Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Plac Balcerowicza obroniony przed deweloperem. Będzie konkurs architektoniczny na rewitalizację

Podziel się
Oceń

Rada Miasta Rzeszowa zgodziła się we wtorek z projektem radnych Koalicji Obywatelskiej i podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania Placu Balcerowicza.
Plac Balcerowicza obroniony przed deweloperem. Będzie konkurs architektoniczny na rewitalizację

Źródło: Google Maps

W ścisłym centrum miasta, w otoczeniu ulic Moniuszki, Zygmuntowskiej, Jagiellońskiej i 3-go Maja oraz Placu Farnego, znajduje się kwartał zabudowy o powierzchni 1,5 ha, który czeka na nowe życie. Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego otwiera furtkę do rewitalizacji tego fragmentu śródmieścia i przyczynienia się do poprawy warunków życia mieszkańców.

Kluczowym elementem tego obszaru jest Plac Balcerowicza, który wpisał się już w tkankę miasta. Choć obecnie jest w znacznym stopniu nieużywany, a jego stan i tymczasowa zabudowa nie odpowiadają wymogom współczesności, jego funkcja – po odpowiednim ucywilizowaniu – powinna zostać zachowana.

Najlepszym sposobem na rozstrzygnięcie, jak – poza targowiskiem – wykorzystać ten cenny obszar, będzie ogłoszenie konkursu urbanistycznego. Rozstrzygnięcie konkursu stanie się podstawą do opracowania planu miejscowego, który zapewni spójny i nowoczesny charakter tej części miasta.

Decyzja prezydenta o przekazaniu działki deweloperowi w zamian za tereny przy przyszłym Podkarpackim Centrum lekkiej Atletyki na Wyspiańskiego spotkała się z protestami społeczności lokalnej. Radni Koalicji Obywatelskiej starają się znaleźć równowagę między zachowaniem dziedzictwa miejskiego a nowoczesnym rozwojem. Konkurs urbanistyczny staje się więc narzędziem, które pozwala na partycypację mieszkańców i jednoczesne zachowanie tożsamości Placu Balcerowicza.

 - Dziś już wiemy, że to miejsce zostanie zaprojektowane zgodnie z najlepszą urbanistyczną praktyką, nie zaś pod dyktando dewelopera - twierdzi Marcin Deręgowski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Rzeszowa. 

Realizacja zapisów planu zapoczątkuje rewitalizację Śródmieścia. Nowe funkcje placu przyczynią się do wzrostu atrakcyjności tego miejsca, a co za tym idzie – do poprawy jakości życia mieszkańców. Rewitalizacja zapobiegnie również rugowaniu mieszkańców poza granice śródmieścia, co jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowej tkanki społecznej miasta.

-W zagospodarowaniu Placu Balcerowicza powinny brać udział również spółdzielnie mieszkaniowe jak chociażby, Spółdzielnia ZODIAK, ponieważ to spółdzielnie w Rzeszowie są miastotwórcze i to właśnie osiedla, które są zagospodarowane w świetny sposób od terenów zielonych, odległości po usługi, w sposób kompleksowy - mówił Mateusz Maciejczyk.  One stworzyły osiedla - dodaje.

Inicjatywa ogłoszenia konkursu urbanistycznego cieszy się aprobatą członków Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, co jest potwierdzeniem jej słuszności i potencjału.

Konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie kwartału przy Placu Farnym to szansa na stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni, która stanie się wizytówką miasta i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama