Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Tanio to już było. Od lipca podwyżki cen prądu

Podziel się
Oceń

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w mediach społecznościowych, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym. Nowe przepisy mają na celu uregulowanie kwestii związanych z cenami energii w drugiej połowie 2024 roku, wprowadzając m.in. maksymalne ceny energii oraz wsparcie finansowe dla osób o najniższych dochodach.
  • Źródło: Business Insider Polska
Tanio to już było. Od lipca podwyżki cen prądu

Źródło: pixabay

Jednym z kluczowych elementów ustawy jest wprowadzenie maksymalnych cen energii elektrycznej. W okresie od lipca do grudnia 2024 roku, maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych została ustalona na poziomie 500 zł/MWh, podczas gdy dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie ona 693 zł/MWh. Dotychczasowe stawki dla gospodarstw domowych wynosiły 412 zł/MWh i były utrzymywane na tym poziomie od 2022 roku. Jednak regulacje mrożące te ceny wygasają z końcem czerwca.

Bon energetyczny dla najuboższych

Ustawa przewiduje także wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Bon będzie przyznawany według dwóch progów dochodowych: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że świadczenie będzie pomniejszane o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.

Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • Gospodarstwa jednoosobowe otrzymają 300 zł,
  • Dwu- i trzyosobowe 400 zł,
  • Cztero- i pięcioosobowe 500 zł,
  • Sześcioosobowe i większe 600 zł.

Jeśli gospodarstwo domowe korzysta z ogrzewania zasilanego energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100%, co oznacza wsparcie w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Zawieszenie opłaty mocowej

Kolejnym ważnym elementem ustawy jest zawieszenie tzw. opłaty mocowej na drugą połowę 2024 roku. Opłata ta, ustalana co roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), wynosiła w 2024 roku od 2,66 zł do 14,90 zł netto miesięcznie w zależności od zużycia energii przez gospodarstwo domowe. Zawieszenie tej opłaty ma obniżyć wzrost rachunków za energię elektryczną średnio o jedną czwartą w porównaniu do pierwotnych założeń ustawy, które przewidywały wzrost rachunków o około 29% od lipca.

Nowe taryfy na sprzedaż energii

Ustawa zobowiązuje również koncerny energetyczne do korekty taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Obecne średnie ceny energii (412 zł/MWh) oraz te planowane od lipca (500 zł/MWh) są znacznie niższe niż oficjalne taryfy zatwierdzone przez URE, które sięgają średnio 739 zł/MWh. Koncerny energetyczne będą musiały przedstawić nowe propozycje taryf, które będą obowiązywać do końca 2025 roku. W przeciwnym razie, od stycznia 2025 roku, na rachunkach odbiorców mogą pojawić się wyższe stawki.

Jak ustalił Business Insider Polska, prezes URE już przed wejściem w życie nowej ustawy wezwał największych sprzedawców prądu, takich jak PGE, Tauron, Enea i Energa, do korekty taryf. Negocjacje w tej sprawie są obecnie w toku.

Podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę oznacza istotne zmiany na rynku energetycznym w Polsce, mające na celu ochronę konsumentów przed gwałtownymi wzrostami cen energii oraz wsparcie najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama