Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów z dodatkowym dofinansowaniem od rządu

Podziel się
Oceń

Ponad 2 miliony złotych trafi do Rzeszowa w ramach dwóch programów rządowych: „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. To znacząca wiadomość dla miasta, które w poprzednich latach otrzymywało niższe dotacje.
Rzeszów z dodatkowym dofinansowaniem od rządu

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas poniedziałkowej (25 marca) konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim podkreślił, że jest to powrót do równości, bez względu na opcje polityczne.

- Jestem naprawdę szczęśliwy, bo wraca normalność, wraca równe traktowanie samorządów. To jest niezwykle istotne, bo jeszcze do niedawna tak nie było. Miastu Rzeszów, jako że jest duże, a jego prezydent niekoniecznie był szanowany przez poprzedni rząd, zabierano dochody z podatków. Jak wyliczyliśmy to kwota nawet 350 mln zł. Nawet w przypadku takich programów jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Rzeszów również był traktowany znacznie gorzej niż inne samorządy – mówił Fijołek.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Inicjatywa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ma na celu wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek i niezbędnego wyposażenia takiego jak sprzęt komputerowy, czytniki e-booków, regały, biurka czy oświetlenie. Odbiorcami będą w szczególności dzieci i młodzież. Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul poinformowała, że na realizację programu w tym roku na Podkarpaciu chce przeznaczyć łącznie 2 088 097 mln zł. Lista wszystkich szkół oraz kwot została zatwierdzona w poniedziałek. Z pieniędzy skorzystają w sumie 452 szkoły, placówki i biblioteki. Wojewoda dodała także, że z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Tak, aby teraz uczciwie i rzetelnie przyznać dofinansowanie w szczególności tym placówkom, które wcześniej nie dostawały takiego wsparcia. Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie, czy innych gminach na terenie województwa podkarpackiego powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych – mówiła Kubas-Hul.

Blisko 55 tysięcy osób, w tym 25 tysięcy dzieci i młodzieży, otrzyma wsparcie w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja obejmie wszystkie 160 gmin województwa, a jej łączna suma przekroczy 34 miliony złotych. Rzeszów otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 miliona złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama