Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

FENIKS już działa w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W Rzeszowie uruchomione zostało Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS. Powstało przy ul. 3 Maja 13. Jest to wspólna inicjatywa Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa oraz firmy Phoenix Contact.
FENIKS już działa w Rzeszowie
Z otwarcia FENIKS-a cieszy się Katarzyna Maciechowska, prezes Spółdzielni Socjalnej Polifonia Project.

Autor: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

- Dziś mamy ważny dzień dla tych, którzy społecznie, w organizacjach pozarządowych, działają na rzecz mieszkańców. Działają w różnych dziedzinach – od kultury, przez sport po politykę społeczną czy inicjatywy związane z zielenią. Stworzyliśmy specjalne miejsce – Wasze centrum – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji FENIKS. 

- To centrum jest kolejnym elementem infrastruktury miejskiej dla tych, którzy na co dzień służą innym. Chcemy, aby było ono współzarządzane przez organizacje pozarządowe, aby tutaj właśnie realizowane były wasze pomysły. Dziś Rzeszów jest miastem wielonarodowym. Mamy u nas zarówno uchodźców zza wschodniej granicy, gdzie trwa teraz wojna, mamy także żołnierzy z wielu krajów świata. Oprócz naszych lokalnych NGO są w Rzeszowie także te międzynarodowe. I to właśnie FENIKS będzie miejscem spotkań i działań dla tych osób, z różnych krajów świata – dodał prezydent Rzeszowa. 

FENIKS przy ul. 3 maja, fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS powstało na parterze kamienicy przy ul. 3 Maja 13. Jest wspólną inicjatywą firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa. Pracownicy tej firmy, która swoją fabrykę ma w stolicy Podkarpacia a centralę w Niemczech, od samego wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Chcieli jednak, by oprócz pomocy doraźnej stworzony został projekt, który będzie służył ludziom przez całe lata. Podczas rozmów szefostwa firmy Phoenix Contact z prezydentem miasta zrodził się pomysł stworzenia w Rzeszowie centrum integracji. Został on  zaprezentowany zarządowi i właścicielowi Phoenix Contact, podczas wizyty prezydenta Fijołka w Niemczech. I wtedy zapadły decyzje o tym, że spółka wesprze finansowo stworzenie takiego miejsca. – Wsparcie firmy było bardzo wysokie – wyniosło prawie 1,2 mln zł – podkreślał  w środę Konrad Fijołek, dziękując firmie Phoenix Contact i jej pracownikom. 

Obejrzyj nasze zdjęcia z otwarcia:

- Przed trzema laty spotkałam się w Urban Labie z Konradem Fijołkiem. Nie był jeszcze wtedy jeszcze prezydentem Rzeszowa. Rozmawialiśmy o jego dziecku, bo tak można nazwać Urban Lab – miejsce, które wymyślił i stworzył. Już wtedy usłyszałam od Konrada, że chciałby spełnić także inne swoje marzenie – stworzyć przestrzeń dla spotkań organizacji pozarządowych. Dzisiaj, uczestnicząc w uroczystym otwarciu Międzynarodowego Centrum FENIKS, mogę powiedzieć, że marzenia się spełniają – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - Mam dziś dla organizacji pozarządowych także kolejną dobrą wiadomość - jeszcze w kwietniu ogłoszony zostanie dla nich konkurs, w którym do rozdysponowania będzie milion zł – zapowiedziała wojewoda. 

W centrum FENIKS będą odbywały się m.in. szkolenia, warsztaty, seminaria, spotkania 

dotyczące m.in literatury, kina, teatru, warsztaty kulinarne oraz konferencje o charakterze społecznym i gospodarczym. - Celem działania będzie wzajemna integracja i zbliżenie kultury oraz integracja środowiska NGO – mówił Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa. Centrum będzie miało także ofertę dla dzieci i młodzieży – będą to zajęcia integracyjne takie jak np. warsztaty z nauki języka, poradnictwo psychologiczne, zajęcia ruchowe. 

W środowej uroczystości wzięli udział także przedstawicieli firmy Phoenix Contact, a także organizacji pozarządowych, takich jak np. UNHCR i Core Seana Penna.

Remont i wyposażenie MCI FENIKS zostało sfinansowane ze środków zewnętrznych pozyskanych z:

Firmy PHOENIX CONTACT – 1 179 250,00 zł

UNHCR –172 762,58 zł

Fundacja CORE –104 880,50 zł

Łączna wartość przedsięwzięcia to: 1 456 892 zł


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Oczywiście na kościół pieniądze są a na remont schodów na osiedlu piastów które zamknięte już od września to nie ma.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 10:14Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: mógł się pomodlić, podobno pomagaData dodania komentarza: 21.05.2024, 18:45Źródło komentarza: Dramat na Podkarpaciu! Mężczyzna oblał się benzyną i podpaliłAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Cała Kozodrza jest z niego dumnaData dodania komentarza: 21.05.2024, 18:44Źródło komentarza: W mieszkaniu ks. Dominika R. znaleziono szokujące dowody!
Reklama
Reklama
Reklama