Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Tusk chce oddać Ukrainie Podkarpacie i Lubelszczyznę? Uwaga na fake news!

Podziel się
Oceń

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiła się fałszywa informacja sugerująca, że Polska powinna oddać Ukrainie województwa Podkarpackie i Lubelskie w ramach rekompensaty za stracone przez nią ziemie w wyniku wojny z Rosją. Jest to przykład fake news, który ma na celu wywołanie niepotrzebnych napięć i kontrowersji między Polską a Ukrainą.
Tusk chce oddać Ukrainie Podkarpacie i Lubelszczyznę? Uwaga na fake news!

Źródło: screen platforma X.com

Fałszywe informacje, takie jak te dotyczące rzekomej potrzeby przekazania polskich terytoriów Ukrainie, są często tworzone i rozpowszechniane w celu wywołania zamieszania i dezinformacji. Tego typu treści mogą być częścią szerszej kampanii mającej na celu osłabienie relacji między państwami oraz wzbudzenie nieufności w społeczeństwie.

Tak też jest w tym przypadku. Na platformie X (dawny Twitter) pojawił się wpis, adnotowany nazwiskiem premiera Donalda Tuska. Mało znający się w Internecie użytkownicy nie potrafią dostrzec, że konto jest fałszywe. Świadczy o tym nick: "DiabelRokita666". 

Autor fake newsa posługuje się - w celu uwierzytelnienia prawdziwości swojej tezy - wizerunkiem Donalda Tuska oraz oficjalnym adresem strony internetowej Kancelarii Premiera. 

Wspólna historia i współczesna współpraca

Polska i Ukraina mają skomplikowaną, ale i bogatą historię wzajemnych relacji. Oba kraje przez wiele lat współpracowały w różnych dziedzinach, w tym polityce, gospodarce i kulturze. Współczesne relacje polsko-ukraińskie są szczególnie silne w obliczu wspólnych wyzwań, takich jak agresja Rosji na Ukrainę. Polska od początku konfliktu aktywnie wspiera Ukrainę, udzielając pomocy humanitarnej, militarnej oraz dyplomatycznej.

Takie treści bezapelacyjnie są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję, wobec Polski i Ukrainy. 

screen platfroma X.com

Ważność krytycznego myślenia

W dobie mediów społecznościowych i powszechnego dostępu do informacji, ważne jest, aby użytkownicy Internetu zachowali krytyczne podejście do napotykanych treści. Weryfikacja źródeł informacji oraz korzystanie z wiarygodnych i renomowanych mediów to kluczowe elementy przeciwdziałania dezinformacji.

Polskie i ukraińskie władze wielokrotnie podkreślały, że nie ma żadnych planów ani rozmów dotyczących zmiany granic między obu państwami. Wszelkie spekulacje na ten temat są nieprawdziwe i szkodliwe. Zarówno Polska, jak i Ukraina skupiają się na wzajemnym wsparciu i współpracy w obliczu wspólnych wyzwań.

W działaniach informacyjnych wymierzonych w Polskę widać próbę wykorzystania mediów do destabilizowania sytuacji społecznej. Pojawiają się fake newsy, często opatrzone sensacyjnymi tytułami, których celem jest sianie niepokoju i promowanie fałszywych informacji. Takie działania są obliczone na wywarcie konkretnych reakcji społecznych, a także na podważanie wiarygodności instytucji państwowych oraz informacji podawanych w mediach.


Napisz komentarz

Komentarze

Polonus 14.08.2024 13:43
To nie fake news, o nie! Po cichu, w białych rękawiczkach i obudzimy się w państwie Bnaderowskim!

Iwa 08.08.2024 20:42
Kto w takie brednie wierzy, bo PiS- owcy nie!? Tusk to Narcyz, nie umie rządzić, ale idiotą nie jest, potrafi zręcznie manipulować... Takie wrzutki, to chyba tylko po to, żeby nienormalnych rozruszać jeszcze bardziej... Ukraińcy pewnie by chcieli, ale od naszej granicy won i tutaj wszyscy Polacy są zgodni.

wyborca 09.08.2024 14:12
własnie dla Pisowców to woda na młyn

Chłopek roztropek 08.08.2024 12:10
W każdym kłamstwie jest odrobina ziarnka prawdy ...A Ukraińców wspieramy z naszej krwawicy z naszych pieniędzy a jak się już nieda okraść Polaków to się im zawyża ranki i jest zgodnie z prawem .tfuu UE i eu

Tadeusz 08.08.2024 09:51
Z pewnością jest ściema. Jednak prawda jest taka, że Ukraińcy, a w szczególności organizacje banderowskie wysuwają roszczenia do ziem polskich aż po Wisłokę. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to zachęcam do zapoznania się z treścią hymnu banderowców. Biała woda to Wisłoka. Jest to przemilczane, żeby nie wywoływać napięć, ale prawda powinna być ujawniona, żeby ludzie mieli tego świadomość. Z Ukraińcami należy się przyjaźnić, podobnie jak z innymi sąsiadami, jednak trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania tak jak to robią kierowcy wobec innych użytkowników ruchu.

Ra 07.08.2024 02:48
Tak tak głupota nie idzie w parze z rozumem Trzeba naprawdę naprawdę bezmózgowiem by powielać takie bzdury

Jaxon 06.08.2024 17:24
Dlaczego jakiś de bił powiela głupoty? Wygląda to na opinię jakiegoś prymitywnego wyznawcę PiSuara.

autor 06.08.2024 15:38
Już widzę jak tv republika publikuje ten materiał ze swoim komentarzem. Jeżeli tak się stanie to KRRiT powinna odebrać koncesję gdyż ten fake news może doprowadzić do niepokojów na tych terenach. Służby do roboty.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama