Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskie

Podziel się
Oceń

Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP – w tych trzech zabytkowych obiektach zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie. Sfinansowane będą z budżetu miasta Rzeszowa.
Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskie

Źródło: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Mamy dziś miłą informację ze strony miasta – dzielimy się pieniędzmi z bardzo zacnymi organizacjami i stowarzyszeniami, które na co dzień opiekują się i troszczą o ważne zabytki w Rzeszowie. W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane prowadzone przy zabytkach przeznaczyliśmy dotacje w wysokości 250 tys. zł. Marzy nam się, aby tych pieniędzy było przeznaczanych sporo więcej. Mam nadzieję, że w efekcie reformy finansów samorządów będziemy mogli w przyszłości przeznaczać na odnowę zabytków sporo więcej środków – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas podpisania umów na prace przy rzeszowskich obiektach zabytkowych. Uroczystość podpisania umów i przyznania dotacji odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu. 

Dotację w wysokości 100 tys. zł. otrzymała fundacja Domus Pacis, która opiekuje się Dworem Chłapowskich na os. Słocina. Środki zostaną przeznaczone na prace remontowo-konserwatorskie cokołu elewacji budynku. Taką samą kwotę otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Pieniądze zostaną wydane na prace remontowe apsydy i dwóch przyległych zakrystii w tej wybudowanej w okresie międzywojennym świątyni.

50 tys. zł otrzymała Parafia Greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie. Środki wydane zostaną na roboty remontowo-konserwatorskie przy elewacji budynku Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, czyli dawnego Kościoła Św. Trójcy przy ul. Targowej 4.

- Każdy z tych trzech zabytkowych obiektów jest wyjątkowy – podkreślała Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Dawny Kościół pw. Św. Trójcy, który obecnie jest Cerkwią Greckokatolicką, został wybudowany w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna. Powstała ona w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Została wybudowana w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójcy, także ufundowanego przez Lubomirskich.

Dwór Chłapowskich został wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Otoczony jest romantycznym parkiem w typie angielskim. – Z kolei powstały w międzywojniu Kościół pw. Chrystusa Króla jest pierwszym i jedynym w krajobrazie naszego miasta kościołem kopułowym. Można powiedzieć, że czym dla Rzymu jest kopuła Bazyliki św. Piotra Michała Anioła, tym dla Rzeszowa jest ta wspaniała, malownicza kopuła kościoła Chrystusa Króla, zaprojektowana przez lwowskiego architekta Witolda Rawskiego – mówiła Karolina Chomiczewska.   `


Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 22.05.2024 10:14
Oczywiście na kościół pieniądze są a na remont schodów na osiedlu piastów które zamknięte już od września to nie ma.

lózak 22.05.2024 21:13
poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzie

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Ł Autor komentarza: red Treść komentarza: Wystarczy wejść do artykułu, żeby się przekonać, że autor był na miejscu. Wystarczy mieć odrobine wyobraźni, aby zrozumieć, że gdy masa ludzi wejdzie do wody, to przestanie ona być lazurowa... niestety ktoś tu jest uprzedzony do Pismaka, pozdro dla Dominika Data dodania komentarza: 28.06.2026, 14:40 Źródło komentarza: Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej. Podkarpacka plaża, która zachwyca błękitem wody Autor komentarza: Pisak do wymiany Treść komentarza: Czy autor postu był tam na miejscu ? Bo mam wrażenie że ten wysryw powstał na podstawie wyobraźni, woda była piękna ale może w tamtym roku. Obecnie bagno i muł. Zapraszam autora do kontaktu z okulista, a najlepiej wybrać się i zobaczyć coś o czym się pisze Data dodania komentarza: 28.06.2026, 14:00 Źródło komentarza: Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej. Podkarpacka plaża, która zachwyca błękitem wody Autor komentarza: Oldboy Treść komentarza: I powstanie sanatorium miłości, Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:11 Źródło komentarza: W gminie Trzebownisko powstanie pierwsza tężnia solankowa Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama