Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Zwrot akcji na rzeszowskiej scenie politycznej. Szumny przewodniczącym Rady Miasta

Podziel się
Oceń

Trwa pierwsza sesja Rady Miasta Rzeszowa IX kadencji, podczas której doszło do niespodziewanego zwrotu akcji. Po 14 latach, Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej stracił stanowisko przewodniczącego na rzecz Waldemara Szumnego z Prawa i Sprawiedliwości.
Waldemar Szumny
Nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa został wybrany Waldemar Szumny z PiS.

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Wybór przewodniczącego Rady Miasta stał się punktem kulminacyjnym sesji. Początkowo faworytem był Andrzej Dec, cieszący się nieprzerwanym poparciem od 2010 roku. Jednakże, oprócz Deca, o stanowisko ubiegało się dwóch innych kandydatów: Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa oraz Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości.

Z powodu niespodziewanie wysokiej liczby kandydatów, ujawniła się luka w statucie Rady Miasta. Dotychczasowe procedury nie obejmowały sytuacji z więcej niż dwoma kandydatami. Wywołało to gorącą dyskusję wśród radnych, w konsekwencji doszło do zmiany w składzie komisji skrutacyjnej. 

Zobacz nasze zdjęcia

 

Szumny triumfuje

Po długich debatach i proceduralnych perturbacjach, odbyły się dwie tury głosowania. W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Dopiero w drugiej turze, Szumny pokonał Deca, uzyskując 14 głosów "za", przy 10 głosach oddanych na Deca.

Strata stanowiska przez Deca oznacza koniec pewnej ery w rzeszowskiej polityce. Przez 14 lat był on twarzą Rady Miasta Rzeszowa, prowadząc ją przez okres dynamicznego rozwoju miasta. Chociaż jego odejście budzi różne odczucia, z pewnością zapisze się on na kartach historii Rzeszowa jako jeden z najważniejszych samorządowców ostatnich dekad.

Nowa era pod przewodnictwem Szumnego

Waldemar Szumny, doświadczony radny i były przewodniczący Rady Miasta, staje przed nie lada wyzwaniem. Oczekuje się od niego kontynuacji dotychczasowych działań na rzecz rozwoju Rzeszowa, ale również wniesienia świeżej perspektywy i nowych pomysłów.

Zmiana władzy w Radzie Miasta Rzeszowa z pewnością będzie mieć wpływ na lokalną politykę. Pozostaje pytanie, czy Szumny sprosta oczekiwaniom i utrzyma stabilność w Radzie, a także jak nowa sytuacja wpłynie na dalszy rozwój miasta. Jedno jest pewne, nadchodzące miesiące będą dla Rzeszowa pełne emocji i politycznych zwrotów akcji.


Napisz komentarz
Komentarze
Chłam politykierów 09.05.2024 00:04
Komentarz zablokowany

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama