Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów. Nowe przystanki dla komunikacji podmiejskiej, a wkrótce bilet zintegrowany

Podziel się
Oceń

Rzeszów rozszerza komunikacyjną współpracę z sąsiednimi gminami. W ramach tego autobusom Międzygminnej Komunikacji Autobusowej udostępnione zostały kolejne przystanki.
Rzeszów. Nowe przystanki dla komunikacji podmiejskiej, a wkrótce bilet zintegrowany

Autor: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

- O konieczności wprowadzenia nowej jakości współpracy Rzeszowa z sąsiednimi gminami w ramach Aglomeracji Rzeszowskiej z posłem Adamem Dziedzicem rozmawialiśmy przed kilkoma miesiącami. I takie działania są podejmowane – patrzymy na miasto w szerszym kontekście, nie kierując się tylko granicami administracyjnymi. Dziś przedstawiamy jeden z pierwszych kroków w tym kierunku - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas piątkowej konferencji prasowej. 

Nowe przystanki dla autobusów MKS

- Niedawno rzeszowska rada miasta podjęła uchwałę o udostępnieniu 5 przystanków dla potrzeb międzygminnej komunikacji, czyli dla wszystkich mieszkańców aglomeracji korzystających z transportu zbiorowego. Dzięki temu będą mogli w sposób dogodny wsiadać i wysiadać z komunikacji gminnej w Rzeszowie, a w obrębie miasta poruszać się naszą komunikacją – dodał prezydent. 

Do listy przystanków, które miasto udostępniło dla wszystkich przewoźników, w tym dla autobusów Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa dołączyło 5 kolejnych. 

– Dwa z nich znajdują się na terenie nowo otwartego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego oraz na placu Kilińskiego. Kolejny jest na al. Piłsudskiego w rejonie ZDZ. Dwa następne przystanki są przy al. Wyzwolenia – jeden na wysokości ulicy Przy Torze, a drugi przy wyjeździe z ulicy Ujejskiego – wyliczył Łukasz Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. 

- Mamy nadzieję, że to poprawi komunikację i będzie zachętą, by nasi mieszkańcy i mieszkańcy okolicznych gmin decydowali się na korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej. 

Jest nowy plan

Prezydent nie ma wątpliwości, że to pierwszy krok do jeszcze głębszej integracji systemów transportowych. Dodał, że do końca tego roku zostanie przepracowany i uchwalony wspólny plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla całej aglomeracji. 

– Plan pozwoli nam pozyskiwać unijne pieniądze, na wszelkiego rodzaju wsparcie systemów transportowych w naszym mieście i aglomeracji - od kolejowego, poprzez ten realizowany przez ZG PKS, a skończywszy na naszym miejskim. Ten plan to baza do dalszej integracji naszych systemów transportowych - mówił Konrad Fijołek.

Inicjatywie patronuje Adam Dziedzic, poseł na Sejm RP: - Jednym z elementów wspólnego programu, który opracowaliśmy przed II turą wyborów wspólnie z Prezydentem Fijołkiem, to element aglomeracji. Jej sercem jest Rzeszów, który pociąga za sobą rozwój gmin ościennych przy szeroko rozumianej współpracy. 

Jak zaznaczył, łączy nas nie tylko transport, komunikacja, ale też sprawy gospodarcze, związane z rynkiem pracy, kultura, tematy zaopatrzenia w wodę czy odprowadzenia ścieków.

- To szereg elementów i płaszczyzn, gdzie rzeczywiście można wykorzystać efekt synergii. Prezydent i Rada Miasta są otwarci, więc to dobry początek szeroko rozumianej współpracy samorządowej, gospodarczej, kulturalnej, rynku pracy. Wspólnie osiągniemy więcej dla mieszkańców Rzeszowa, jak i gmin ościennych - mówił poseł. 

Przedstawicielem samorządowców na piątkowym spotkaniu był Tomasz Skoczylas, burmistrz Głogowa Małopolskiego. 

– Nasza gmina stawia na rozwój, a jest on możliwy we współpracy z miastem wojewódzkim, za co dziękuję Panu Prezydentowi, który wsłuchuje się w głosy mieszkańców. Bo to właśnie oni, mieszkańcy gminy Głogów Małopolski mówili o tym, by na terenie miasta powstało więcej przystanków, z których mogliby korzystać. Te przystanki już dzisiaj są, a będzie ich jeszcze więcej. 

- Będziemy testować różne rozwiązania transportowe zarówno z Głogowem, jak i innymi gminami – nie kryje prezydent Fijołek. - Uchwaliliśmy to już na Radzie Miasta dla Krasnego, rozmawiamy z Tyczynem, będziemy pogłębiać współpracę z gminą Łańcut. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama