Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

2700 miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Rzeszowie. Rozpoczęła się rekrutacja

Podziel się
Oceń

W poniedziałek (13.05.) rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Miasto Rzeszów przygotowało blisko 2700 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. O przyjęcie będzie się ubiegać 1200 absolwentów rzeszowskich szkół podstawowych oraz młodzież spoza miasta.
2700 miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Rzeszowie. Rozpoczęła się rekrutacja

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Rekrutacja jest prowadzona w formie elektronicznej https://rzeszowprojekt.edu.com.pl/. Kliknięcie przycisku „Złóż wniosek” rozpoczyna procedurę naboru.

O przyjęciu do wybranego oddziału będzie decydować łączna liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz przedmioty punktowane wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, brane pod uwagę w danym oddziale szkoły średniej.

Ważne terminy dotyczące rekrutacji:

1) 13 maja 2024 do 14 czerwca 2024 – rejestracja i składanie wniosków o przyjęcie;

2) 13 maja 2024 do 31 maja 2024 – rejestracja i składanie wniosków o przyjęcie w szkołach dwujęzycznych, oddziałach dwujęzycznych, oddziałach wojskowych oraz w oddziałach prowadzących szkolenie sportowe;

3) 03 czerwca 2024 do 14 czerwca 2024 – przeprowadzenie sprawdzianów kompetencji językowych/predyspozycji językowych, prób sprawności fizycznej oraz uzdolnień kierunkowych; wyniki zostaną opublikowane do 14 czerwca 2024 r. w szkole, w której kandydat przystąpił do tego sprawdzianu oraz na koncie kandydata w systemie rekrutacji;

4) 21czerwca 2024 do 08 lipca 2024 – zmiana wyboru preferencji (dokonanie zmiany szkoły na 1 miejscu listy preferencji lub zmiana kolejności wybranych szkół);

5) 21 czerwca 2024 do 08 lipca 2024 – dostarczanie świadectw (kopii bądź oryginału);

6) 03 lipca 2024 do 08 lipca 2024 – dostarczanie zaświadczeń o wynikach egzaminów ósmoklasisty (kopii bądź oryginału);

7) 16 lipca 2024 – publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia;

8) 16 lipca 2024 do 18 lipca 2024 – potwierdzanie woli podjęcia nauki (poprzez dostarczenie oryginałów dokumentów);

9) 19 lipca 2024 – publikacja list przyjętych do szkoły ponadpodstawowej.

Wszelkie informacje oraz szczegółowy harmonogram naboru można znaleźć na stronie https://rzeszowprojekt.edu.com.pl/

Rekrutacja do placówek artystycznych 

Odbywa się poza systemem elektronicznym na podstawie egzaminu wstępnego.  Np. aby ubiegać się o miejsce w Liceum Plastycznym Zespołu Szkół Plastycznych, trzeba przejść egzamin wstępny, podczas którego kandydat musi wykonać kompozycję przestrzenną - rzeźbę, rysunek i pracę malarską. Czeka go też rozmowa ze znajomości zagadnień związanych z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych w zakresie objętym podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. W rzeszowskim „plastyku” taki egzamin odbędzie się 14 czerwca. Wcześniej wymagane jest złożenie: wniosku o przyjęcie do I klasy, zaświadczenia o uczęszczaniu do klasy VIII szkoły podstawowej, a także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do nauki w ZSP. Dokumenty te należy złożyć do 11 czerwca. Termin ogłoszenia listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych na podstawie wyników egzaminów nastąpi
w dniu  21 czerwca 2024 r. o godz. 15.00. Szczegóły na Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie (resman.pl)

A jaką szkołę wybrać?

- to indywidualna decyzja każdego z kandydatów. Dla niektórych podpowiedzią są rankingi. Dla przypomnienia podajemy, że w pierwszej dziesiątce szkół zakwalifikowanych do rankingu „Perspektywy” znalazło się 5 rzeszowskich liceów: 

2. miejsce na Podkarpaciu - LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek – 35. w kraju, 

3. miejsce na Podkarpaciu - II LO im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli – 50. w kraju

7. miejsce na Podkarpaciu - IV LO im. Mikołaja Kopernika – 165. w kraju

8. miejsce na Podkarpaciu - Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. St. Barańczaka – 191. w kraju

10. miejsce na Podkarpaciu -  IX LO z Oddz. Dwujęz. im. św. Królowej Jadwigi – 226. w kraju. Szczegóły Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy

Jeśli chodzi o technika to w pierwszej dziesiątce wyróżnionych szkół znalazły się 3 rzeszowskie placówki:

1. miejsce na Podkarpaciu - Technikum nr 6 (ZSE) – 22. w kraju

5. miejsce na Podkarpaciu - Technikum nr 7 (ZSM im. gen. Wł. Andersa) – 66. w kraju

9. miejsce na Podkarpaciu - Technikum nr 5 (ZSE im. M. Skłodowskiej-Curie) – 176. w kraju. Szczegóły Ranking Techników - Perspektywy

Aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki, w Rzeszowie realizowane są kolejne inwestycje oświatowe. W ostatniej, trwającej zaledwie 2,5 roku kadencji prezydenta Konrada Fijołka udało się zakończyć budowę nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego, przedszkola przy ul. Iwonickiej oraz rozbudowę Zespołu Szkół nr 1, który wzbogacił się o nową halę sportową i część edukacyjną. Rozpoczęły się także wtedy inne inwestycje: rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 na os. Staromieście i I Liceum Ogólnokształcącego. Obydwa te zadania będą gotowe w tym roku. W 2024 rozpocznie się z kolei rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 21 i Zespołu Szkół Elektronicznych. Przygotowywane są kolejne inwestycje związane z oświatą. Wśród nich można wymienić budowę nowej szkoły na os. Matysówka. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama