Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów z dodatkowym dofinansowaniem od rządu

Podziel się
Oceń

Ponad 2 miliony złotych trafi do Rzeszowa w ramach dwóch programów rządowych: „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. To znacząca wiadomość dla miasta, które w poprzednich latach otrzymywało niższe dotacje.
Rzeszów z dodatkowym dofinansowaniem od rządu

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas poniedziałkowej (25 marca) konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim podkreślił, że jest to powrót do równości, bez względu na opcje polityczne.

- Jestem naprawdę szczęśliwy, bo wraca normalność, wraca równe traktowanie samorządów. To jest niezwykle istotne, bo jeszcze do niedawna tak nie było. Miastu Rzeszów, jako że jest duże, a jego prezydent niekoniecznie był szanowany przez poprzedni rząd, zabierano dochody z podatków. Jak wyliczyliśmy to kwota nawet 350 mln zł. Nawet w przypadku takich programów jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Rzeszów również był traktowany znacznie gorzej niż inne samorządy – mówił Fijołek.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Inicjatywa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ma na celu wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek i niezbędnego wyposażenia takiego jak sprzęt komputerowy, czytniki e-booków, regały, biurka czy oświetlenie. Odbiorcami będą w szczególności dzieci i młodzież. Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul poinformowała, że na realizację programu w tym roku na Podkarpaciu chce przeznaczyć łącznie 2 088 097 mln zł. Lista wszystkich szkół oraz kwot została zatwierdzona w poniedziałek. Z pieniędzy skorzystają w sumie 452 szkoły, placówki i biblioteki. Wojewoda dodała także, że z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Tak, aby teraz uczciwie i rzetelnie przyznać dofinansowanie w szczególności tym placówkom, które wcześniej nie dostawały takiego wsparcia. Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie, czy innych gminach na terenie województwa podkarpackiego powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych – mówiła Kubas-Hul.

Blisko 55 tysięcy osób, w tym 25 tysięcy dzieci i młodzieży, otrzyma wsparcie w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja obejmie wszystkie 160 gmin województwa, a jej łączna suma przekroczy 34 miliony złotych. Rzeszów otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 miliona złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama