Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Nowa nazwa ulicy na wniosek mieszkańców osiedla Przybyszówka

Podziel się
Oceń

Jedna z ulic na rzeszowskim osiedlu Przybyszówka będzie nosiła imię ks. Stanisława Sznajdera. Przebiega ona od ul. Krakowskiej w kierunku południowym. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni 27 sierpnia, na X sesji rady.
Nowa nazwa ulicy na wniosek mieszkańców osiedla Przybyszówka

Źródło: grafika: opr. UM Rzeszowa

Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy ks. Stanisława Sznajdera zwróciła się Rada Osiedla Przybyszówka. Wniosek został poparty pisemnie przez 254 mieszkańców. Parafia św. Mikołaja w Rzeszowie, która jest właścicielem działek, wyraziła zgodę na nadanie ulicy powyższej nazwy. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego na posiedzeniu 19 czerwca 2024r. zaopiniowała pozytywnie wniosek Rady Osiedla Przybyszówka.

Ks. Stanisław Sznajder (1942-2020) urodził się w Komborni, uczęszczał do LO w Krośnie, później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1969 r. W latach 1969-1985 pełnił funkcję wikariusza w parafiach: Szebnie, Kraczkowej, Jarosławiu, Sanoku, Przybyszówce. 

Następnie był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Rzeszowie. Ks. Stanisław Sznajder posługiwał w tej - największej i integralnie związanej z obecnym osiedlem Przybyszówka – parafii jako proboszcz, przez 27 lat (1985-2012). To wtedy oprócz posługi duszpasterskiej zainicjował i zrealizował wiele zadań, które nadal służą mieszkańcom zarówno parafii, jak i osiedla. To on rozbudował kościół św. Mikołaja w Przybyszówce, wybudował przy nim dom parafialny, jak i przedszkole – ochronkę. To dzięki niemu w świątyni są nowe dzwony i witraże. To ks. Sznajderowi mieszkańcy zawdzięczają nowy kościół m.in. na Pustkach (obecnie ul. Słoneczny Stok). To dzięki niemu wykonano parkingi przy kościołach i przy cmentarzu na ul. Krakowskiej, a także ogólnodostępne boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. 

Tym wszystkim kapłan zapracował sobie na powszechny szacunek i uznanie, co mieszkańcy chcieli upamiętnić nadaniem jego imienia ulicy. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama