Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

Tusk bierze się za Internet. Do akcji wkroczy ABW

Podziel się
Oceń

Polska szykuje się do gruntownej nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych wymogów i wzmocnienie walki z niebezpiecznymi treściami w Internecie. Nowe przepisy dają Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) szerokie narzędzia do monitorowania sieci i zwalczania zagrożeń terrorystycznych.
Tusk bierze się za Internet. Do akcji wkroczy ABW

Źródło: pixabay

Polska podjęła kroki w celu dostosowania swojego prawa do unijnych wymogów dotyczących działań antyterrorystycznych, co skutkuje pilną nowelizacją ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Jednym z kluczowych punktów tej nowelizacji jest rozszerzenie uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz wprowadzenie surowych sankcji dla dostawców usług internetowych.

Nowa jednostka w ABW będzie działać całodobowo, siedem dni w tygodniu, reagując na zgłoszenia dotyczące treści uznanych za niebezpieczne. Szef ABW będzie miał możliwość zarządzania blokadą dostępności określonych treści internetowych nawet w przypadku, gdy serwery czy domeny znajdują się poza granicami Polski. To narzędzie ma być stosowane głównie w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego oraz podejrzenia działań szpiegowskich.

Jednakże nowe uprawnienia ABW nie są jedynym celem nowelizacji. Polska musi także dostosować swoje prawo do przepisów Unii Europejskiej. Komisja Europejska informuje, że w 2023 roku w państwach członkowskich, które już dostosowały swoje ustawodawstwo, wpłynęło co najmniej 349 nakazów usunięcia treści uznanych za niebezpieczne.

Nowe przepisy mają przynieść nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego Polski, ale także umożliwić efektywną współpracę międzynarodową. Dostosowanie przepisów do unijnych standardów jest kluczowym warunkiem dla pełnego uczestnictwa w europejskim systemie bezpieczeństwa.

Jednakże, wprowadzenie tych zmian może wywołać debatę na temat równowagi między bezpieczeństwem a prywatnością. Rozszerzone uprawnienia ABW do blokowania treści internetowych mogą budzić obawy o potencjalne nadużycia i ograniczanie swobody wypowiedzi.

Ponadto, dostawcy usług internetowych oraz inne platformy online będą musiały dostosować swoje działania do nowych przepisów. Może to prowadzić do dodatkowych kosztów oraz konieczności utworzenia zespołów umożliwiających szybką reakcję na żądania ABW.

W kontekście tych zmian ważne jest, aby znaleźć równowagę między zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego a ochroną prywatności i wolności wypowiedzi w cyberprzestrzeni. Wdrażanie tych przepisów będzie wymagać ścisłej kontroli oraz dialogu z interesariuszami, aby zagwarantować, że zmiany te służą przede wszystkim dobru społecznemu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama