Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Trudna sytuacja w PKP CARGO. Interpelacja posła Adama Dziedzica z PSL

Podziel się
Oceń

PKP CARGO, jeden z kluczowych graczy na rynku transportu kolejowego w Polsce, znajduje się w poważnym kryzysie finansowym i operacyjnym. Złożony 27 czerwca 2024 roku wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest ostatnią próbą ratowania spółki przed upadłością. Poseł Adam Dziedzic z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) wystosował w tej sprawie interpelację do Ministra Infrastruktury, domagając się wyjaśnień na temat przyczyn obecnej sytuacji i planów naprawczych.
Trudna sytuacja w PKP CARGO. Interpelacja posła Adama Dziedzica z PSL

Źródło: Wikimedia

Od debiutu giełdowego PKP CARGO, spółka straciła prawie 80 proc. swojej wartości. Zarząd spółki alarmuje, że sytuacja finansowa jest dramatyczna: zadłużenie i koszty osiągnęły rekordowe poziomy, podczas gdy przychody i udziały w rynku spadły do najniższych wartości w historii. Przez ostatnie lata, PKP CARGO borykało się z malejącymi zyskami oraz rosnącą konkurencją, co dodatkowo pogłębiało kryzys.

Proces sanacyjny jako ostatnia deska ratunku

Wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, złożony w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, ma na celu uzdrowienie spółki. Proces ten, będący alternatywą dla upadłości, ma umożliwić PKP CARGO kontynuowanie działalności operacyjnej, zapewnienie płynności finansowej oraz zachowanie jak największej liczby miejsc pracy. Zarząd spółki liczy, że pod nadzorem sądu możliwe będzie osiągnięcie pozytywnych wyników zarówno dla wierzycieli, jak i dla pracowników oraz akcjonariuszy.

Zwolnienia grupowe i dalsze cięcia kosztów

Kolejne informacje przekazane przez Zarząd PKP CARGO dotyczą planów przeprowadzenia zwolnień grupowych. Na podstawie Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwolnienia mają objąć zarówno Zakłady, jak i Centralę spółki. Jest to krok mający na celu dalszą redukcję kosztów i dostosowanie struktury zatrudnienia do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych firmy.

Interpelacja posła PSL Adama Dziedzica

W obliczu trudnej sytuacji PKP CARGO, poseł Adam Dziedzic z PSL skierował do Ministra Infrastruktury szereg pytań dotyczących działań Zarządu spółki oraz decyzji, które doprowadziły do obecnego kryzysu. W swojej interpelacji poseł Dziedzic pyta m.in. o przyczyny spadku przychodów, decyzje dotyczące porzucania kontraktów na rzecz realizacji rządowych zleceń, a także o szczegółowe dane finansowe spółki za ostatnie lata.

- Czy w roku 2022 podjęto decyzję o porzuceniu kontraktów ze względu na realizację rządowego zlecenia dotyczącego transportu węgla? - pyta poseł Adam Dziedzic. 

Parlamentarzysta domaga się wyjaśnień, czy była to autonomiczna decyzja Zarządu, czy też wynikała z nacisków zewnętrznych. 

Ponadto interpelacja posła Dziedzica obejmuje pytania o konkretne dane finansowe, takie jak przychody spółki w latach 2018-2023 oraz udział PKP CARGO w rynku mierzony pracą przewozową w I kwartale 2024 roku i w całym roku 2023.

Sytuacja PKP CARGO jest bezprecedensowo trudna. Zarząd spółki stara się ratować ją przed upadłością poprzez otwarcie postępowania sanacyjnego i wdrażanie planów restrukturyzacyjnych, w tym zwolnień grupowych. 

Interpelacja posła Adama Dziedzica z PSL ma na celu uzyskanie pełniejszego obrazu przyczyn kryzysu i działań naprawczych podejmowanych przez Zarząd. Odpowiedzi na pytania postawione przez posła mogą rzucić nowe światło na zaniedbania i decyzje, które doprowadziły do obecnej sytuacji PKP CARGO.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama