Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

Decyzja ws. budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Podziel się
Oceń

Jest pozytywna decyzja o celowości inwestycji (tzw. OCI) dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. To największe przedsięwzięcie w ochronie zdrowia planowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.
Decyzja ws. budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Źródło: wizualizacja inwestora

Ocenę Celowości Inwestycji (OCI) wydaje Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z przepisami przyszłe kontraktowanie świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia w nowych specjalnościach pediatrycznych, zależeć będzie właśnie od posiadania pozytywnej opinii o celowości inwestycji. Środki publiczne mogą wspierać wyłącznie te przedsięwzięcia inwestycyjne, które odpowiadają istniejącym i prognozowanym potrzebom zdrowotnym.

- To największe wyzwanie przed nową kadencją samorządu województwa. Bardzo cieszę się, że kolejny etap za nami. Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej jest dla nas priorytetem. Chcąc myśleć kompleksowo o rozwoju województwa, musimy mocno inwestować w najmłodsze pokolenia. Troska o ich zdrowie jest rzeczną najważniejszą – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

Jako przedsięwzięcie strategiczne o wartości przekraczającej 50 mln zł, projekt PCMD podlegał ocenie ministerstwa. Poza wymaganą formalnością to potwierdzenie, że zainicjowana i opracowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego inwestycja w leczenie podkarpackich dzieci stanowi bezwzględną potrzebę i priorytet regionu. Fundamentem pozytywnej OCI było ujęcie potrzeby budowy PCMD we wszystkich dokumentach strategicznych dla ochrony zdrowia,  o co zadbał samorząd województwa.

Już od 2017 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego konsekwentnie zmierza do budowy PCMD. To wtedy wniósł tę potrzebę do „Priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej” zatwierdzanych przez wojewodę. W 2018 roku Sejmik Województwa swoją uchwałą wyraził wolę jego utworzenia, równolegle rozwijając posiadaną infrastrukturę pediatrii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2. Ujęto tę inwestycję w Strategii Województwa, a na wniosek samorządu wpisano do Wojewódzkiego Planu Transformacji, zatwierdzanego przez ministra zdrowia i ogłaszanego przez wojewodę. Następnie opracowano szczegółową koncepcję rozwoju pionu pediatrycznego szpitala, na podstawie której w konkursie wyłoniono koncepcję architektoniczną. Postępowanie przetargowe na prace budowlane będzie ogłoszone do końca bieżącego kwartału. Wartość inwestycji to 630 mln zł, co czyni ją dotychczas największą w podkarpackiej ochronie zdrowia.

PCMD będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. PCMD ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, dziecięcego SOR-u i OIOM-u. Perspektywa wydzielonego szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci może napawać optymizmem szczególnie mieszkańców Rzeszowa, w którym 200 tysięcy mieszkańców zaopatruje ciągle tylko jeden SOR.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama