Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Pigułka "dzień po". Gdzie kupisz ją w Rzeszowie?

Podziel się
Oceń

Niewiele aptek zdecydowało się jak dotąd przystąpić do ministerialnego programu sprzedaży pigułki "dzień po". Jednak tabletkę można kupić w kilku aptekach w Rzeszowie.
Pigułka "dzień po". Gdzie kupisz ją w Rzeszowie?
W kilku rzeszowskich aptekach można kupić pigułkę "dzień po".

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Antykoncepcja awaryjna, znana powszechnie jako pigułka "dzień po", jest tematem budzącym wiele kontrowersji i emocji. W Polsce, pigułka EllaOne, będąca jednym z najpopularniejszych środków tego typu, dostępna jest w ograniczonej liczbie aptek. Jak pokazują statystyki, tylko co trzydziesta piąta apteka w kraju posiada ten lek na stanie. Oznacza to, że niespełna 400 aptek złożyło wniosek o możliwość dystrybucji antykoncepcji awaryjnej. Apteki mają czas na zgłoszenie się do programu do 30 czerwca 2026 roku, jednak na chwilę obecną tylko kilka procent z nich oferuje ten lek.

Kto może nabyć pigułkę "dzień po"?

Aktualnie, aby zakupić pigułkę EllaOne, niezbędna jest recepta. Jest to efekt weta prezydenckiego wobec ustawy, która miała umożliwić dostęp do leku bez recepty. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ostrą krytyką ze strony niektórych polityków i działaczy społecznych. Bartosz Arłukowicz w rozmowie z TVN24 wyraził swoje niezadowolenie, mówiąc, że decyzja prezydenta ogranicza prawa kobiet. Z kolei minister zdrowia Izabela Leszczyna w programie #BezKitu podkreśliła, że tabletka EllaOne jest bezpieczna i brak dostępu do niej może zwiększyć liczbę nielegalnych aborcji.

Czy farmaceuta może wystawić receptę?

Tak, magister farmacji, posiadający prawo do wykonywania zawodu i zatrudniony w aptece, ma możliwość wystawienia recepty na pigułkę "dzień po". Procedura ta wymaga jednak weryfikacji pacjenta, w tym jego wieku, poprzez okazanie dokumentu ze zdjęciem. Recepta jest bezpłatna i można ją uzyskać nie częściej niż raz na 30 dni.

Dostępność pigułki w Rzeszowie

Dostępność EllaOne można sprawdzić na portalu gdziepolek.pl. Według najnowszych danych, w Rzeszowie lek jest dostępny w sześciu punktach aptecznych:

  1. Super-Pharm, Aleja Piłsudskiego 44 - dostępność: wiele sztuk
  2. Apteka Twoje Leki, ul. Pułaskiego 1B - dostępność: kilka sztuk
  3. Apteka Gemini, ul. Kolejowa 1 - dostępność: ostatnia sztuka
  4. Niezapominajka dla całej rodziny, ul. Mickiewicza 12 - dostępność: wiele sztuk
  5. Super-Pharm, ul. Kopisto 1 - dostępność: wiele sztuk
  6. Niezapominajka dla całej rodziny, ul. Tadeusza Rejtana 51 - dostępność: wiele sztuk

Czym jest EllaOne i ile kosztuje?

EllaOne to doraźny środek antykoncepcyjny, który można przyjąć w ciągu 120 godzin (pięciu dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jest dostępna w aptekach w całym kraju od 1 maja, choć jak dotąd niewiele aptek ją oferuje. Cena leku waha się od 90 do 120 zł, co dla wielu osób stanowi znaczną barierę finansową.

Obecnie, NFZ planuje uruchomienie bazy danych, która umożliwi łatwiejsze znalezienie aptek oferujących pigułkę "dzień po". Na razie mapa taka nie istnieje, co dodatkowo utrudnia dostęp do leku. Decyzje polityczne i społeczne dyskusje wokół antykoncepcji awaryjnej w Polsce pokazują, że temat ten będzie jeszcze wielokrotnie powracać, budząc zainteresowanie i kontrowersje.


Napisz komentarz
Komentarze
;) 19.05.2024 10:43
Gdzieś już ten tekst widziałem ;)

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama