Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Pomoc medyczna potrzebna w święta? Nie panikuj!

Podziel się
Oceń

Święta to czas radości i odpoczynku, ale niestety również moment, kiedy choroby lub nagłe wypadki mogą popsuć nam ten wyjątkowy czas. Gdzie szukać pomocy medycznej, gdy przychodnie są pozamykane? Sprawdź poradnik NFZ.
Pomoc medyczna potrzebna w święta? Nie panikuj!

Źródło: NFZ

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna na ratunek!

Z pomocą przychodzi Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna (NiŚOZ), która działa w dni powszednie od 18:00 do 8:00 rano, a w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy całodobowo. W tym czasie pacjenci mogą skorzystać z porad dyżurujących w placówce lekarzy i pielęgniarek telefonicznie, w warunkach ambulatoryjnych (czyli w poradni), a w uzasadnionych przypadkach również w domu.

Do NiŚOZ możemy się zgłosić w przypadku:

  • nagłego zachorowania,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
  • istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia,
  • zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej,
  • infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką,
  • bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych,
  • bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych,
  • biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Wystarczy, że pacjent zgłosi się do dowolnej placówki NiŚOZ. Nie trzeba rezerwować wizyty ani mieć skierowania, a pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjentowi w ramach takiej wizyty przysługuje porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyk),  zwolnienie lekarskie (jeżeli występują wskazania medyczne) oraz e-recepty na potrzebne leki.

Pacjent nie uzyska jednak wizyty kontrolnej (w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem), recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia.

Gdzie szukać pomocy?

Wykaz placówek NiŚOZ w województwie podkarpackim znajdziemy na stronie internetowej NFZ. Z pomocy można skorzystać w dowolnej placówce, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Co z bólem zęba?

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa w jednej z poradni doraźnej opieki stomatologicznej. Poradnie pracują w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Adresy czterech podkarpackich placówek znajdują się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Z pomocy SOR i izb przyjęć mogą skorzystać osoby w stanach ciężkich (np. po wypadku, urazie, zatruciu, krwawieniu z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych, których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Te stany wymagają natychmiastowej interwencji ratunkowej i szybkiej diagnostyki. 

O kolejności przyjęcia do SOR i izby przyjęć decyduje nie kolejność zgłoszenia, ale stan zdrowia pacjenta, oceniony przez personel medyczny. Pacjenci mogą zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Pomoc w SOR i izbach przyjęć nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma ona na celu szybką diagnostykę i leczenie niezbędne do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany do domu lub przyjęty do odpowiedniego oddziału szpitalnego.

Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć dostępne są na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ.

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. 

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Przewodnik po pierwszej pomocy w aplikacji

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Z pomocą przychodzi aplikacja mobilna mojeIKP, która oferuje intuicyjny i praktyczny przewodnik dla każdego, pokazujący krok po kroku jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie.

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na wszystkie popularne systemy operacyjne – wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co ważne, z aplikacji można korzystać bez logowania, co zapewnia natychmiastowy dostęp do pomocy w krytycznej sytuacji.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Wielkanocnych – do dyspozycji pacjentów pozostają także konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Pod bezpłatnym i całodobowym numerem telefonu 800 190 590 każdy uzyska wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama