Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Piotr Zych z Nowej Lewicy drugim podkarpackim wicekuratorem oświaty w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Piotr Zych został drugim podkarpackim wicekuratorem oświaty. Nominację w piątek (14.06) wręczyła mu wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Drugi wicekurator zajmie się nadzorem nad delegaturami w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.
Piotr Zych z Nowej Lewicy drugim podkarpackim wicekuratorem oświaty w Rzeszowie

Źródło: Archiwum Piotra Zycha

Piotr Zych ma 55 lat i pochodzi z Kołaczyc koło Jasła. Od 1995 roku pracuje w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, gdzie uczy m.in. historii. Związkowiec, prezes ogniska ZNP. Współzałożyciel Stowarzyszenia Spójnik. W latach 2015-17 należał do Partii Razem, potem współorganizował struktury Wiosny na Podkarpaciu. Na gruncie lokalnym aktywnie zaangażowany w działalność społeczną i edukacyjną związaną z historycznym dziedzictwem regionu. 

- W latach 2008-2012 współpracowałem z Grzegorzem Bożkiem i Stowarzyszeniem "Olszówka" przy sprzątaniu i odchwaszczaniu cmentarza żydowskiego w Krośnie. W 2012 zorganizowaliśmy obchody 70. rocznicy Zagłady Krośnieńskich Żydów "Czas pamięci pokruszonej". Współpracuję również z innymi stowarzyszeniami z mojego regionu zajmującymi się multikulturowością. Współorganizowałem Konwent Gier i Fantastyki Kroscon. W 2020 byłem członkiem zespołu przygotowującego projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” w ramach Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W 2023 r.  dołożyłem swoją cegiełkę do powstania Krośnieńskiego Ruchu Miejskiego - wylicza swoje aktywności Piotr Zych. 

Piotr Zych jako wicekurator będzie odpowiedzialny za nadzór nad delegaturami terenowymi Kuratorium w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu, które zostały zlikwidowane za czasów rządów PiS, a teraz będą przywrócone.  - PiS uprawiał centralne sterowanie w każdej instytucji.  Koalicja 15 Października przywraca zlikwidowane struktury - mówi nam Piotr Zych. 

Zych stawia na komunikację. - Musimy zmienić politykę informacyjną kuratorium. Trzeba odejść od przyzwyczajeń poprzedników, w stylu Rewizora z Gogola - mówi nam Piotr Zych, który chce dobrej komunikacji kuratorium z rodzicami, nauczycielami i mediami. - Oświata jest ważną częścią naszego istnienia, będziemy popularyzować czym się zajmuje - dodaje.

Piotr Zych jest drugim podkarpackim wicekuratorem oświaty w Rzeszowie. Pierwszym, od 25 kwietnia br. jest doktor historii Dariusz Półćwiartek (PSL). Z kolei podkarpackim kuratorem oświaty od 14 lutego jest związana z nauczycielską "Solidarnością", wieloletnia dyrektorka zespołu szkół w Rzeszowie Dorota Nowak-Maluchnik.  


Napisz komentarz

Komentarze

Obiektywny 15.11.2024 17:11
Ten Pan to straszny prostak. Niby taki "nowoczesny" z partii która szanuje wszystkich, a potrafi drwić mocno z osób wierzących. Taki ot to jego szacunek. Zwykły polityczny nominat i nic więcej

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama