Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Laser Day w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz

Podziel się
Oceń

Już w ten piątek, 17 maja 2024 roku, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – Laser Day! To doskonała okazja, aby zgłębić tajemnice światła i odkryć niezwykłe możliwości laserów.
Laser Day w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz

W strefie bezpłatnej od godziny 9:00-18.30 odbędą się prezentacje urządzeń laserowych, w tym testowanie plotera do cięcia strumieniem wody Wazer, warsztaty, prelekcje i wykład. Dodatkowo przez cały tydzień będzie dostępna oferta warsztatów fizycznych „Światełko w tunelu”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia tego czasu wśród nowoczesnych technologii.

Wydarzenie związane jest z Międzynarodowym Dniem Światła, który jest obchodzony, co roku 16 maja, na pamiątkę pierwszego udanego użycia lasera w 1960 roku przez fizyka i inżyniera Theodore’a Maimana. Święto to ma na celu zwiększenie świadomości o tym, jak technologie oparte na świetle mogą zapewniać rozwiązania dla globalnych wyzwań w dziedzinach takich jak edukacja, zdrowie, komunikacja czy energetyka. Doskonałym przykładem tego, jak odkrycia naukowe mogą przynieść społeczeństwu rewolucyjne korzyści, jest właśnie laser, który jest dziś niezwykle powszechnym narzędziem. 

- Program wydarzenia w Podkarpackim Centrum Nauki obejmuje prezentacje laserów i technologii laserowych, spotkania warsztatowe organizowane przez specjalistów z COLOP Polska przy urządzeniach laserowych Co2 i światłowodowych oraz urządzeniu Water Jet – do cięcia wodą i ścierniwem. Laser jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem – będzie to można zobaczyć na żywo! Laser Day w Podkarpackim Centrum Nauki to również miniwykłady oraz wykład główny, który wygłosi Pani Żaneta Świątkowska-Warkocka, prof. IFJ PAN. – mówi Grzegorz Mosiołek, specjalista ds. rozwoju i współpracy w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.

W programie:

 • Strefa bezpłatna (9:00-17:00):
  • Prezentacje i warsztaty z firmą COLOP Polska, m.in.:
   • Znakowarka fibrowa
   • System filtracyjny Bofa
   • Plotery CO2
   • Waterjet - Wazer
   • Zajęcia praktyczne na stanowiskach laserowych/waterjet
  • Miniwykłady z COLOP Polska:
   • 10:30-11:00 - Wykład z technologii laserowych
   • 13:30-14:00 - Wykład z technologii waterjet
   • 15:00-15:15 - Wykład z zakresu materiałów przeznaczonych do obróbki laserowej/waterjet
 • Wykład w ramach cyklu "Sofa Naukowa" (17:00-18:30):
  • Czy laser i miecz świetlny to, to samo? - wykład poprowadzi prof. Żaneta Świątkowska-Warkocka z IFJ PAN

Dodatkowo:

 • Możliwość skorzystania z oferty biletowanej: strefa ekspozycji wewnętrznej, pracownie, atrakcje dodatkowe
 • Warsztaty chemiczne, robotyczne, biologiczne i techniczne
 • Warsztat "Światełko w tunelu" w pracowni fizyki PCN
 • Zwiedzanie wnętrza samolotu AN-2 (bilet dodatkowy)
 • Symulator lotu (bilet dodatkowy i minimalny wzrost 140 cm)
 • Pokazy filmów naukowych

Laser Day to doskonałe wydarzenie dla całej rodziny!

Więcej informacji i bilety dostępne na stronie: https://pcn.org.pl/sk/


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama