Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Historyczny Piknik w Zagórzu. Dowiedz się więcej o Konfederacji Barskiej [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Zagórz jest jednym z niewielu miejsc w Polsce promujących historię Konfederacji Barskiej. Zobacz zdjęcia z wydarzenia!

Położony obok Sanoka Zagórz, do niedawna był tylko przystankiem na drodze w Bieszczady. Teraz, po remoncie klasztoru Karmelitów Bosych turystyka w tym miejscu zyskała nowe życie. Ruiny są teraz nie tylko miejscem promującym miasteczko, ale także miejscem organizacji imprez. Jedną z nich jest coroczny piknik historyczny o nazwie ''Na Wzgórzu Klasztornym w czasach Konfederacji Barskiej''. 

Podczas tegorocznego pikniku mieliśmy okazję bliżej poznać Konfederację Barską. Na miejsce przyjechali nie tylko mieszkańcy z okolic, Zagórz gościł także turystów z Czech, którzy podczas wydarzenia prezentowali pokazy jazdy konnej. W czasie pikniku każdy uczestnik mógł podejść do każdego obozowiska, aby lepiej zapoznać się z historią. Obozowiska przedstawiały repliki broni, takiej jak: zachodnioeuropejskiej broni białej, staropolskiej broni białej, muszkietów czarnoprochowych. 

FOTORELACJA:

Na pikniku pokazano również moc broni. Przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych prezentowali wystrzał z armaty, wystrzały z pistoletów, jazdę konną połączoną z wystrzałem z broni do celu oraz jazdę konną z prezentacją szabli. Nie zapomniano także o dzieciach, które pomiędzy prezentacją dziejów Konfederacji Barskiej mogły razem z prowadzącymi wydarzenie uczestniczyć w walce na zabawkowe szable i nauczyć się podstaw szermierki.

Prowadzący wydarzenia zachęcali uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu. Dzieci mogli mieć czynny udział w odpalaniu armaty, pomagając w zbieraniu trawy, służącej do jej efektywnego odpalenia. 

Na pikniku nie zabrakło także informacji o ubiorze Konfederatów. Dokładnie opisano cechy odzieży i obuwia ówczesnej szlachty. Szczególny nacisk położono na opis szabli. - Szabla za czasów Augusta była rozmaita. Szabla prosta, czarna na rzemiennych paskach. Ta pospolita szabla była zawsze w szlachcie ubogiej. Nie tylko między drobną szlachtą, ale też pomiędzy najmożniejszymi, szabla przechodziła od ojca do syna, od dziadka do wnuka, w sukcesji pomiędzy najdroższymi klejnotami w rodzinie. Czarna szabla używana była we wszystkich okolicznościach, w których spodziewano się ''rąbaniny'. - Mówi prowadzący rekonstrukcję.

W późniejszych godzinach odbyła się inscenizacja poetycka o kulcie Maryi Panny w polskiej kulturze rycerskiej i szlacheckiej. Na końcu widzowie mogli zobaczyć Teatr Ognia ''Bohema'' w spektaklu ''My Słowianie''

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z całego wydarzenia i do uczestnictwa w kolejnych edycjach!

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama