Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

W placówkach Powiatu Rzeszowskiego pracuje 350 pielęgniarek

Podziel się
Oceń

W 1973 roku na kongresie Międzynarodowej Rady Pielęgniarek w Meksyku uchwalono ustanowienie 12 maja Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek. To rocznica urodzin Florence Nighingale, angielskiej działaczki społecznej i prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Od ponad 50 lat dzień ten jest obchodzony na całym świecie. To także święto pielęgniarek zatrudnionych w jednostkach służby zdrowia i pomocy społecznej w powiecie rzeszowskim. W placówkach podległych rzeszowskiemu samorządowi powiatowemu pracuje obecnie około 350 pielęgniarek.
W placówkach Powiatu Rzeszowskiego pracuje 350 pielęgniarek

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Około 200 pielęgniarek i 20 położnych pracuje obecnie w podległym Powiatowi Rzeszowskiemu Zakładzie Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie. ZOZ nr 2 obejmuje obecnie 38 ośrodków zdrowia na terenie powiatu w tym: Przychodnie Specjalistyczną – Centrum Diagnostyczne, przychodnie rejonowe, gminne i wiejskie ośrodki zdrowia, punkty lekarskie, zakłady opiekuńczo-lecznicze. Wszędzie tam niezbędna jest praca pielęgniarek. Zajmują się wieloma zadaniami w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej, rehabilitacji, diagnostyki, profilaktyki, opieki długoterminowej i domowej.

Około 100 pielęgniarek pracuje w Szpitalu Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej im. św. Jana Pawła II w Górnie. Szpital sprawuje też opiekę wyjazdową w ramach Zespołu Opieki Domowej Paliatywnej/Hospicyjnej i Pielęgniarskiej Domowej Opieki Długoterminowej. Rocznie ze świadczeń medycznych w Górnie korzysta 6-7 tysięcy osób. Zatrudniony tu personel pielęgniarski musi więc posiadać wysokie, wciąż podnoszone kwalifikacje zawodowe. Niemal wszystkie pielęgniarki ukończyły minimum 2-3 kursy kwalifikacyjne w dziedzinach mających zastosowanie w prowadzonej przez zakład działalności leczniczej. Wiele pielęgniarek posiada specjalizację zawodową z pielęgniarstwa: anestezjologicznego i intensywnej terapii, geriatrycznego, opieki paliatywnej, opieki długoterminowej, internistycznego, zachowawczego i epidemiologicznego. Kolejne osoby uzupełniają wykształcenie na poziomie licencjatu i magistra pielęgniarstwa.

Kolejnych, około 50 pielęgniarek opiekuje się pensjonariuszami pięciu funkcjonujących na terenie Powiatu domów pomocy społecznej: w Górnie, Dynowie, Łące, Kąkolówce i Chmielniku. Pomoc znajduje tu łącznie około 500 osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych lub niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. W każdym przypadku potrzebna jest wykwalifikowana kadra pielęgniarska.

– Nie sposób przecenić roli pielęgniarek i pielęgniarzy w funkcjonowaniu służby zdrowia. Pielęgniarki są na „pierwszej linii” jeżeli chodzi o pomoc pacjentom w ich walce z chorobą. Jesteśmy im wdzięczni niezmiernie za ciężką, pełną poświęcenia pracę. Jako Powiat Rzeszowski dokładamy wszelkich starań, by osoby mogły pracować w jak najbardziej komfortowych warunkach, nowoczesnych instytucjach i za godziwą płacę – mówi Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.


Napisz komentarz
Komentarze
Matka mojego Ojca 21.05.2024 09:35
Wielki szacunek dla tych pań, za pracę i serce!!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama