Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

SOR w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie ruszy tej wiosny

Podziel się
Oceń

Na czerwiec planowane jest otwarcie drugiego w Rzeszowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jego budowa jest już na ukończeniu, a dzięki determinacji wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, większość formalności została już dopięta na ostatni guzik.
SOR w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie ruszy tej wiosny

Źródło: MSWIA w Rzeszowie

Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego działa 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz jedno centrum urazowe. W Rzeszowie taki oddział funkcjonuje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej. Drugi powstaje w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej. Jego szybkie uruchomienie jest jednym z priorytetów wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul. 

- Bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa to sprawa absolutnie priorytetowa. Dlatego natychmiast po objęciu przeze mnie urzędu wojewody rozpoczęłam starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie drugiego SOR-u w Rzeszowie. Niestety, decyzje, jakie podejmowano w poprzedniej kadencji oraz Ministerstwie Zdrowia skutkowały tym, że dzisiaj dokończenie tego zadania jest opóźnione w stosunku do pierwotnych założeń - mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Przypomnijmy. 27 października 2023 r. ówczesna wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedłożyła do Ministra Zdrowia projekt aktualizacji planu działań, w którym zakładano uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 r. Niestety, ówczesny minister Waldemar Kraska nie zaakceptował tego i 13 listopada wykreślił SOR w szpitalu MSWiA z planu, przesuwając go jako zadanie planowane do realizacji w 2024 r., ale nie wskazując konkretnej daty otwarcia.  Powodem tej decyzji był brak podpisania umowy z NFZ. Umowa ta do 20 grudnia 2023 r. nie została podpisana. Uruchomienie SOR-u od 1 stycznia 2024 r. nie było zatem możliwe.

Wojewoda podkarpacki wylicza, że w ciągu czterech miesięcy w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim podjęto szereg decyzji i działań zmierzających do szybkiego uruchomienia drugiego rzeszowskiego SOR. 

16 lutego dyrektor szpitala MSWiA złożył wniosek o wpis komórki SOR do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działania Lecznicze. 20 lutego ten wpis został dokonany. 6 marca w szpitalu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PUW w celu weryfikacji spełnienia wymogów formalnych. - 29 marca do Ministra Zdrowia przekazany został zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w którym wskazałam na uruchomienie SOR-u do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Minister nie wniósł uwag - mówiła wojewoda. 

3 kwietnia odbyło się spotkanie w PUW z udziałem dyrektorów: szpitala MSWiA, NFZ w Rzeszowie, rzeszowskiego pogotowia, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, pracowników naszego urzędu. Celem była analiza bieżącego stanu przygotowania do uruchomienia SOR-u.   

- Te wszystkie kroki pozwoliły nam doprowadzić do sytuacji, w której możemy zakomunikować, że SOR przy Szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu.  Będzie to odział nowoczesny, świadczący usługi medyczne na wysokim poziomie – zapewnia wojewoda Teresa Kubas-Hul. 

Wojewoda przekazała także, że w trosce o pacjentów, podjęła działania w kierunku uruchomienia od 1 stycznia 2025 r. zespołu ratownictwa medycznego w Głogowie Młp., który będzie zabezpieczał także teren Rzeszowa.  


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama