Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Powiat Rzeszowski

Błażej Borowiec - dyrektor ARiMR w Rzeszowie informuje jak będą obliczane dopłaty do zboża 2024?

Podziel się
Oceń

Błażej Borowiec – dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, krótko i konkretnie odpowiedział na nasze pytania w sprawie dopłat do zbóż.
Błażej Borowiec - dyrektor ARiMR w Rzeszowie informuje jak będą obliczane dopłaty do zboża 2024?

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

W obliczu problemów związanych ze sprzedażą i magazynowaniem zbóż, polski rząd zdecydował się wprowadzić dopłaty do zbóż dla rolników. Celem tych dopłat jest zrekompensowanie strat rolników, zwiększenie obrotu zbożami oraz opróżnienie magazynów przed nadchodzącymi żniwami. W nadchodzących dniach, rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty, które będą kalkulowane na podstawie określonych stawek i ilości sprzedanego ziarna. Wnioski przyjmować będą m.in. powiatowe biura ARiMR.

Redakcja Halo Rzeszów: Jak będą obliczane dopłaty do zbóż w 2024 roku?

Błażej Borowiec, dyrektor ARiMR w Rzeszowie: Dopłaty będą do pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych. Ci rolnicy, którzy sprzedali te produkty między 1 stycznia a 10 marca 2024 r. dostaną pomoc 200 zł do tony. Natomiast za zboże sprzedane w okresie od 11 marca do 30 maja pomoc wyniesie 300 zł do tony.  Dopłaty będą wyliczane na podstawie ilości sprzedanego ziarna i określonych stawek dla różnych typów zbóż. Ministerstwo Rolnictwa zastosowało przeliczniki plonów z hektara, które pochodzą z danych GUS. Pszenica ma przelicznik 5,4 tony na hektar. W przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych przelicznik wynosi 3,7. Natomiast wysokość stawki zależy od daty sprzedaży ziarna. I tak: do hektara pszenicy to 1620 zł w okresie od 11 marca do 31 maja i 1080 zł w okresie od 1 stycznia 10 marca. Do pozostałych zbóż odpowiednio 1110 zł i 740 zł.

 

Redakcja Halo Rzeszów: Jakie są najważniejsze terminy i procedury, które powinni znać rolnicy zainteresowani dopłatami?

Błażej Borowiec, dyrektor ARiMR w Rzeszowie: Wnioski o dopłaty będą przyjmowane przez ARiMR do 5 czerwca 2024 roku. Wnioski można będzie złożyć zarówno online, jak i w biurach agencji. Decyzje w sprawie dopłat wydawane będą przez kierownictwo biur powiatowych ARiMR, a producenci rolni otrzymają je na wniosek. Konieczne będzie dołączenie kopii lub duplikatów faktur potwierdzających sprzedaż ziarna.

 

Redakcja Halo Rzeszów: Dlaczego rząd zdecydował się uruchomić dopłaty do zbóż w tym właśnie momencie?

Błażej Borowiec, dyrektor ARiMR w Rzeszowie: Rząd zdecydował się na taki krok z powodu niskich cen zbóż i ograniczonych możliwości ich sprzedaży, co jest wynikiem zarówno wewnętrznych wyzwań rynkowych, jak i międzynarodowej konkurencji, szczególnie z Rosji. Dopłaty mają wspomóc polskich rolników, zwiększając obroty na rynku krajowym i pomagając w opróżnianiu magazynów przed nowym sezonem żniwnym.

 

Czytaj również:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama