Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Aglomeracja Rzeszowska przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców

Podziel się
Oceń

Zaproponowany przez Starostę Rzeszowskiego Krzysztofa Jarosza projekt Aglomeracji Rzeszowskiej był tematem, wspólnej z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (4 czerwca) na stacji kolejowej Jasionka Lotnisko, nieopodal Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.
Aglomeracja Rzeszowska przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców

Źródło: mat. Powiatu Rzeszowskiego

Idea utworzenia prężnej, zintegrowanej na wielu płaszczyznach Aglomeracji Rzeszowskiej to pomysł, który Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz promuje od początku swej kadencji. To ogromna szansa dla Rzeszowa i Powiatu Rzeszowskiego. Teren ten obejmujący ogółem prawie 1300 km kwadratowych i zamieszkały przez blisko 400 tysięcy mieszkańców mógłby być sercem regionu Polski południowo-wschodniej.

– Rzeszów i Powiat Rzeszowski mają wyjątkowe położenie geograficzne – leżymy na przecięciu ważnych szlaków północ-południe oraz wschód-zachód. Nasza bliskość do granicy z Ukrainą i Słowacją otwiera przed nami nowe możliwości współpracy i rozwoju gospodarczego – mówił Starosta Krzysztof Jarosz. Kluczowym elementem wizji Aglomeracji Rzeszowskiej musi być integracja transportu zbiorowego.

– Wyobraźmy sobie, że wsiadacie Państwo do autobusu MKS czy MPK, a potem bez problemu przesiadacie się na pociąg aglomeracyjny, który zawiezie Was do jednej z gmin powiatu. Nie jest ważne, jakim środkiem transportu jedziemy, ważne, że wszystko odbywa się na podstawie jednego biletu i w oparciu o zintegrowany rozkład jazdy – dodawał Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Za przykład do naśladowania starosta wskazywał Londyn, który szczyci się jednym z najlepszych zintegrowanych systemów transportowych w Europie. Stolica Wielkiej Brytanii z lotniskami, skrzyżowaniem dziewięciu autostrad i pięciu dróg krajowych jest jednym wielkim węzłem komunikacyjnym, gdzie doskonale funkcjonuje transport publiczny łączący autobusy, tramwaje, metro i szybką kolej podmiejską.

– Naszym celem jest podnoszenie standardu życia mieszkańców. Chcemy, aby Aglomeracja Rzeszowska była miejscem, gdzie dobrze się żyje, pracuje i inwestuje. Inwestycje w nowoczesne technologie, promocja nowoczesnego, ekologicznego transportu i troska o środowisko naturalne to tylko niektóre z działań, które podejmujemy, aby osiągnąć ten cel. Dobre skomunikowanie Aglomeracji Rzeszowskiej przyniesie wiele korzyści naszym mieszkańcom. Szybki i wygodny dojazd do pracy, szczególnie do takich miejsc jak Dolina Lotnicza czy Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, znacząco podniesie komfort życia. Kierunek północny oferuje dynamicznie rozwijające się obszary przemysłowe, a południowy to Pogórze Dynowskie z jego wspaniałymi krajobrazami i możliwościami odpoczynku. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki – zapewniał Starosta.

Krzysztof Jarosz w realizacji pomysłu stworzenia Aglomeracji Rzeszowskiej chce się skupić na kilku kluczowych punktach: wprowadzeniu jednego biletu obowiązującego na wszystkie środki transportu zbiorowego, stworzeniu zintegrowanego rozkładu jazdy ułatwiającego przesiadki i planowanie podróży, promocji ekologicznego transportu, wsparciu dla inwestorów (przygotowanie terenów inwestycyjnych i stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów, którzy chcą rozwijać swoje działalności w naszym regionie) oraz ścisłej współpracy z sąsiednimi gminami i miastami.

Wsparcie dla idei Aglomeracji Rzeszowskiej wyraził w czasie konferencji prasowej Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– To jest bardzo potrzebny i trafiony pomysł. Chcielibyśmy, aby Powiat Rzeszowski otworzył się na dobre rozwiązania już funkcjonujące w Europie. Przed Powiatem Rzeszowskim stoją dzisiaj wielkie wyzwania, ale i szanse, by być integralną częścią Aglomeracji, która niewątpliwie wpłynie na komfort życia mieszkańców i znaczący rozwój całego regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że bardzo istotne jest zapewnienie mieszkańcom takich warunków życia, by nie musieli stąd wyjeżdżać, by na miejscu mieli zapewniane możliwie najlepsze warunki życia i pracy.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama