Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Ropna substancja na Jeziorze Solińskim! Strażacy w akcji! [FOTO]

Podziel się
Oceń

Kilka zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego, pracują nad neutralizacją substancji ropopochodnej na Jeziorze Solińskim. Zdarzenie wzbudziło niepokój.
Ropna substancja na Jeziorze Solińskim! Strażacy w akcji! [FOTO]

Źródło: Czytelnik

W piątkowe popołudnie (26.04.) straż pożarna została zadysponowana do usunięcia substancji ropopochodnej, która zaczęła unosić się na Jeziorze Solińskim, wzbudzając niepokój wśród lokalnych mieszkańców oraz turystów. 

Od naszego Czytelnika otrzymaliśmy kilka zdjęć, na których widać unoszącą się "plamę o różnych kolorach" na zbiorniku przy zaporze solińskiej oraz brzegach jeziora. 

SUBSTANCJA ROPOPOCHODNA. ZDJĘCIA JEZIORA SOLIŃSKIEGO:

Jak ustaliła redakcja Halo Rzeszów, na powierzchni Jeziora Solińskiego unoszą się dwa filmy (plamy) substancji. Jedna o wymiarach około 50 na 70 metrów, druga 30 na 10 metrów. 

- Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej z łodziami i rękawami sorpcyjnymi - przekazał naszej redakcji brygadier Marcin Betleja, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Jak dodał, na miejsce wysłano także grupę ratownictwa chemicznego z Leżajska, ze specjalnym sprzętem.

O zdarzeniu powiadomiono Wody Polskie, Zespół Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń źródłem zanieczyszczenia Jeziora Solińskiego jest paliwo, które wydobyło się z jednego ze zbiorników statków pasażerskich, cumujących przy zbiorniku. 

To nie pierwszy tego typu przypadek zanieczyszczenia zbiorników w tej okolicy.

Beczki po niebezpiecznym preparacie w Jeziorze Myczkowieckim!

W Jeziorze Myczkowieckim odkryto co najmniej 8 czerwonych beczek, które prawdopodobnie zawierały pozostałości po zastosowaniu środka dezynfekcyjnego Purocyn B. Beczki te zostały nielegalnie umieszczone wśród metalowych konstrukcji z nierozebranych sadzi na jeziorze. 

- Nielegalne sadze na Jeziorze Myczkowieckim funkcjonowały od 2019 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wystąpił do Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie, aby dokonał ich likwidacji. Mały być rozebrane w 2023 r., ale realizacja nastąpiła w tym roku. Metalową konstrukcję przyciągnięto do brzegu i demontowano. Wtedy też zostały zauważone czerwone beczki - alarmował w lutym bieżącego roku portal nowiny24.pl

Informacja o odkryciu beczek trafiła do Prokuratury Rejonowej i Komendy Powiatowej Policji w Lesku oraz Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie. Łukasz Dytkowski, znany lokalny aktywista walczący z nielegalnymi sadziami, złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym apeluje o natychmiastowe usunięcie beczek ze środowiska naturalnego.

Purocyn B to preparat stosowany do dezynfekcji, który może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt. Beczki, w których znajdował się środek, były oznaczone ostrzeżeniem "niebezpieczeństwo" w języku angielskim. Należy je przechowywać w suchych i szczelnych pojemnikach, chroniąc przed wilgocią.

Z ustaleń wynika, że beczki zniknęły z ich pierwotnego miejsca w poniedziałek - 6 lutego 2024 roku. Do tej pory nie wiadomo, kto je wywiózł.

Komenda Powiatowa Policji w Lesku potwierdziła przyjęcie zawiadomienia i poinformowała, że prokuratura prowadzi już śledztwo w tej sprawie. Na tym etapie policja nie udziela więcej informacji.

Sprawa budzi wiele obaw o bezpieczeństwo mieszkańców i środowiska naturalnego. Należy bezwzględnie ustalić, kto porzucił beczki z toksycznym środkiem w jeziorze i ukarać go za to przestępstwo.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama