Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Amerykanie chcą zabrać baterie patriot z Jasionki i przekazać Ukrainie. Stanowczy ruch polskiego MON

Podziel się
Oceń

W środę "The New York Times" poinformował, że prezydent USA Joe Biden zatwierdził przekazanie Ukrainie kolejnego systemu przeciwlotniczego Patriot. W grę wchodziła wycofanie patriotów z Jasionki.
Amerykanie chcą zabrać baterie patriot z Jasionki i przekazać Ukrainie. Stanowczy ruch polskiego MON

Źródło: Fot. Wikimedia Commons/MApN

Decyzja Bidena oznaczała, że system miałby pochodzić od amerykańskich wojsk stacjonujących obecnie w Polsce. 

W Polsce znajduje się bateria amerykańskich patriotów, która między innymi chroni logistyczny hub w Rzeszowie, przez który trafia na Ukrainę znaczna część pomocy sprzętowej. Amerykański dziennik nie sprecyzował jednak, czy chodzi o całą baterię (8 wyrzutni z radarami i innym sprzętem), czy tylko o jej wybrane elementy.

Szacunkowy zasięg ochrony systemu Patriot, znajdującego się na Podkarpaciu. grafika: portal X

MON: Nie ma zgody

Na doniesienia medialne szybko zareagowały polskie władze. W czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera stwierdził, że amerykańskie wyrzutnie przeciwlotnicze Patriot stacjonujące w Polsce nie powinny być przekazywane na Ukrainę.

- Poprosiłem o rozmowę z moim odpowiednikiem w USA Jake'em Sullivanem - powiedział Siewiera, odnosząc się do doniesień amerykańskich mediów.

Również wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, wyraził stanowisko polskiego rządu w tej sprawie. Stanowczo zaprotestował przeciwko wycofaniu baterii patriot z Jasionki na Ukrainę. 

- Na miejsce baterii amerykańskiej trafi bateria z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. Polskie patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni - poinformował Tomczyk.

Patrioty w Rzeszowie są konieczne

Systemy Patriot stacjonujące w Polsce odgrywają kluczową rolę w obronie zarówno polskiego nieba, jak i strategicznych punktów logistycznych, takich jak hub w Rzeszowie. Przez ten hub przechodzi znaczna część wsparcia sprzętowego dla Ukrainy, co czyni go istotnym celem do ochrony.

Przekazanie systemu Patriot Ukrainie, choć istotne z punktu widzenia wsparcia dla tego kraju w obliczu agresji rosyjskiej, budzi obawy w Polsce związane z własnym bezpieczeństwem narodowym. 

Polskie władze podkreślają mimo to, że ich priorytetem jest obrona polskiego terytorium i mieszkańców, co zadecydowało o ich stanowisku w tej sprawie.

Decyzja Bidena oraz reakcje polskich władz mogą wpłynąć na relacje między oboma krajami oraz na sytuację geopolityczną w regionie. Wzmocnienie obrony Ukrainy poprzez dostarczenie systemów Patriot może przyczynić się do zwiększenia jej zdolności obronnych, jednak nie bez kosztów dla bezpieczeństwa Polski.

W najbliższych dniach można spodziewać się dalszych rozmów i negocjacji na szczeblu międzynarodowym, które będą miały na celu znalezienie kompromisu, który zapewni bezpieczeństwo zarówno Polsce, jak i Ukrainie.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama