Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Marek Kida: Trzeci Maja dniem radości i dumy

Podziel się
Oceń

3 maja jest datą szczególną, ponieważ właśnie w tym dniu obchodzone jest państwowe Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Marek Kida: Trzeci Maja dniem radości i dumy
Konstytucja 3 Maja – obraz Jana Matejki (1838–1893)

Drugie z wymienionych świąt - kościelne, bo od niego zacznę, zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na dzień 3 maja. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. A także zobowiązał się zająć losem chłopów oraz mieszczan i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną. Ślubowanie odbyło się 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej.

Ogólnie najazd szwedzki na osłabioną wcześniejszymi wyczerpującymi konfliktami zbrojnymi Rzeczpospolitą rozpoczął się 1655 r. i od tamtego czasu Szwedzi zajęli większość kraju, przy okazji nie stronili od niszczenia oraz rabowania katolickich kościołów (w Szwecji panował luteranizm). Tylko mobilizacja wszystkich sił w tym krytycznym momencie mogła uchronić Rzeczpospolitą Obojga Narodów. I tu nasz lokalny wielki akcent wydarzeń tamtych lat poprzedzający śluby lwowskie. W styczniu 1656 r. w Łańcucie zawiązała się konfederacja generalna. Była ona drogowskazem postępowania dla zachowania jedności narodowej oraz komendą do niezłomnej walki w obliczu zewnętrznego zagrożenia podstaw funkcjonowania Rzeczpospolitej (ze strony króla szwedzkiego Karola X Gustawa). Konfederacja łańcucka przy królu oraz jego ślubowanie w katedrze lwowskiej było początkiem końca szwedzkiego potopu i symbolem jedności narodowej ponad podziałami w sprawach najważniejszych dla dobra Ojczyzny w potrzebie. I zapowiedzią zmian ustrojowych, z różnych powodów niestety niezrealizowanych. 

Dlatego nieprzypadkowo łączy się ono też z obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja, które ustawowo jest dniem wolnym od pracy.

Co tego dnia świętujemy?

3 maja 1791 r. została uchwalona Konstytucja 3 Maja (czyli tak właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku). Ta ustawa zasadnicza porządkowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to jedna z pierwszych na świecie nowożytnych spisanych konstytucji.

Jako akt prawny została stworzona w celu zlikwidowania wad i bolączek systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i korekty jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan oraz szlachty. Chłopów stawiała pod ochronę państwa, kładąc kres w ten sposób nadużyciom pańszczyzny. Konstytucja zniosła pechowe dla kraju instytucje, czyli główną bolączkę systemu w postaci liberum veto. Do tej pory Sejm zostawał na łasce każdego posła, który z własnej inicjatywy lub potężnych magnatów, albo na skutek przekupstwa ze strony obcych sił politycznych za granicy mógł unieważnić w jednej chwili, wypowiadając słowa „liberum veto!” wszystkie z trudem wypracowane uchwały podjęte przez Sejm. Koniec liberum veto oznaczało koniec paraliżu ustawodawczego, a „ojcowie” tej ustawy zasadniczej określili ją jako ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny. 

Niestety przyjęcie ustawy zasadniczej 3 Maja wywołało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej. Podczas wojny w obronie Konstytucji 3 maja zostaliśmy zdradzeni przez króla Prus Fryderyka Wilhelma II i pokonani przez imperium rosyjskie Cesarzowej Katarzyny II sprzymierzonej z konfederacją targowicką – czyli spiskiem polskich magnatów przeciwnych wprowadzonym reformom diametralnie osłabiających ich wpływy. Po pełnej utracie niepodległości już po trzecim rozbiorze w 1795 roku, przez 123 lata niebytu państwowego na mapach świata Konstytucja 3 maja przypominała o dumie narodowej, inspirowała do walki o niepodległość, krzepiła serca i dawała nadzieję na lepsze jutro. Obchody Święta Konstytucji 3 maja były przez zaborców zakazane. Wraz z odrodzeniem Rzeczpospolitej już w roku 1919 uroczysty charakter świętowania został wznowiony. Niestety do ponownego „podziemia” ta uroczystość musiał zejść na skutek zdelegalizowania przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, zaś po antykomunistycznych demonstracjach roku 1946 nie było obchodzone w kraju (oficjalnie zdelegalizowane przez komunistów w 1951 r.). Wraz z upadkiem komunizmu do Polski powróciło uroczyste, w pełni legalne Święto Narodowe Trzeciego Maja jako dzień wolny od pracy (przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r.). Od 2007 roku, 3 maja jest również świętem narodowym Litwy, lecz nie jest dniem wolnym od pracy. 

3 maja jest dniem radości, dniem wolności, dniem jedności i dumy narodowej nas Wszystkich, zarówno w kraju jak i za granicą, gdzie święto to zawsze spajało – nigdy nie dzieliło. Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: i po co Mentzen zaprosił tego gamonia?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 22:11Źródło komentarza: Piwo z Mentzenem: Czarnek w Rzeszowie. Większość obozu rządowego zawiesza uczestnictwoAutor komentarza: doulos achreiosTreść komentarza: Niezwykłe te kongresy! 1)Dobór tematyki na czasie, wykracza poza religię: dotyczy osobistego rozwoju, spraw rodziny, wychowania, edukacji, pracy, życia społecznego. 2)Zwięzłość i konkret: każda minuta wypełniona, prosty styl, głębokie treści, praktyczne rady, adresaci w każdym wieku. A te multimedia! 3)Program osadzony na Biblii =ponadczasowy, autorytatywny, z wymiarem duchowym. 4)Świetna organizacja techniczna pomaga się skupić na programie. I to wszystko za darmo! Świeckie szkolenie na takim poziomie kosztowałoby krocie. 5) Co roku dziesiątki tysięcy chętnych korzystają z zachwytem z programu kongresów. A w alternatywnej rzeczywistości (internetu) leje się na JW najobrzydliwszy hejt, pomówienia, oszczerstwa, pogarda, ślepota na fakty, głuchota na argumenty, odporność na zdrowy rozsądek. A każdy z nielicznych hejterów nadrabia za 10 swoim jazgotem. Dlatego na kongres trzeba osobiście przyjść i samemu wyciągnąć wnioskiData dodania komentarza: 14.07.2025, 17:03Źródło komentarza: Nowi Świadkowie Jehowy przyjęli chrzest w RzeszowieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: ten na zdjęciu z zasłoniętą gębą wstydzi się że idzie w tym marszu?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:12Źródło komentarza: Rzeszów, Domostawa, Przemyśl… Podkarpacie oddało hołd Ofiarom WołyniaAutor komentarza: okazyjkaTreść komentarza: Super okazja na podszlifowanie angielskiego latem!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 09:59Źródło komentarza: Letni kurs języka angielskiego Pomost International 2025Autor komentarza: NatanTreść komentarza: Piękne wydarzenie i świetna atmosfera! Tomasz Stańko to prawdziwa legenda polskiego jazzuData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: Jazz, wspomnienia i pełny dziedziniec. Rzeszów uczcił 83. urodziny Tomasza StańkoAutor komentarza: IlonaTreść komentarza: 270 razy w ciągu ostatniej doby! Wielkie brawa dla wszystkich służb za ich zaangażowanie i poświęcenieData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: W związku z burzami strażacy interweniowali w regionie 270 razy
Reklama
Reklama
Reklama