Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Zwrot akcji na rzeszowskiej scenie politycznej. Szumny przewodniczącym Rady Miasta

Podziel się
Oceń

Trwa pierwsza sesja Rady Miasta Rzeszowa IX kadencji, podczas której doszło do niespodziewanego zwrotu akcji. Po 14 latach, Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej stracił stanowisko przewodniczącego na rzecz Waldemara Szumnego z Prawa i Sprawiedliwości.
Waldemar Szumny
Nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa został wybrany Waldemar Szumny z PiS.

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Wybór przewodniczącego Rady Miasta stał się punktem kulminacyjnym sesji. Początkowo faworytem był Andrzej Dec, cieszący się nieprzerwanym poparciem od 2010 roku. Jednakże, oprócz Deca, o stanowisko ubiegało się dwóch innych kandydatów: Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa oraz Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości.

Z powodu niespodziewanie wysokiej liczby kandydatów, ujawniła się luka w statucie Rady Miasta. Dotychczasowe procedury nie obejmowały sytuacji z więcej niż dwoma kandydatami. Wywołało to gorącą dyskusję wśród radnych, w konsekwencji doszło do zmiany w składzie komisji skrutacyjnej. 

Zobacz nasze zdjęcia

 

Szumny triumfuje

Po długich debatach i proceduralnych perturbacjach, odbyły się dwie tury głosowania. W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Dopiero w drugiej turze, Szumny pokonał Deca, uzyskując 14 głosów "za", przy 10 głosach oddanych na Deca.

Strata stanowiska przez Deca oznacza koniec pewnej ery w rzeszowskiej polityce. Przez 14 lat był on twarzą Rady Miasta Rzeszowa, prowadząc ją przez okres dynamicznego rozwoju miasta. Chociaż jego odejście budzi różne odczucia, z pewnością zapisze się on na kartach historii Rzeszowa jako jeden z najważniejszych samorządowców ostatnich dekad.

Nowa era pod przewodnictwem Szumnego

Waldemar Szumny, doświadczony radny i były przewodniczący Rady Miasta, staje przed nie lada wyzwaniem. Oczekuje się od niego kontynuacji dotychczasowych działań na rzecz rozwoju Rzeszowa, ale również wniesienia świeżej perspektywy i nowych pomysłów.

Zmiana władzy w Radzie Miasta Rzeszowa z pewnością będzie mieć wpływ na lokalną politykę. Pozostaje pytanie, czy Szumny sprosta oczekiwaniom i utrzyma stabilność w Radzie, a także jak nowa sytuacja wpłynie na dalszy rozwój miasta. Jedno jest pewne, nadchodzące miesiące będą dla Rzeszowa pełne emocji i politycznych zwrotów akcji.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama