Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

"Potrzebna jest synergia." Kosiniak i PSL popierają Fijołka

Podziel się
Oceń

W poniedziałkowy poranek, 15 kwietnia, odbyła się w Rzeszowie konwencja z udziałem m.in. wicepremiera, szefa MON i lidera PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezydenta Miasta Rzeszowa, Konrada Fijołka, a także lidera podkarpackich ludowców i posła na Sejm RP, Adama Dziedzica. W jej trakcie, działacze PSL oficjalne poparli obecnego włodarza stolicy Podkarpacia w walce o reelekcję, tuż przed II turą wyborów samorządowych.
"Potrzebna jest synergia." Kosiniak i PSL popierają Fijołka

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Konwencja miała miejsce w rzeszowskim Hotelu Bristol. Otworzył ją sam Kosiniak-Kamysz, który odniósł się do wyników wyborów prezydenckich w Rzeszowie i osiągniętego przez Adama Dziedzica wyniku. Przypomnijmy, że prezes podkarpackich struktur PSL uzyskał w I turze 6618 głosów, co przełożyło się na 8,76% poparcia w mieście.

Apel do wyborców

Już na samym początku ogłoszono, że poseł Dziedzic oraz prezydent Fijołek podpisali ze sobą porozumienie o współpracy związanej z wcielaniem w życie programu obydwu kandydatów.

-Przed chwilą mieliśmy okazję na długą rozmowę z prezydentem Fijołkiem i z naszym kandydatem, Adamem Dziedzicem. Startowali w I turze razem. Rywalizowali razem w takiej pozytywnej rywalizacji, która zawsze może dać jeszcze lepszy efekt. Wierzymy, że tak się stanie dla Rzeszowa. Panowie podpisali bowiem porozumienie o współpracy, o realizacji punktów programowych, z którymi Adam Dziedzic szedł do wyborów razem ze swoimi radnymi - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Duże miasta to niewątpliwie trudny teren dla PSL. Dlatego też zadowolenia z osiągniętego przez Dziedzica wyniku nie krył obecny szef MON, który określił go mianem "historycznego".

-To jest historyczny wynik PSL-u w Rzeszowie. Adam Dziedzic uzyskał prawie 10% poparcia. To będą te głosy, które zdecydują, naszym zdaniem, o wyniku wyborów - mówił.

Podkreślił on też, że w tej chwili najistotniejsza jest współpraca na linii władza centralna-samorządy. Tą z kolei zagwarantować może w Rzeszowie, na ten moment, jedynie obecny prezydent Rzeszowa. Dlatego też lider ludowców zaapelował do wyborców Adama Dziedzica i PSL, aby w II turze zagłosowali właśnie na Fijołka.

-Mamy bardzo dobrą historię współpracy z Prezydentem Konradem Fijołkiem. 4 z 11 punktów programowych Adama Dziedzica znalazły się w porozumieniu. One dotyczą rozwoju Rzeszowa jako aglomeracji, okolicznych gmin, kwestii zagospodarowania przestrzennego - to są te tematy, które nas bardzo mocno łączą - podkreślił wicepremier.

Kosiniak-Kamysz przypomniał też podczas spotkania z dziennikarzami, że to właśnie w Rzeszowie miały rozpocząć się zmiany polityczne, które w 2023 r. zaowocowały powstaniem Koalicji 15.10. Przedterminowe wybory prezydenckie w stolicy Podkarpacia w 2021 r. miały bowiem "połączyć" liderów największych partii opozycyjnych tamtego okresu.

-Deklarujemy poparcie Pana Prezydenta i jego kandydatury w II turze. Prosimy wszystkich naszych wyborców (...), aby poszli do wyborów tam, gdzie jest II tura - apelował do wyborców PSL, Kosianiak-Kamysz.

W trakcie swojego przemówienia, wicepremier i lider ludowców podkreślał też rolę synergii w rozwoju lokalnych społeczności, a także zaznaczył, że to właśnie od włodarzy miast i kondycji samorządów zależeć będzie kształt obrony cywilnej i bezpieczeństwo Polaków.

Rzeszów strategiczny

Następnie głos zabrał Adam Dziedzic, który z jednej strony podziękował swoim wyborcom z I tury, ale z drugiej strony też podkreślił, że nie jest to koniec wyzwań, jakie czekają zarówno ich, jak i polityków.

-I tura wyborów jest za nami. Trzeba zatem przystąpić do rozmów, do negocjacji, do zastanowienia się, co zrobić, aby rzeczywiście wykorzystać dzisiaj to położenie i funkcję Rzeszowa w dobrym tego słowa znaczeniu.

Do najważniejszych zadań, jakie w tym momencie stoją przed mieszkańcami miasta i regionu, poseł zaliczył przede wszystkim rozwój, który, zdaniem Dziedzica, jest nie tylko ważny, ale wręcz konieczny.

-Mam świadomość, że głosów tych nie da się po prostu "zapakować" w pudełko i, od tak, po prostu przekazać. Ale wiem jedno: ci ludzie dali zaufanie - zarówno dla mojej osoby, jak i dla moich punktów programowych, dla moich koleżanek i kolegów, którzy stoją tutaj ze mną, dla szerokiego poparcia społeczno-zawodowego - licząc na to, że ten rozwój Rzeszowa będzie realizowany. To musi być wykonane! - zapowiadał Dziedzic.

Dziedzic zaznaczył też, że miasto nie może w tym momencie nie wykorzystać szansy, która obecnie stoi przed Rzeszowem.

-Udało się dojść do porozumienia. Oczywiście ktoś może zapytać: skąd dzisiaj obecność Pana Prezydenta? Proszę Państwa, rywalizowaliśmy w I turze, mieszkańcy Rzeszowa wybrali. Trzeba zatem szukać partnerstwa do tego, żeby realizować elementy programowe - przede wszystkim te elementy programowe, które były zawarte w tzw. "Jedenastce Dziedzica" - mówił.

Jak tłumaczył Dziedzic, po jego rozmowach z obecnym prezydentem Rzeszowa, udało się zawrzeć wspólne porozumienie, których osią mają być cztery, ze wspomnianych przez posła jedenastu, punktów jego programu. Wszystkie one wiążą się z projektem Aglomeracji Rzeszowskiej, którego zwolennikiem jest również sam Dziedzic. Dlatego też polityk zaapelował do swoich wyborców o oddanie głosów w II turze wyborów samorządowych na obecnego włodarza miasta.

-Apeluję o oddanie głosu w II turze wyborów na Konrada Fijołka - oświadczył prezes podkarpackich struktur PSL.

Ważny dzień dla Rzeszowa

Jako ostatni, głos zabrał sam prezydent Fijołek, który podziękował ludowcom za wsparcie. Nie unikał on odniesień do przeszłości i do poparcia go przez największe partie opozycyjne podczas wyborów przedterminowych w 2021 r.

-To bardzo ważny dzień, dzisiaj, dla Rzeszowa. Bardzo dziękuję Panu Premierowi za pojawienie się ponownie tu, w Rzeszowie, na Rynku, na którym, jak wspomniał, rodziła się idea Koalicji 15.10. Rodziła się idea porozumienia wszystkich tych sił, które są za demokracją i za rozwojem, o czym mówił Pan Poseł Dziedzic podczas dzisiejszego spotkania, rozwojem Rzeszowa - mówił Fijołek.

Zdaniem ubiegającego się o reelekcję prezydenta Rzeszowa, poniedziałkowa konwencja to wyraźny sygnał dla wyborców, że idee współpracy i porozumienia są w dalszym ciągu istotne w stolicy Podkarpacia.

-To bardzo ważny sygnał w dwóch aspektach. Po pierwsze, właśnie tego porozumienia, bo w Rzeszowie pokazaliśmy, że są one możliwe i dzisiejsza Państwa obecność jest wyraźnym sygnałem do naszych wspólnych wyborców. Porozumienie jest ogromną wartością i my nadal w Rzeszowie te porozumienia umiemy wypracowywać - tłumaczył zgromadzonym.

Fijołek dodał też, że mieszkańcy miasta i regionu mogą czuć się bezpieczni, ponieważ nad ich bezpieczeństwem czuwają nie tylko lokalne samorządy, ale też i przedstawiciele rządu, w tym właśnie obecny na konwencji Kosiniak-Kamysz.

-Jest też rzecz druga, czyli bezpieczeństwo. To, na czego straży stoi Pan [powiedział Fijołek, zwracając się do Kosiniaka-Kamysza - dop. K. P.] w tym kraju. To bardzo ważny sygnał dla naszych mieszkańców w Rzeszowie i regionie, że Premier, Minister Obrony Narodowej, przyjeżdża tu, do Rzeszowa, zadeklarować, że bezpieczeństwo jest rzeczywiście istotne, i że rząd pracuje w tej chwili z nami, samorządowcami, nad jego zapewnieniem. To my zagwarantujemy mieszkańcom bezpieczeństwo! - zapowiadał Fijołek.

Prezydent Rzeszowa odwoływał się także w swoim przemówieniu m.in. do kwestii obrony cywilnej, współpracy samorządowców, a także strategicznej roli Rzeszowa. Jego zdaniem, realizacja porozumienia z ludowcami przyczyni się do wzmocnienia współpracy podkarpackich polityków i samorządowców, a w konsekwencji też do rozwoju całego regionu.

Konwencja zakończyła się prezentacją tekstu porozumienia, podpisanego przez prezydenta Fijołka oraz ludowców.

fot. Filip Łagowski/Halo Rzeszów

 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama