Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Absolutorium dla władz Powiatu Rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

Radni Powiatu Rzeszowskiego przyjęli na czwartkowej sesji (20 czerwca) sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2023 i udzielili absolutorium władzom Powiatu.
Absolutorium dla władz Powiatu Rzeszowskiego

Źródło: Powiat Rzeszowski

Miniony rok był rokiem o tyle niezwykłym dla rzeszowskiego samorządu powiatowego, że kierowało nim w tym czasie dwóch starostów i formalnie dwa Zarządy Powiatu. W październiku zeszłego roku dotychczasowy starosta Józef Jodłowski, piastujący swe stanowisko prawie 18 lat, został wybrany senatorem RP, w związku z czym konieczne były wybory nowego Zarządu Powiatu. Kolejnym starostą, pełniącym funkcję aż do tegorocznych wyborów samorządowych, był Marek Sitarz.

Zarówno biegły rewident, jak i również komisja rewizyjna i Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniły wykonanie budżetu, zaś radni powiatowi jednogłośnie przyjęli sprawozdanie i udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu za rok 2023. Obecny starosta Krzysztof Jarosz podziękował za pracę swym poprzednikom, którzy realizowali zadania Powiatu w 2023 roku, za ich zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności.

– Absolutorium za zeszły rok to również zielone światło dla obecnego zarządu, który będzie konsekwentnie realizował i kontynuował działania podejmowane przez poprzedników. Jeszcze raz deklaruję, najważniejsze dla mnie i moich współpracowników są praca, porozumienie, współpraca – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Obecnemu staroście wtórował jeden z jego poprzedników, dzisiaj senator, Józef Jodłowski.

– Pragnę podziękować całej załodze samorządu powiatowego i podległych jednostek. Nasza praca to praca zespołowa. Cieszę się, że została doceniona i że dokonania władz powiatu znajdują zrozumienie i poparcie. Widać, że nasz region się rozwija. Rok 2023 był trudny, ale realizowaliśmy i kończyliśmy wiele inwestycji potrzebnych do polepszenia poziomu życia mieszkańców. To się udało. Życzę swemu następcy owocnej pracy na rzecz powiatu i deklaruję wszechstronne wsparcie – mówił senator Józef Jodłowski.

W ubiegłym roku Rada Powiatu Rzeszowskiego obradowała na 13 sesjach i podjęła 103 uchwały. Komisje Rady odbyły łącznie 32 posiedzenia. Zarząd Powiatu Rzeszowskiego podjął 584 uchwały na 51 posiedzeniach. Starosta Rzeszowski wydał 63 zarządzenia w zakresie wewnętrznej organizacji Starostwa i jako organ administracji publicznej w zakresie swych ustawowych kompetencji.

W 2023 roku wydatki Powiatu Rzeszowskiego wyniosły 286 milionów złotych. Ponad 113 milionów złotych, czyli 40 procent budżetu, pochłonęły wydatki majątkowe, przeznaczone głównie na tworzenie infrastruktury transportowej i społecznej. Zadłużenie Powiatu jest na niskim poziomie i wynosi nieco ponad 5 procent dochodów, w zeszłym roku nie zaciągano kolejnych zobowiązań.

W ubiegłym roku nadal bardzo dużą część budżetu Powiatu pochłaniały inwestycje, zwłaszcza drogowe. Największymi były, zakończone w połowie roku, prace przy łączniku autostrady A4 na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła Rzeszów-Północ oraz budowa łącznika drogi ekspresowej S-19 na odcinku od węzła Rzeszów–Południe do drogi krajowej. Obydwie inwestycje kosztowały łącznie ok. 70 milionów złotych. Wiele uwagi poświęcono poprawie bezpieczeństwa drogowego. Powstały kilometry nowych chodników, trwały przebudowy kolejnych odcinków dróg powiatowych.

– Od samorządu terytorialnego wymaga się obecnie już nie tylko zaspokajania bieżących potrzeb mieszkańców, ale przejęcia roli podmiotu kreującego warunki kompleksowego rozwoju, rozwiązywania złożonych problemów społecznych i efektywnego dostarczania najwyższej jakości usług publicznych. Obecny Zarząd Powiatu zamierza konsekwentnie dążyć do tego, by Powiat Rzeszowski był obszarem nowoczesnej gospodarki, generującym miejsca pracy i oferującym mieszkańcom sprzyjające warunki do życia. Tym celom służyć będzie sprawne zarządzanie oparte na zasadzie partycypacji społecznej, która jest ważnym aspektem funkcjonowania władzy publicznej.- podsumował starosta Krzysztof Jarosz.

W czasie czwartkowej sesji radni powiatowi wysłuchali m.in. sprawozdań o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu, stanie bezrobocia, zasobach pomocy społecznej oraz o współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przyjęto również uchwały m.in. w sprawie przyjęcia Powiatowego programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową oraz Powiatowego programu systemu i rozwoju pieczy zastępczej w Powiecie Rzeszowskim na lata 2024-2026.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama