Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskie

Podziel się
Oceń

Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP – w tych trzech zabytkowych obiektach zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie. Sfinansowane będą z budżetu miasta Rzeszowa.
Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskie

Źródło: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Mamy dziś miłą informację ze strony miasta – dzielimy się pieniędzmi z bardzo zacnymi organizacjami i stowarzyszeniami, które na co dzień opiekują się i troszczą o ważne zabytki w Rzeszowie. W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane prowadzone przy zabytkach przeznaczyliśmy dotacje w wysokości 250 tys. zł. Marzy nam się, aby tych pieniędzy było przeznaczanych sporo więcej. Mam nadzieję, że w efekcie reformy finansów samorządów będziemy mogli w przyszłości przeznaczać na odnowę zabytków sporo więcej środków – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas podpisania umów na prace przy rzeszowskich obiektach zabytkowych. Uroczystość podpisania umów i przyznania dotacji odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu. 

Dotację w wysokości 100 tys. zł. otrzymała fundacja Domus Pacis, która opiekuje się Dworem Chłapowskich na os. Słocina. Środki zostaną przeznaczone na prace remontowo-konserwatorskie cokołu elewacji budynku. Taką samą kwotę otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Pieniądze zostaną wydane na prace remontowe apsydy i dwóch przyległych zakrystii w tej wybudowanej w okresie międzywojennym świątyni.

50 tys. zł otrzymała Parafia Greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie. Środki wydane zostaną na roboty remontowo-konserwatorskie przy elewacji budynku Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, czyli dawnego Kościoła Św. Trójcy przy ul. Targowej 4.

- Każdy z tych trzech zabytkowych obiektów jest wyjątkowy – podkreślała Karolina Chomiczewska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Dawny Kościół pw. Św. Trójcy, który obecnie jest Cerkwią Greckokatolicką, został wybudowany w latach 1787-1792 w stylu klasycystycznym przez Franciszka Lubomirskiego jako kaplica cmentarna. Powstała ona w związku z zamknięciem cmentarza parafialnego przy kościele farnym i wyznaczeniem nowego miejsca pochówku na terenie ogrodu szpitalnego. Została wybudowana w miejscu istniejącego wcześniej kościoła szpitalnego pw. Św. Trójcy, także ufundowanego przez Lubomirskich.

Dwór Chłapowskich został wybudowany w I poł. XIX wieku w stylu klasycystycznym i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu romantycznego historyzmu. Otoczony jest romantycznym parkiem w typie angielskim. – Z kolei powstały w międzywojniu Kościół pw. Chrystusa Króla jest pierwszym i jedynym w krajobrazie naszego miasta kościołem kopułowym. Można powiedzieć, że czym dla Rzymu jest kopuła Bazyliki św. Piotra Michała Anioła, tym dla Rzeszowa jest ta wspaniała, malownicza kopuła kościoła Chrystusa Króla, zaprojektowana przez lwowskiego architekta Witolda Rawskiego – mówiła Karolina Chomiczewska.   `


Napisz komentarz
Komentarze
Kierowca tyra 25.05.2024 21:26
Komentarz zablokowany

Kierowca tyra 25.05.2024 21:24
Komentarz zablokowany

Piniadz 25.05.2024 21:23
Komentarz zablokowany

mieszkaniec 22.05.2024 10:14
Oczywiście na kościół pieniądze są a na remont schodów na osiedlu piastów które zamknięte już od września to nie ma.

lózak 22.05.2024 21:13
poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzie

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama