Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Rzeszów. Szpetne reklamy w końcu znikną z przestrzeni miejskiej? Trwają prace nad uchwałą krajobrazową

Podziel się
Oceń

Centrum Rzeszowa wkrótce ma stać się miejscem bardziej uporządkowanym i estetycznym, dzięki nowym regulacjom dotyczącym reklam. Władze miasta przygotowały projekt tzw. uchwały krajobrazowej, która ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie zasad dotyczących umieszczania szyldów oraz tablic reklamowych.
Rzeszów. Szpetne reklamy w końcu znikną z przestrzeni miejskiej? Trwają prace nad uchwałą krajobrazową
Szpecące reklamy są zmorą Rzeszowa.

Źródło: Googe Maps

Bilbordy reklamowe stawiane gdzie popadnie, szpecące banery firm i instytucji i tandetne szyldy, montowane na budynkach i ich okolicach - to wkrótce ma się zmienić. Miasto wróciło do stworzenia tzw. uchwały krajobrazowej, która ma uregulować zasady umieszczania reklam. 

Projekt uchwały krajobrazowej zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące liczby, gabarytów oraz standardów jakościowych szyldów, które mogą być umieszczane na budynkach i ogrodzeniach. 

W pierwszej kolejności miasto postanowiło zająć się centrum miasta, nazywając ją "strefą centralną", która obejmuje: od zachodu i od północy granicą terenu kolejowego, od południa alejami: Batalionów Chłopskich  i Powstańców Warszawy, od wschodu: ul. Gen. K. Dworaka, ul. Mjr W. Kopisto, al. T. Rejtana i ul. Podwisłocze oraz okolice przy głównych arteriach Rzeszowa, obejmujące ul. Lwowską, al. Gen. Wł. Sikorskiego, ul. Podkarpacką, ul. 9 Dywizji Piechoty, ul. Krakowską, ul. Warszawską, ul. Lubelską, ul. Marszałkowską, tereny przy drodze ekspresowej S19, ul. Rzecha, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, lal. Armii Krajowej, al. Powstańców Warszawy, al. Batalionów Chłopskich, al. Wincentego Witosa, al. Gen L. Okulickiego, al. Wyzwolenia, al. T. Rejtana. al. Piłsudskiego, ul. R. Krogulskiego, ul. J. Niemirskiego i al. Niepodległości.

- Chcemy, żeby rzeszowianom żyło się lepiej, a otaczająca ich przestrzeń miejska była uporządkowana - argumentuje projekt uchwały Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Nie jest to nowe rozwiązanie. Wiele samorządów w Polsce wprowadziło już identyczne schematy - dodaje. 

O szpecących reklamach w przestrzeni miejskiej niejednokrotnie alarmowali społecznicy, zrzeszeni w Rzeszowskim Adblocku - stop reklamozie.

Oto najważniejsze zasady:

Liczba szyldów
 • Każdy podmiot prowadzący działalność w danej nieruchomości może umieścić jeden szyld podstawowy lub semaforowy na elewacji budynku.
 • Dodatkowy szyld jest dozwolony dla lokali posiadających witryny lub wejścia na co najmniej dwóch elewacjach.
 • Jeden szyld wizytówkowy może być umieszczony przy wejściu do budynku dla podmiotów, które nie posiadają bezpośredniego wejścia z zewnątrz.
Lokalizacja i standardy
 • Szyldy muszą być umieszczane w odległości nie mniejszej niż 0,10 m od detali architektonicznych, otworów okiennych, bram oraz podcieni.
 • Zakazuje się lokalizowania szyldów na balustradach balkonów, schodów oraz tarasów.
Wielkość banerów i szyldów
 • Szyld semaforowy nie może przekraczać szerokości 1 m, a jego dolna krawędź musi znajdować się na wysokości co najmniej 2,5 m od poziomu terenu.
 • Szyld dominujący, umieszczany powyżej okapu lub attyki, może być zainstalowany wyłącznie na budynkach o wysokości co najmniej 12 m, przy czym jego wysokość nie może przekraczać określonych limitów.
Materiał i estetyka
 • W centralnej strefie miasta szyldy muszą być wykonane z trwałych materiałów, takich jak beton, metal, drewno, szkło, kamień czy ceramika.
 • Poza centralną strefą dopuszczone są także inne materiały, w tym tworzywa sztuczne i ich kompozyty.

Zasady Dotyczące Tablic Reklamowych

Projekt uchwały wprowadza także restrykcje dotyczące umieszczania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych nie będących szyldami. Główne założenia to:

Zakazy
 • Zakazuje się sytuowania reklam na terenach zieleni miejskiej, obszarach objętych ochroną przyrody, cmentarzach oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
 • Reklamy nie mogą ograniczać ruchu pieszego i rowerowego ani zasłaniać okien, drzwi czy bram.
Lokalizacja i gabaryty
 • Odległość od pomników i miejsc pamięci nie może być mniejsza niż 30 m.
 • W centralnej strefie miasta reklamy w witrynach sklepowych mogą zajmować maksymalnie 20% powierzchni witryny.

Konsultacje Społeczne

Projekt uchwały jest obecnie przedmiotem wyłożenia publicznego. Mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje do projektu, co pozwoli na ewentualne modyfikacje przed jego ostatecznym uchwaleniem. Celem wprowadzenia nowych zasad jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej oraz zachowanie spójności wizualnej centrum miasta, co ma pozytywnie wpłynąć na jego wizerunek.

Nowe przepisy dotyczące reklam w centrum Rzeszowa mają na celu uporządkowanie przestrzeni miejskiej oraz poprawę estetyki miasta. Dzięki szczegółowym regulacjom i jasno określonym zasadom, przedsiębiorcy będą mogli lepiej dostosować swoje reklamy do otoczenia, co przyczyni się do stworzenia harmonijnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama