Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w nowej hali I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

W poniedziałek na Podkarpaciu ponad 287 tys. uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny. Jego wojewódzka inauguracja odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Uroczystość była połączona z otwarciem nowej, wartej prawie 13 mln zł, hali sportowej.
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w nowej hali I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie [ZDJĘCIA]
Więcej zdjęć w galerii. Link w treści artykułu.

Autor: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Stara hala w I LO wraz z przewiązką została wybudowana w latach 1960 – 61. Była to jedna z najstarszych sal sportowych w Rzeszowie. 

- Starania o budowę nowej sali gimnastycznej rozpoczęły się jeszcze za mojego poprzednika - dyrektora Ryszarda Kisiela – podkreślił Piotr Wanat, dyrektor I LO. - Rozważano wówczas różne koncepcje i pomysły. Temat budowy dojrzewał dość powoli. Nabrał przyspieszenia, kiedy odwiedził nas Prezydent Konrad Fijołek. Gdy zobaczył starą halę i piwnicę stwierdził: - Tu już nie ma na co czekać, trzeba budować.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTEGO ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO W RZESZOWIE: 

Dyrektor dziękował za bardzo sprawną realizację zadania. - Polegało ono najpierw na wyburzeniu starej sali (wiosną 2022 r.), następnie na budowie w bardzo trudno dostępnym miejscu nowego obiektu. Dziękuję za ciągłe wizyty wiceprezydentów i urzędników. Kłaniam się Wydziałowi Inwestycji i Edukacji za nadzór i wszelką pomoc, a co do wykonawcy była to przyjemność z Państwem współpracować.

Udana realizacja

Dzięki tej sprawnej współpracy I LO zyskało nowoczesny dwukondygnacyjny obiekt połączony dwoma korytarzami, dostosowany do potrzeb dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne, fotowoltaikę, z zielonym ogrodem na dachu. 

Na parterze zlokalizowano boisko wielofunkcyjne, na którym można grać w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i badmintona. Wymiary pola gry zaprojektowanego boiska głównego to 15,25 m x 23,80 m. Obok powstała widownia na 230 miejsc. Ten sam poziom uzupełniły m.in. pokój nauczycieli wychowania fizycznego, gabinet higienistki oraz sale zajęć indywidualnych. 

Poziom niżej są szatnie, sanitariaty, siłownia, sala treningowa. Nad łącznikiem z budynkiem szkoły zaprojektowano dodatkową klatkę schodową, która pozwoliła połączyć halę ze szkołą także na poziomie piętra.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek nie krył, że decyzja o budowie nowego obiektu przy I LO była niełatwa. - Bo to był trudny czas dla samorządów. Z jednej strony malały nam dochody, a z drugiej strony zderzaliśmy się z brutalną rzeczywistością inflacji, rosnących kosztów. Jednak ta sala, która pierwotnie miała kosztować 3 razy mniej, dzisiaj stoi – podkreślił. Jak dodał, dzięki odwadze: - I decyzjom, które podjęliśmy, mimo inflacji tak dużej, że koszt inwestycji z kilku milionów wzrósł do kilkunastu. To była jednak jedna z ważniejszych moich decyzji i najlepsza inwestycja. 

Prezydent podziękował wszystkim za zaangażowanie w budowę. - Cieszę się, że trafił nam się w przetargu znakomity wykonawca, który też jest absolwentem I LO, stąd serce i wielka praca włożona w przygotowanie tego budynku. Jestem winny podziękowanie kolejnemu waszemu absolwentowi, mojemu Zastępcy, obecnie Pełnomocnikowi Dariuszowi Urbanikowi, który zadbał o to, żeby ta trudna budowa powstała i przebiegła bez kłopotu. Dziękuję Pani Wiceprezydent Krystynie Stachowskiej z załogą edukacyjną, bo serce wkładali w to, aby przystosować budowę do tego, co w edukacji niezbędne, co należy na etapie budowy zmienić lub skorygować.

Hala na miarę czasów

- Młodzież rzeszowska zasługuje na to, by w normalnych, XXI-wiecznych warunkach się uczyć. Dostajecie fantastyczny fragment infrastruktury, on będzie sprzyjał waszej pełnej edukacji. Ta sala wam to gwarantuje – mówił do uczniów I LO Prezydent Konrad Fijołek.

- Wierzę, że nowoczesna infrastruktura, w której tak niezwykle odbija się historyczne dziedzictwo Rzeszowa – popijarski zespół klasztorny - przyczyni się do jeszcze większej aktywności fizycznej, dbania o zdrowie i będzie źródłem kolejnych imponujących sukcesów sportowych – wyraziła przekonanie wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. - Cieszę się, że I LO, gdzie tradycja łączy z nowoczesnością, jest gospodarzem tegorocznego wojewódzkiego rozpoczęcia roku szkolnego.

Podkarpacki Kurator Oświaty, Dorota Nowak-Maluchnik złożyła społeczności szkolnej życzenia na nowy rok i zaproponowała rozegranie meczu pomiędzy uczniami a władzami miasta i nauczycielami.

Prezydent Fijołek podkreślał, że miasto mocno inwestycje i będzie inwestować w 

edukację. - Dla nas - władz miasta i służb miejskich są to najważniejsza działania. Ważne są inwestycje w drogi i inne rozwiązania, ale najważniejsze inwestycje są właśnie w edukację. Kolejne licea otrzymają nową infrastrukturę – część zadań już na etapie przetargów na wybór wykonawcy budowy. 

W poniedziałkowej inauguracji roku szkolnego w Rzeszowie wzięli udział m.in. radni, także posłowie na Sejm RP: Paweł Kowal, absolwent I LO, Zdzisław Gawlik, Adam Dziedzic również absolwent I LO.

Wykonawcą nowej hali sportowej I LO była firma Polbud Rzeszów. 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama