Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Niebezpieczne burze z gradem nad Podkarpaciem! Możliwe trąby powietrzne i podtopienia!

Podziel się
Oceń

Przed ulewnymi opadami deszczu oraz silnymi burzami na Podkarpaciu ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydając ostrzeżenia drugiego stopnia. Alerty rozesłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Niebezpieczne burze z gradem nad Podkarpaciem! Możliwe trąby powietrzne i podtopienia!

Źródło: pixabay

Powodem gwałtownego załamania pogody jest wędrówka frontów atmosferycznych nad Polską. Na Podkarpaciu zalega ciepła, niestabilna i bogata w wilgoć masa powietrza, która w połączeniu z nadciągającym frontem może doprowadzić do powstania gwałtownych burz. 

Dzień zacznie się pochmurnie, co może nieco opóźnić rozwój konwekcji, ale już od wczesnych godzin przedpołudniowych należy spodziewać się pierwszych komórek burzowych przynoszących opady deszczu i wyładowania. Główna fala burz ma nadejść w okolicach południa i w drugiej części dnia.

Szczególnie niepokojące są prognozowane parametry burz, które wskazują na możliwość wystąpienia silnych komórek burzowych, a nawet superkomórek. Te ostatnie mogą generować grad o średnicy do 4 cm, a także rotacje powietrza związane z wystąpieniem mezocyklonu, zwłaszcza na południu regionu.

Oprócz gradu, podczas burz należy się spodziewać:

  • Ulewnych opadów deszczu do 30-40 mm/m², a lokalnie nawet więcej, co może prowadzić do podtopień i zalań. Nie można wykluczyć powodzi błyskawicznych.
  • Silnych porywów wiatru do 80 km/h, z możliwością przekroczenia tej wartości.
  • Opadów gradu do 4 cm średnicy, zwłaszcza w przypadku superkomórek burzowych.
  • Zjawisk microburst i downburst, a także training storms.
  • Przynajmniej jednej w pełni wykształconej trąby powietrznej.
  • Możliwego powstania lepiej zorganizowanego układu burzowego.

Warunki pogodowe powinny zacząć się stabilizować wieczorem.

Ze względu na prognozowane zagrożenia, Podkarpacie zostało objęte drugim stopniem ostrzeżenia burzowego. Należy spodziewać się niespokojnego dnia z gwałtownymi burzami. Opady deszczu o charakterze ciągłym mogą zalewać drogi i posesje.

Zaleca się śledzenie bieżących prognoz pogody i ostrzeżeń meteorologicznych. W razie zagrożenia należy stosować się do poleceń służb ratunkowych.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama