Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

We wrześniu OFF Rzeszów, czyli przegląd najlepszych spektakli artystów niezależnych

Podziel się
Oceń

Sześć najlepszych zdaniem komisji konkursowej spektakli artystów niezależnych z całego kraju powstałych w latach 2020-2024 będzie można obejrzeć we wrześniu w Rzeszowie na festiwalu OFF Rzeszów. Po każdym spektaklu odbywać się będą rozmowy z twórcami.
We wrześniu OFF Rzeszów, czyli przegląd najlepszych spektakli artystów niezależnych

Źródło: mat. Organizatorów

OFF Rzeszów to projekt Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. To program finansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Jak przypomniała Marta Fortowska, sekretarz literacka rzeszowskiego teatru, OFF Rzeszów to festiwal, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu OFF Rzeszów, która odbędzie się od 14 do 18 września, widzowie będą mieli okazję obejrzeć sześć najlepszych, zdaniem komisji konkursowej, spektakli z całego kraju, które powstały w latach 2020-2024.

Festiwal otworzy spektakl „Modlitwa pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem Samej Siebie”, który zaprezentuje kolektyw PPLVerse.

„Jest to rodzaj eseju scenicznego, skupiającego się na zagadnieniach wiary, tożsamości, płci, queerowości i seksualności” – przekazała Fortowska.

Podczas kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność będzie mogła oklaskiwać Henryka Mazurkiewicza, Katyę Egorovą, Tati Lemeshevą w spektaklu „Niesamowita Słowiańszczyzna”, którzy są także twórcami przedstawienia. To troje młodych ludzi: Białorusin Henryk Mazurkiewicz, Rosjanka Katya Egorova i Ukrainka Tati Lemesheva.

Jak sami mówią o spektaklu, jest to autorska i osobista inicjatywa wynikająca z głębokiej potrzeby wyrażenia swojego zdania o sobie i o nas, czyli o Słowianach. To opowieść na temat tego, co dzieje się „tu i teraz”, ale które ma swoje „przed”, swoje korzenie i przesłanki.

Przedstawienie jest mozaiką scen, sytuacji, zwierzeń, nagrań, piosenek pozwalającą na interakcję z widownią i wprowadzającą „w samo sedno tego, co obecnie dzieje się między czterema naszymi narodami”.

„Dlatego chociaż zamierzamy +jechać po bandzie+, ani przez sekundę nie zapomnimy o przesłaniu, które każdy z nas pragnie przekazać dzięki temu nietypowemu przedsięwzięciu. Nawet jeśli będzie to tak proste, jak stwierdzenie, że trochę wstyd nie wiedzieć nic o swoim sąsiedzie, a mimo nienawiści do własnego rządu nadal można kochać swoją ojczyznę” – mówią artyści.

W programie tegorocznego OFF Rzeszów znalazł się jeszcze spektakl kolektywu Banachowicz Rybarczyk „Łoo! Matko!” będący scenicznym manifestem na temat macierzyństwa i kobiecości; spektakl poznańskiej Sceny Roboczej „Nasza racja”, który jest próbą złapania dystansu i zrozumienia źródła naszych nieporozumień i konfliktów, oraz muzodram Wojana Trockiego „Trzecia godzina gratis”. To opowieść o delikatnych aspektach codziennego życia, „które zmusza większość z nas do różnych form prostytucji”.

Na finał przeglądu widzowie zobaczą propozycję kolektywu Hertz Haus, laureata tegorocznego Festiwalu SzekspirOFF – „To bitch or not to bitch”, w którym twórcy wcielają się w postaci z Szekspirowskiego imaginarium, zapraszając widzów do kierowanego przez nich laboratorium, gdzie fizjologia spotyka filozofię.

Kuratorką festiwalu jest Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawczyni, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”.

Po każdym spektaklu odbywać się będą rozmowy z twórcami.

Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) do nabycia są w kasach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama