Krysiewiczów z pewnością porównać można do słynnej rodziny Ulmów z Markowej, bowiem również i oni oddali życie, chroniąc swoich żydowskich sąsiadów przed Zagładą.

Chronili Żydów pod stodołą

Małżonkowie prowadzili w okresie wojny gospodarstwo rolne, które znajdowało się we wsi Waniewo, leżącej podczas okupacji w obwodzie sokołowskim, a obecnie znajdującej się w gminie Sokoły powiatu Wysokie Mazowieckie. Jednocześnie też wychowywali wspólnie pięcioro dzieci. 

To właśnie na terenie swojego gospodarstwa wykopali oni w stodole, pod klepiskiem podziemny schron, który stał się szansą na życie dla około 10 osób. Małżonkowie wzięli także na siebie trud przekazywania ukrywanym żywności i opieki nad nimi, zachowując to w tajemnicy nawet przed swoimi dziećmi. 

Tragedia

Jednak w nocy z 7 na 8 września 1943 roku gospodarstwo zostało otoczone przez Niemców. Stanisław został schwytany na podwórzu, żandarmi zaczęli go bić, chcąc zmusić go do wskazania kryjówki. Wtedy Żydzi zaczęli uciekać - wszyscy zostali zastrzeleni. 

Ciężko pobitego, leżącego na ziemi Stanisława, dobił jeden z żandarmów, strzelając mu w głowę. Władysława została aresztowana, a następnie zamordowana na żydowskim cmentarzu w Tykocinie. 

Dzieci

Zbrodnia przeprowadzona przez żandarmów na Władysławie i Stanisławie Krysiewiczach była tragedią dla ich dzieci. Chociaż przeżyły one okres okupacji, po jego zakończeniu trafiły do sierocińca, gdzie zostały rozdzielone. Dwoje najmłodszych adoptowała rodzina zastępcza nadając im swoje nazwisko, to przyczyniło się do zerwania kontaktu z resztą rodzeństwa. 

Do spotkania wszystkich dzieci Władysławy i Stanisława doszło dopiero w wiele lat po zakończeniu wojny.

Film

Naukowcy szacują, że Niemcy podczas II wojny światowej zamordowali około tysiąca Polaków, którzy pomagali ukrywającym się przed okupantem Żydom. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski, w tym również dzisiejszego Podkarpacia, udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

Film zobaczyć można pod poniższym linkiem, na oficjalnym kanale IPN-u w serwisie YouTube:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
Reklama
Reklama