Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów przekroczył 200 tys. mieszkańców! Prezydent powołał czwartego zastępcę!

Podziel się
Oceń

212 805 - tyle osób mieszka w Rzeszowie! Dane te podano na podstawie ilości zużycia wody. Dzięki temu, że Rzeszów przekroczył magiczną liczbę 200 tys. mieszkańców. W środę 17 lipca Konrad Fijołek mianował swojego czwartego zastępcę. Jest to dotychczasowa pełnomocnik prezydenta, Krystyna Stachowska, która odpowiada za edukację, kulturę i pomoc społeczną.
Krystyna Stachowska

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Wśród jednostek, które nadzoruje K. Stachowska, są m.in.: żłobki, przedszkola i szkoły, Rzeszowski Dom Kultury, Teatr Maska, Galeria BWA, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Dobranocek, Społeczna Rada kultury, Rada Kobiet, miejski program in-vitro, NGO, Seniorzy, MOPS, DPS-y. Poza tym wiceprezydent Stachowska będzie nadzorować wydarzenia kulturalne.

W poprzedniej kadencji Krystyna Stachowska była pierwszym zastępcą prezydenta. Jeszcze wcześniej zasiadała w Radzie Rzeszowa, gdzie trafiła jako radna wybrana z Matysówki (wtedy gmina Tyczyn), w związku z włączeniem tej miejscowości do stolicy Podkarpacia. Była też członkinią klubu radnych Rozwój Rzeszowa. 

W karierze zawodowej była przedsiębiorcą, współpracowała m.in. z firmą ubezpieczeniową Aviva. Zajmowała się również obrotem nieruchomościami. W pierwszej kampanii wyborczej Konrada Fijołka (2021 r.) była pełnomocnikiem finansowym jego sztabu wyborczego.  

W wyborach samorządowych w 2024 roku bez powodzenia kandydowała na radną Miasta Rzeszowa. Znana jest z intensywnej, skrupulatnej pracy. Biuro wiceprezydent Krystyny Stachowskiej znajduje się na II piętrze rzeszowskiego Ratusza.

 

Rzeszów ma ponad 200 tys. mieszkańców na podstawie... zużycia wody

Zarządzenie prezydenta Rzeszowa z dnia 17 lipca br. oparte jest na podstawie art.  26a., który mów, iż prezydent, "powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę. Liczba zastępców nie może być większa niż czterech w gminach powyżej 200 000 mieszkańców" — czytamy w ustawie o samorządzie gminnym.

— Polskie prawo w jasny sposób nie reguluje, jak określa się liczbę mieszkańców — mówi nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Gernand  dowodzi, że w Rzeszowie jak i w innych miastach wielu faktycznych mieszkańców zaniedbuje obowiązek meldunkowy. 

Za brak meldunku nie ma już bowiem żadnych sankcji. Wiedzą o tym włodarze, dlatego wiele miast w Polsce, w tym Rzeszów, co roku organizuje konkursy meldunkowe, jednak te działania na niewiele się zdają. W Rzeszowie od lat zameldowanych jest nieco ponad 197 tys. mieszkańców. Do "magicznych 200 tys." brakuje niewiele. 

Dlatego podjęto wcale nie nowy pomysł. Urzędnicy magistratu zastosowali specjalny algorytm korelujący ilość zużytej wody z faktyczną liczbą mieszkańców. Z wyliczeń, których na chwile pisania tego tekstu jeszcze nie znamy, wyszło, że w Rzeszowie mieszka ponad 200 tys. osób. — Biorąc pod uwagę to wyliczenie, prezydent miał prawo powołać czwartego zastępcę — kwituje Gernard.

Z wyliczeń MPWiK wynika, że w 2022 roku w Rzeszowie mieszkało 207 949 mieszkańców, w 2023 roku – 210 654 mieszkańców, a od stycznia do kwietnia 2024 roku – 212 805 mieszkańców. Pytamy o rozliczenie miesięczne. Gernand rozkłada ręce, twierdzi, że tak dokładnych danych nie uzyskał, ale podkreśla, że tegoroczne wyliczenie obejmuje dane od stycznia do kwietnia, odpada zatem podlewanie ogródków, czy napełnianie basenów. — W Rzeszowie realnie mieszka 212 805 osób — podkreśla urzędnik. 

Pytamy o powody powołania czwartego zastępcy, mówi: - Rzeszowowi przybywa obowiązków, jest to związane z sąsiedztwem, z takim, a nie innym położeniem — mówi urzędnik. — Dlatego też potrzebne było powiększenie liczby zastępców, którzy będą pełnić określone role — podkreśla.


Napisz komentarz

Komentarze

DTustka 30.01.2025 05:44
od kiedy to liczy się ludność na podstawie zużycia wody .. idąc tym tropem, warszawa ma ponad 2 miliny mieszkańców, na podstawie ilości śmieci ...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama