Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Diecezja Rzeszowska. Zmiany personalne i nowe nominacje kapłańskie

Podziel się
Oceń

Od 10 sierpnia br. dziewięć parafii diecezji rzeszowskiej będzie miało nowych administratorów, a dwa tygodnie później, około 40 księży wikariuszy rozpocznie swoją pracę duszpasterską w nowych parafiach. Nominacje te, ogłoszone przez biskupa Jana Wątrobę, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, mają na celu wzmocnienie i odnowienie struktur parafialnych oraz duszpasterskich.
Diecezja Rzeszowska. Zmiany personalne i nowe nominacje kapłańskie

Wręczenie nominacji odbyło się 19 czerwca 2024 r., kiedy to księża dziekani lub ich reprezentanci odebrali oficjalne dokumenty nominacyjne dla księży ze swoich dekanatów. Nominacje te zostały przekazane przez ks. Piotra Steczkowskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz ks. Pawła Synosia, wikariusza biskupiego ds. duchowieństwa diecezjalnego. W większości przypadków nominacje dotyczyły stanowisk proboszczów, pierwszych parafii dla neoprezbiterów oraz zmian wikariuszy między parafiami.

Nowi administratorzy parafii

Od 10 sierpnia 2024 r., nowe obowiązki obejmą następujący księża:

 • Glinik Polski – ks. Dariusz Tylutki
 • Klęczany – ks. Roman Depa
 • Męcina Wielka – ks. Tomasz Mężyk
 • Nawsie – ks. Sebastian Knurek
 • Ropica Polska – ks. Stanisław Kardaś
 • Rzeszów – św. J. S. Pelczara – ks. Lucjan Dyka
 • Stary Żmigród – ks. Ryszard Potęga
 • Straszydle – ks. Witold Pazdan
 • Terliczka – ks. Paweł Ciba

Pierwsze parafie dla neoprezbiterów

Młodzi księża, którzy przyjęli święcenia kapłańskie w 2024 r., również otrzymali swoje pierwsze parafie:

 • Ks. Łukasz Cyrnek – Jasło – Wniebowzięcia NMP
 • Ks. Dawid Piróg – Sędziszów Małopolski – Miłosierdzia Bożego
 • Ks. Janusz Szczęch – Nienaszów

Posługi zagraniczne i misyjne

Diecezja rzeszowska aktywnie angażuje się w posługę międzynarodową i misyjną. Do pracy za granicą oraz na misje zostali skierowani:

 • Ks. Łukasz Brągiel – Polonia we Francji (PMK)
 • Ks. Przemysław Jamro – Ekwador
 • Ks. Tomasz Jordan – Kazachstan
 • Ks. Mirosław Kardaś – Włochy
 • Ks. Tomasz Wajdzik – Peru

Studia specjalistyczne

Niektórzy księża diecezji rzeszowskiej podjęli się dalszego kształcenia na studiach specjalistycznych:

 • Ks. Marek Drupka – studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Lugano (Szwajcaria)
 • Ks. Mateusz Wielgosz – studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej w Pampelunie (Hiszpania)

Znaczenie zmian personalnych

Zmiany personalne w diecezji mają na celu dostosowanie struktur kościelnych do potrzeb współczesnych wiernych oraz umocnienie pracy duszpasterskiej w poszczególnych parafiach. Nowi proboszczowie i wikariusze mają wprowadzić nowe inicjatywy, ożywić życie parafialne i wzmocnić więzi z lokalnymi społecznościami.

Biskup Jan Wątroba wyraził nadzieję, że zmiany te przyniosą pozytywne rezultaty dla całej diecezji. - "Przyjęcie nowych wyzwań przez naszych kapłanów jest dowodem ich oddania służbie Bożej i wiernym. Wierzę, że ich zaangażowanie przyniesie owoce duchowe i wspólnotowe" - powiedział biskup.

Oczekiwania wiernych

Wierni z diecezji rzeszowskiej z nadzieją i ciekawością oczekują na nadchodzące zmiany. Wierzą, że nowi proboszczowie i wikariusze wniosą świeżość do parafialnego życia, a ich posługa przyczyni się do umocnienia wiary i więzi w społecznościach lokalnych. W parafiach, które otrzymają nowych administratorów, trwają przygotowania do powitania nowych duszpasterzy.

Wyzwania dla nowych administratorów

Objęcie nowych obowiązków to dla księży proboszczów i wikariuszy nie tylko zaszczyt, ale również ogromne wyzwanie. Muszą oni zmierzyć się z różnorodnymi oczekiwaniami wiernych, zorganizować życie parafialne na nowo, a także podejmować decyzje dotyczące bieżących potrzeb wspólnoty. Współpraca z lokalnymi społecznościami, organizacjami i władzami samorządowymi będzie kluczowym elementem ich pracy.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama