Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Historyczny Piknik w Zagórzu. Dowiedz się więcej o Konfederacji Barskiej [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Zagórz jest jednym z niewielu miejsc w Polsce promujących historię Konfederacji Barskiej. Zobacz zdjęcia z wydarzenia!

Położony obok Sanoka Zagórz, do niedawna był tylko przystankiem na drodze w Bieszczady. Teraz, po remoncie klasztoru Karmelitów Bosych turystyka w tym miejscu zyskała nowe życie. Ruiny są teraz nie tylko miejscem promującym miasteczko, ale także miejscem organizacji imprez. Jedną z nich jest coroczny piknik historyczny o nazwie ''Na Wzgórzu Klasztornym w czasach Konfederacji Barskiej''. 

Podczas tegorocznego pikniku mieliśmy okazję bliżej poznać Konfederację Barską. Na miejsce przyjechali nie tylko mieszkańcy z okolic, Zagórz gościł także turystów z Czech, którzy podczas wydarzenia prezentowali pokazy jazdy konnej. W czasie pikniku każdy uczestnik mógł podejść do każdego obozowiska, aby lepiej zapoznać się z historią. Obozowiska przedstawiały repliki broni, takiej jak: zachodnioeuropejskiej broni białej, staropolskiej broni białej, muszkietów czarnoprochowych. 

FOTORELACJA:

Na pikniku pokazano również moc broni. Przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych prezentowali wystrzał z armaty, wystrzały z pistoletów, jazdę konną połączoną z wystrzałem z broni do celu oraz jazdę konną z prezentacją szabli. Nie zapomniano także o dzieciach, które pomiędzy prezentacją dziejów Konfederacji Barskiej mogły razem z prowadzącymi wydarzenie uczestniczyć w walce na zabawkowe szable i nauczyć się podstaw szermierki.

Prowadzący wydarzenia zachęcali uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu. Dzieci mogli mieć czynny udział w odpalaniu armaty, pomagając w zbieraniu trawy, służącej do jej efektywnego odpalenia. 

Na pikniku nie zabrakło także informacji o ubiorze Konfederatów. Dokładnie opisano cechy odzieży i obuwia ówczesnej szlachty. Szczególny nacisk położono na opis szabli. - Szabla za czasów Augusta była rozmaita. Szabla prosta, czarna na rzemiennych paskach. Ta pospolita szabla była zawsze w szlachcie ubogiej. Nie tylko między drobną szlachtą, ale też pomiędzy najmożniejszymi, szabla przechodziła od ojca do syna, od dziadka do wnuka, w sukcesji pomiędzy najdroższymi klejnotami w rodzinie. Czarna szabla używana była we wszystkich okolicznościach, w których spodziewano się ''rąbaniny'. - Mówi prowadzący rekonstrukcję.

W późniejszych godzinach odbyła się inscenizacja poetycka o kulcie Maryi Panny w polskiej kulturze rycerskiej i szlacheckiej. Na końcu widzowie mogli zobaczyć Teatr Ognia ''Bohema'' w spektaklu ''My Słowianie''

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z całego wydarzenia i do uczestnictwa w kolejnych edycjach!

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama