Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

300 plus. Rodzice alarmują: ZUS wypłaca pieniądze na tylko jedno dziecko!

Podziel się
Oceń

Od 1 lipca rodzice lub opiekunowie dzieci w wieku szkolnym do 20 roku życia mogą wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną. ZUS, który rozpatruje wnioski i wypłaca świadczenia, wysyła przelewy na jedno dziecko, a pozostali muszą czekać. Dlaczego?
300 plus. Rodzice alarmują: ZUS wypłaca pieniądze na tylko jedno dziecko!

Źródło: ZUS

Rozmawiamy jedną z matek, pani Joanną, która już w pierwszy dzień lipca złożyła wniosek o wyprawkę szkolną dla swoich trzech synów. - 23 lipca otrzymałam przelew tylko na jednego syna, a dla dwóch pozostałych na PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przyp. redakcja) widnieje zapis, że ich prawo do świadczenia jest w trakcie weryfikacji - mówi zaniepokojona. - Zawsze było tak, że wypłacane były pieniądze dla wszystkich synów w ten sam dzień - dodaje. 

"Czy w ZUS-ie brakuje pieniędzy?"

Inna z kobiet zastanawia się, czy takie działania nie są związane ze zmianą władzy (rządy Koalicji 15. października - przyp. redakcja). - Czy w ZUS-ie brakuje pieniędzy na wypłaty? - zastanawia się pani Anna, matka 13-letniego Jakuba i 11-letniej Mai. Ona też już 1 lipca wnioskowała o świadczenie "Dobry Start". 

- Tydzień temu dostałam pieniądze tylko na córkę. A co z moim synem? - zastanawia się. - Sprawdzałam na licznych grupach na Facebooku i wiele rodziców zauważyło ten problem - zauważa. Jedni dostali już kolejne decyzje oraz zaplanowano im przelewy na najbliższe dni, inni wciąż widzą komunikat "w trakcie weryfikacji". 

Dlaczego zatem ZUS rozdziela wypłaty?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Wojciecha Dyląga, regionalnego rzecznika ZUS w województwie podkarpackim. - Świadczenie jest przyznawane i wypłacane indywidualnie na każde dziecko po PESEL-u, a nie łącznie rozpatrywany jeden wniosek na kilkoro dzieci. Tak zawsze było od początku, czyli  od 2021 roku - twierdzi. 

Z tymi słowami nie zgadzają się nasze rozmówczyni. 

- Od samego początku, kiedy rozpatrywano wniosek, czyniono to od razu na wszystkie dzieci i wtedy ustalany był dzień łącznej wypłaty (świadczenia - przyp. redakcja) - mówi pani Joanna. To samo potwierdza nam mama Kuby i Mai, pokazując archiwalne decyzje i daty wypłat. 

- Widocznie te osoby, w poprzednich latach miały wypłacone świadczenia w tej samej dacie, a teraz wypadły różne daty - tłumaczy Dylag i dodaje, że: "Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na portalu PUE o przyznaniu świadczenia dobry start na dziecko. Informacja ta jest przekazywana oddzielnie dla każdego dziecka wskazanego na wniosku", uspokajając, że wszyscy uprawnieni otrzymają przelewy w przewidzianych w ustawie terminach. 

- Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku - przekazuje Wojciech Dyląg. 

Zasady programu 300 plus

Aby złożyć wniosek, należy dokładnie wypełnić formularz, podając m.in. prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta bankowego. Najprostszym sposobem na złożenie wniosku jest skorzystanie z aplikacji mZUS, dostępnej bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store. Aplikację należy połączyć z profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Alternatywnie, wniosek można złożyć poprzez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama