Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Potężne inwestycje w rzeszowską oświatę

Podziel się
Oceń

Ponad 185 mln zł – taka jest wartość inwestycji oświatowych realizowanych w Rzeszowie. – Kończymy rozbudowę I LO i szkoły na Staromieściu, za chwilę rozpoczynamy kolejne– rozbudowę: IX LO, szkoły przy ul. Miodowej i Zespołu Szkół Elektronicznych. Na tym nie koniec – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Potężne inwestycje w rzeszowską oświatę

Autor: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Konferencja podsumowująca działania władz Rzeszowa w dziedzinie inwestycji oświatowych odbyła się na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. To tu realizowane jest jedno z ważniejszych zadań – budowa nowej hali sportowej. Ta inwestycja jest już praktycznie na finiszu - Piękny budynek nowoczesnej hali wkomponowany został umiejętnie i z wyczuciem w tkankę miasta. W szklanej elewacji budynku odbija się historyczne dziedzictwo Rzeszowa – popijarski zespół klasztorny. Budowa hali zakończy się w czerwcu. Jej koszt to ponad 12 mln zł. Bardzo często mówimy o tym, że oprócz dróg, komunikacji, najważniejszym zadaniem samorządowym jest to, co robimy dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci. Dlatego w tej krótkiej kadencji mocny akcent postawiliśmy na nową infrastrukturę związaną z oświatą i edukację – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Wśród inwestycji, które zostały zakończone w tej kadencji, prezydent wymienił nową szkołę i przedszkole przy ul. Kwiatkowskiego na osiedlu Drabinianka (obiekt kosztował 41 mln zł) oraz przedszkole i żłobek przy ul. Iwonickiej na os. Kotuli (17 mln zł). Gotowa jest także hala sportowa wraz z częścią edukacyjną, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego . To zdanie kosztowało 16,5 mln zł. 

- Wśród wyzwań, którymi odpowiadamy na potrzeby mieszkańców, są również te szkoły, które trzeba rozbudowywać, bo jesteśmy miastem cały czas przyciągającym nowych mieszkańców. Dlatego też rozbudowujemy o halę sportową i inne elementy Szkołę Podstawową nr 13 i przedszkole na Staromieściu. Nie czekaliśmy na zewnętrzne środki, bo ich nie było, ruszyliśmy z pracami i już za chwilę ta nowa szkoła będzie cieszyć dzieci. Podobnie było z wieloma innymi, mniejszymi inwestycjami, które w edukacji się działy w tej kadencji. Są to np. boiska przy Szkole Podstawowej nr 10, termodernizacja sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 16 czy termomodernizacja Zespołu Szkół Gospodarczych i trzech przedszkoli – wyliczał Konrad Fijołek. Jeszcze w tej kadencji ruszą kolejne zadania - długo wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 na ulicy Miodowej i rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych. Lada moment miasto ogłosi przetarg na kolejną ważną inwestycję, na którą udało się zdobyć 30 mln zł dofinansowania. To budowa nowej hali sportowej i  rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego, w którym można zdawać maturę międzynarodową. - Dla kolejnych osiedli, gdzie mamy do czynienia z intensywną urbanizacją, mamy też pozytywne informacje związane z budową szkół. Mamy przygotowany program funkcjonalno – użytkowy dla nowej szkoły w Matysówce. Szukamy już środków na ten cel i niedługo ogłosimy przetarg. Kolejne potrzeby pilne zgłaszane przez mieszkańców to rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 na Słocinie i szkoły w Budziwoju. Tam zlecamy analizy i ekspertyzy dotyczące możliwości rozbudowy tych szkół. Bardzo poważnie myślimy też o rozbudowie szkół na terenie Pogwizdowa Nowego, na Staroniwie, w Przybyszówce. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców – mówił prezydent Rzeszowa. 

- Nasze inwestycje w oświatę to także inne działania. Jednym z naszych ważniejszych jest program dwujęzyczności. Wszystkie nasze przedszkolaki i klasy 1- 3 przez ostatnie dwa lata zostały objęte programem dwujęzyczności – w tej chwili to ponad 6 tys. dzieci. Szczególną uwagę zwracamy na szkolnictwo zawodowe. Dbamy o to, by szkoły zawodowe przygotowywały kadrę, której w tej chwili rynek pracy potrzebuje. Szkolnictwo zawodowe uruchomiło też nowe kierunki pod zapotrzebowanie rynku. Mamy 49 klas patronackich - tu duży ukłon w stronę rzeszowskiego biznesu, który te klasy wspiera – podkreślała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialna za edukację. W grudniu zakończył się program „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”.  Wartość projektu ogółem to 4 982 662 zł. W jego ramach 416 uczniów i 143 nauczycieli ukończyło kursy i szkolenia zawodowe, 480 uczniów odbyło staże zawodowe u pracodawców, a 2,2 mln zł wydano na wyposażenie rzeszowskich szkół zawodowych. Obecnie 7 spośród 11 szkół zawodowych uczestniczy w nowym konkursie. – Na jego realizację otrzymaliśmy 19 mln zł. Nasze szkoły zawodowe będą doposażone, a kadra będzie miała dodatkowe kursy i szkolenia dodała Krystyna Stachowska. 

W czwartkowej konferencji wzięli udział także dyrektorzy i pracownicy rzeszowskich szkół. - Osiedle Słocina bardzo prężnie rozwija się. Dzięki bardzo dobrej współpracy z panem prezydentem, z Wydziałem Edukacji co roku modernizujemy placówkę. Wymieniliśmy już instalację elektryczną, wyremontowaliśmy zaplecze kuchenne i stołówkę rozpoczęliśmy remont łazienek. Na ten rok zaplanowaliśmy wymianę okien. Cieszę się, że są już plany rozbudowy – mówiła Elżbieta Kuczma, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5. 

- Spełni się marzenie nas nauczycieli, rodziców i uczniów - nasza szkoła na os. Matysówka będzie rozbudowywana, a właściwie budowana praktycznie od nowa. Teren naszego osiedla jest trudny do zabudowy, dlatego cieszę się, że jest nowy projekt, w oparciu o który tę inwestycję można zrealizować – mówiła Lidia Kupiszewska, długoletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 na os. Matysówka.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: YouTreść komentarza: Ja jako 13 latek nie miałbym problemu z tym, że 33-letni ksiądz by się mną podniecał i masturbował się do moich nagich zdjęć. Pamiętam kim byłem gdy miałem 13 lat. I pamiętam co wtedy jako 13-latek myślałem o pedofilach. Po prostu nie wierzyłem wtedy jak to możliwe, że świat jest pełem zjeb*nych zjeb*w którzy są dorośli i rządzą a nie mają rozumu ani wrażliwości.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 21:42Źródło komentarza: Skandal w parafii pod Jasłem! Ksiądz Dominik R. podejrzany o nagrywanie nagich dzieciAutor komentarza: JaqTreść komentarza: Jak długo jeszcze RODZICE będą posyłać swoje dzieci do tych przybytków krzewiących jak coraz częściej widać, nie tylko ciemnotę I zabobon????Data dodania komentarza: 14.05.2024, 14:44Źródło komentarza: Skandal w parafii pod Jasłem! Ksiądz Dominik R. podejrzany o nagrywanie nagich dzieciAutor komentarza: 1332Treść komentarza: Po*ebyData dodania komentarza: 14.05.2024, 13:36Źródło komentarza: Brutalne pobicie pod Rzeszowem. W grę poszły łańcuchy!Autor komentarza: lózakTreść komentarza: wykastrować łańcuchem i puścić wolnoData dodania komentarza: 14.05.2024, 12:11Źródło komentarza: Brutalne pobicie pod Rzeszowem. W grę poszły łańcuchy!Autor komentarza: samson-1212Treść komentarza: To nie nasza wojna i nie nasz problem!Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:00Źródło komentarza: Adam Dziedzic, poseł PSL: należy przystąpić do żelaznej kopuły [WYWIAD]Autor komentarza: KoneseriaTreść komentarza: Szkoda człowieka. Uczciwe pracował i porządną firmę zamknęli.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 23:18Źródło komentarza: Nielegalna bimbrownia w Dynowie k. Rzeszowa. Blisko tysiąc litrów alkoholu w rękach KAS!
Reklama
Reklama
Reklama