Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Podziel się
Oceń

Na 14 lipca 2024 roku w Domostawie w powiecie niżańskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Monument ten, jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1943 roku na Wołyniu. W ostatnich dniach trwa jego montaż.
W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Autor: Witold Zych/Facebook

Pomnik jest dziełem wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, który pochodzi z Ulanowa. Artysta ten, znany ze swoich licznych prac w Polsce i za granicą, zaprojektował monument na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Projekt Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej powstał w 2017 roku i od samego początku budził wielkie zainteresowanie ze względu na swoją monumentalność i głęboką symbolikę. 

Kontrowersyjny pomnik

Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika jest Zbigniew Walczak, wójt gminy Jarocin. W komitecie honorowym zasiadają m.in. nieżyjący już ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski czy prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Zapałowski. 

Do komitetu honorowego należy również Lucyna Kulińska, która w wywiadzie dla telewizji wRealu24 wyraziła sprzeciw wobec udzielania Ukrainie broni, twierdząc, że może ona zostać użyta przeciwko Polsce.

WIDEO:

Monument ma 14 metrów wysokości i waży 14 ton. Jego forma to potężny orzeł, symbolizujący Polskę, z wyciętym krzyżem w centrum, w którym znajduje się trójząb – godło Ukrainy – na który nabite jest dziecko. U podstawy pomnika znajduje się dramatyczna scena rodziny stojącej w płomieniach, co nawiązuje do brutalnych mordów dokonywanych przez Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach. Na skrzydłach orła umieszczone są nazwy miejscowości, w których doszło do tych tragicznych wydarzeń.

ZDJĘCIA Z MONTAŻU POMNIKA:

Niektórzy uważają, że jest to ważny symbol upamiętniający ofiary Rzezi Wołyńskiej, inni krytykują jego drastyczną formę i obawiają się, że może ona eskalować napięcia polsko-ukraińskie. 

Warto również wspomnieć, że budowa pomnika wzbudziła kontrowersje natury prawnej. W 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił decyzję o budowie, wskazując na brak wymaganych opinii. Inwestycja została jednak wznowiona po tym, jak nadzór budowlany wydał pozwolenie na budowę.

Pomnik stoi tuż przy drodze ekspresowej S19. 


Rzeź Wołyńska, znana także jako Zbrodnie Wołyńskie, miała miejsce podczas II wojny światowej, w latach 1943-1944. Była to seria masowych mordów ludności polskiej przeprowadzonych przez ukraińskie nacjonalistyczne formacje, głównie przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Szacuje się, że w wyniku tych wydarzeń zginęło od 40 do 60 tysięcy Polaków, a niektóre szacunki mówią nawet o liczbach przekraczających 100 tysięcy. Mordy te były częścią szerszej kampanii czystek etnicznych mających na celu usunięcie ludności polskiej z terenów Wołynia i Galicji Wschodniej.

Ukraina potępiła Rzeź Wołyńską, ale nigdy nie przeprosiła za to dramatyczne wydarzenie. 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysztof 18.07.2024 07:45
Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.

Awi 17.07.2024 15:46
UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?

Jerzy J. 17.07.2024 10:11
A Ukraince gdzies w rzeszowskim czy Jarocinie domagaja sie pomnikow ich "meczenstwa", a w onecie jeden z nich skarzyl sie ze "polaki" zabili 30 tys jego ziomkow.....

Piotr 12.07.2024 10:57
Muzeum w Oświęcimiu też jest drastyczne ALE JEST, funkcjonuje i nikt nie neguje faktów historycznych

Joanna K. 09.07.2024 08:29
NIE DODAJĘ LINKÓW, kretynie

Polak 08.07.2024 13:30
Jak dla mnie "marsz homoseksualistów" w Rzeszowie jest bardziej kontrowersyjny !!! Rzeź Wołyńska to fakt i nasza historia, nigdy tego nie zapomnimy banderowskiej po dziś dzień ukrainie !!!

Polski Patriota 06.07.2024 12:32
Autorze artykułu, a jakież to kontrowersje budzi w Tobie budowa i odsłonięcie tegoż pomnika?

isg 30.06.2024 21:18
W sytuacji propagowania kultu ludobójców na Ukrainie przez państwo ukraińskie i jego elity, oraz w sytuacji, gdy po lasach, polach, rowach Ukrainy leżą do dziś bez pogrzebów dziesiątki tysięcy polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, bo Ukraina nie pozwala ich pochować, mówienie o kontrowersyjności tego pomnika, to prawie jak splunięcie na męczeństwo ofiar uczczonych tym pomnikiem. Jakież skarlenie i skundlenie, skoro tam leżą nasi rodacy bez pogrzebów, ich katom stawia się na Ukrainie pomniki, a tu ktokolwiek śmie martwić się o dobre samopoczucie Ukraińców. Zgroza.

Bo. Rzeczoko. 26.06.2024 05:22
Prawda na temat Rzezi Wołyńskiej jest drastyczna, więc nie powinno dziwić że pomnik jest drastyczny !!!

cctrt4531 18.06.2024 13:30
a lgbt to już nie jest kontrowersyjne !!!!!!!!! pokazywanie d....py podczas eurowizji ????? "dziennikarz" boi się prawdy a była ona trudna ale taka była i tyle... te pierdoły które piszecie o kontrowersji to bzdura na resorach !!!!!! radzę się opamiętać bo żyjecie w utopii!!!!!!!

lózak 25.06.2024 10:09
jeśli dla Ciebie goły tyłek jest kontrowersyjny to strach pomyśleć jak Ty żyjesz. Wychodzisz z domu czy Ci strach nie pozwala bo zobaczysz kawałek poślada?

Bo. Rzeczko. 26.06.2024 05:25
Czy goła dupa zboczeńca jest kontrowersyjna ???

loża 17.06.2024 13:36
Więcej takich spraw

Loxley 16.06.2024 08:39
Jak fakt historyczny może być kontrowersyjny ukazany w bardzo łagodnym wydaniu w porównaniu z ówczesna rzeczywistością? Było, świadkowie żyją. Do dziś przeżywają tamte wydarzenia. Mają traumę. Chcą pamiętać swoich bliskich, którzy nie zdążyli uciec. Nie o zemstę chodzi, a o pamięć. Gdyby chodziło o zemstę żaden Ukrainiec nie trafiłby pod polski dach.

Adam 14.06.2024 18:55
Nareszcie. Nie o zemstę tu chodzi a o pamięć. Cieszę się szczerze.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama